Okunma

Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme!


30 Haziran 2015 Salı 13:00
Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme!

Apple’ın iPhone 5S modeli ile kullanıcıların mobil tarafta beğenisi kazanan parmak izi okuyucu sistemi, artık tüm firmaların amiral gemi modellerinden beklenir hale geldi. Ancak şu an parmak izi okuyucusu için belli boyutlarda bir alan ayırmak gerekiyor. Ama son gelişmeler ile mobil parmak izi okuyucular farklı bir kullanım şekli kazanacak!

15-06/30/news_inside_iphone5s-parmak-izi-okuyucu.jpg

Gelen iddialara göre Doogee isimli firma, parmak izi okuyucu sistemini 1mm kalınlığa sığdırabilmiş! Böylelikle artık akıllı cihazlar, para izi bölümüne karşın daha da incelik kazanabilecek. Diğer yandan bu gelişme sadece daha ince telefonların önünü açmıyor. Artık tasarımda parmak izi okuyucu için ayrı bir yere ihtiyaç kalmayabilir!

15-06/30/news_inside_parmak-izi-okuyucu-iphone5s.jpg

Bilindiği gibi şu an için firmalar akıllı telefonlarında parmak izi okuyucuyu home butonu ya da farklı bir alanda oluşturdukları bölmeler ile sağlıyorlar. Ancak bu yeni parmak izi okuyucu teknolojisi, artık doğrudan ekran üzerinden bile parmak izi okuma yeteneğini meydana getirebilir!

Görünmez parmak izi okuyucular gelebilir!

Böylelikle firmalar neredeyse görünmez bir şekilde cihazın herhangi bir noktasından tasarıma etki etmeden parmak izi okuyucu sistemi ekleyebilirler. Öte yandan bu sistem doğrudan ekranın herhangi bir noktasın ya da tümüne de entegre edilebilir. Ancak bu noktada kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Zira yapılan açıklamalarda detay bulunmuyor.

Bu yeni parmak izi okuyucu sisteminin akıllı telefonlara tasarım yeniliği kazandırabileceği bir yana dursun, böylelikle yeni yeni piyasa elde eden akıllı saatlerinde, parmak izi ile çalışması muhtemel olabilir!

Akıllı saatlere parmak izi okuyucusu mu gelecek?

Akıllı saatler, boyutları itibariyle parmak izi okuyucu için uygun bir boşluğa sahip değil. Ancak eğer ekran üzerine parmak izi okuyucu entegrasyonu mümkün hale gelebilirse, artık akıllı saatlerin ekranları üzerinden, parmak izinin algılanması mümkün hale gelebilir.

Günümüzün popüler teknolojik kullanımlarından olan parmak izi okuyucusu, her geçen gün daha da alışıldık bir hal alıyor. Güvenliği, pratiklik ile birleştiren bu sistem şimdilik büyük güvenlik sorunları oluşturmuyor gibi olsa da, öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemde bu kullanım artışlarıyla farklı olaylara tanıklık edilebilinir.

:: Akıllı satlerde parmak izi okuyucusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mobil tarafta iphone 5s ile beğeni kazandı zaten. Burada tükürük saçacağınıza okumayı öğrenin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş sen yazı yazma. Görünmez parmak izi okuyucular flan hayırdır ???

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Allah'ım mühendise bak!!!
  sanırsın iphone dan önce parmak izi okuyucu yokmuş gibi yazmak da neyin kafası?
  parmak izi okuyucu sistemi TELEFONDAN da önce vardı ve kullanılıyordu.
  10 senelik iş ve profesyonel cihazlarda hep vardı.
  bilmeyen için yazalım. sonra her şeyi iphone icat etmiş diye gezen papağanlar çıkıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı saatlere parmak izi okuyucu gerek yok zaten kolunda ve hiç çıkarmıyorsum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Qualcomm sene başında tanıttı zaten bu teknolojiyi yeni mi duydunuz? Hatta sony güç tuşuna koymayı düşünüyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  1mm alan değildir, uzunluktan bahsediyorsunuz alan yazıyorsunuz ya da aslında alandan bahsetmek istiyorsunuz ama yazamıyorsunuz.
  Her durumda da becerememişsiniz.

 7. Troob dedi ki:

  bana gereksiz geldi..

" Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Parmak İzi Okuyucularında Büyük Gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "