Okunma

Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi


17 Nisan 2014 Perşembe 06:00
Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi

Yapılan yeni düzenlemeye göre patentli üretim yapan şirketlerin yararlanacağı yüzde 50 vergi indiriminden, Ar-Ge çalışması yapmayan, ama patent kiralayan firmalar da yararlanacak.

6518 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle, patentle korunan buluşların ticarileştirilmesi ve üretimi için önemli vergi teşvikleri getiren düzenlemenin 19 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle Türkiye’deki Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin ülke ekonomisine katkı yapması yolunda büyük bir adım atıldı. Yeni kanuna göre patent hakkının kiralanması (lisanslanması), devri veya satışı sonucunda elde edilen kazançlar ile patentli buluşun üretime konu olacak şekilde pazarlanması sonucunda elde edilen kazançların yüzde 50’si için kurumlar vergisi ve gelir vergisi alınmayacak.

Patent kiralayarak üretim fırsatı

Bu düzenlemenin getirdiği vergi avantajının, sadece Ar-Ge yapan şirketler için geçerli olmadığını belirten Destek Patent AR-GE Eğitim Danışmanı Hakan Özcan, kendisine ait patenti olmayan ancak başkasından patent belgesini kiralayarak üretim yapmak isteyen yatırımcı veya girişimcilerin de vergi teşvikinden yararlanabileceğinin altını çiziyor.

Şirketler hazırlıklarını zamanında yapmalı

Hakan Özcan, kanunda yer alan yüzde 50 vergi indirimi avantajlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını hatırlatarak, şirketlerin gerekli hazırlıkları bu tarihten önce yapmalarının hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Şirketlerin kiralayarak üretim yapacakları patentli ürünler konusunda araştırma yapmaları ve kiralanmaya (lisan almaya) uygun gördükleri ticari değer taşıyan patentleri bulduktan sonra kiralama (lisanslama) işlemini yapmalarını öneren Hakan Özcan, “Kanunun sunduğu avantajlardan faydalanmak için hazırlıkların zamanında yapılmasını öneriyoruz. Ayrıca Destek Patent olarak tüm şirketlere bu süreçleri sağlıklı ve doğru şekilde yönetmeleri için destek oluyoruz” diye konuştu.

:: Vergi indiriminden yararlanacak mısınız?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi”

  1. LittleMonster dedi ki:

    Bizim zaten patentli üretime vergi ücretimiz avrupa ülkelerine veya japonya gibi ülkelere göre zaten 5-6 kat oranında büyük rakamlara karşılık gelebiliyor birde marifet gibi yarıya indirdik diyorlar hayret

" Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Patentli Üretime Yüzde 50 Vergi İndirimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "