Okunma

Patent Davası Mahkemesiz Bitti


24 Ekim 2007 Çarşamba 13:00
Patent Davası Mahkemesiz Bitti
Intel ve Transmeta, birbirlerine karşı açtıkları birkaç patent davasında en nihayetinde anlaştılar. 2006 yılından bu yana süren pazarlıklar sonucu mahkeme dışında bir tazminat ödenmesi üzerinde anlaşıldı. Geçtiğimiz sene Transmeta, Intel’in (yaklaşık) son on yolda çıkarttığı işlemcilerle ilgili, güç tasarrufu nitelikleriyle ilgili patentlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle dava etmişti. Intel de geri durmadan, aslında onlar da bizim patentlerimize dayanıyor, diyerek karşı taarruza geçmişti. Sonunda gelinen nokta ise mahkemede bu işi sonlandırmak yerine bir anlaşmaya varılması oldu.

Tutar Ne Kadar?

Bu anlaşmaya göre Intel, Transmeta’ya 150 milyon dolar peşin, geri kalanı beş yılda eşit taksitlerle ödenmek üzere 100 milyon dolar daha ödeme yapacak ve bahsi geçen patentlerin kullanım haklarına sahip olacak. Transmeta geçtiğimiz yıllarda malî sorunlarla boğuşmaya başlamış ve artık bir tasarım şirketi olarak diğer firmalara tasarımlarını satmaya ve kullandırmaya başlamıştı. Bu anlamda AMD ile de bir girişimleri olmuştu.

Bilgi İçin: Transmeta
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Patent Davası Mahkemesiz Bitti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Patent Davası Mahkemesiz Bitti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Patent Davası Mahkemesiz Bitti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "