Okunma

Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm


21 Temmuz 2011 Perşembe 14:24
Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm

Dünyanın hemen her yerinde insanlar yaşanan çeşitli kazalar nedeniyle el ve ayak parmaklarını yitiriyor. Ancak umut veren bir teknoloji, bu parmakları aslına uygun işlevleriyle birlikte sahiplerine geri verebiliyor. Mühendislere ve tasarımcılara dünyanın en gelişmiş 3D teknolojilerini sunan SolidWorks, parmaklara hayat veren X-Fingers’ın mucidine de ilham kaynağı oldu.

Gerçek insan parmaklarının yerini alan X-Fingers‘ı tasarlayan Amerikalı Dan Didrick’in gerçekleştirdiği dünyanın hareketli ilk yapay parmak seti, insanlığı “Biyonik Adam” hayaline bir adım daha yaklaştırdı.

Herhangi bir mühendislik geçmişi olmayan Didrick, SolidWorks yazılımının sınırsız olanaklarını kullanarak büyük başarısına üç hafta gibi kısa bir sürede imza attı.

Bilgisayar destekli tasarım konusunda da herhangi bir bilgisi bulunmamasına rağmen SolidWorks‘ün el kitapları ve zengin bilgi kaynaklarına bir hafta vakit ayırarak işe başlayan Didrick, bu yazılımla gerçekleştirdiği ilk tasarımın prototipini çam ağacından yontarak biçimlendirdi.

Biyonik Adama 5 Kala

Bu çalışmadan sekiz yıl sonra ve 80’den fazla tasarımın sonucunda X-Finger ve X-Thumb örnekleri bugün artık doğal beden parçalarını herhangi bir elektronik araç desteği olmaksızın tam anlamıyla taklit edebilme yeteneğine sahip bulunuyor.

Yitik parmaktan geri kalan kısım veya başparmak ile hareket ettirilebilen ince çelik el iskeleti, doğal görünüm sağlamak ve engellilerin nesneleri hissedebilmesi için termoplastik bir kaplamayla kaplanıyor. X-Fingers sayesinde engelliler, metal paraları yerden alabildiği gibi tişörtlerinin düğmelerini iliklemek, ayakkabı bağcıklarını bağlamak, mektuplarını yazmak, çiçek taşımak ve hatta piyano çalmak gibi daha önce hayal edemedikleri birçok işi rahatlıkla yapabiliyor.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve sadece engellilerde kozmetik bir düzeltme sağlayan kauçuk parmakların yerini alan X-Fingers aynı zamanda Dan Didrick’i de bütün dünyada tanınan bir şirketin sahibi yaptı.

2009 Perfect Pitch Award ve 2009 INDEX gibi çeşitli ödüllere konu olan X-Fingers tasarım ve prototipleri, Amerika’dan İtalya’ya çok sayıda bilim ve teknoloji müzesinde sergilendi.

:: Sizce bu sistem bir gün herkesn tarafından kullanılacak kadar gelieşcek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  cem bey mrb….bu konuyu içeren yazınızdaki sistem türkiyede varmı hangi hastanede yapıldıgı hakkında bilginiz varsa sizden özellikle rica ediyorum ..beni bilgilendirirseniz çok sevinirim …[email protected]*****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojinin sağlık alanına yatırım yapması ne güzel.
  Başarılar!

 3. by efsane dedi ki:

  Umarım

" Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Parmaklarını Kaybedenlere Teknolojik Çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "