Patronlar Gençler Hakkında Neler Düşünüyor?


31 Mayıs 2010 Pazartesi 10:44
Patronlar Gençler Hakkında Neler Düşünüyor?

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’nin Yenibiris.com işbirliğiyle 2. kez gerçekleştirdiği “İş Dünyasının ‘Yeni Nesil’e Bakışı” adlı araştırma iş dünyasının yeni nesil gençliğe nasıl baktığını ve ondan neler beklediğini ortaya koyacak.

Yenibiris.com işbirliğiyle 4475 gencin görüşlerinin yer aldığı “Türkiye Yeni Nesil Araştırması” çalışmasının devamı niteliğindeki araştırmaya göre iş dünyası yeni neslin teknolojiye meraklı ve değişime açık ancak aynı zamanda sabırsız ve yüksek beklentili olduğunu düşünüyor.

Farklı sektör ve ölçekten toplam 56 farklı firmanın katıldığı anket çalışmasında katılımcılara, “1980 yılı sonrasında doğan ve iş hayatına 2000 yılı sonrasında başlamış olan yeni nesil” ile ilgili görüş ve beklentileri soruldu. Katılımcılara göre yeni nesli yönetirken açık ve net iletişim kurmak, rehberlik etmek ve anında geribildirimde bulunmak önemli bir unsur.

Gençler sabırsız ama teknolojiye yatkın

Katılımcılar yeni nesille çalışmanın en büyük avantajı olarak teknoloji kullanımında iyi olmaları, değişime açık olmaları ve iyi uyum sağlamalarını dile getirdiler. Bununla birlikte araştırmaya katılanlar yeni nesil ile çalışırken yüksek beklentilerinin olması, sabırsız olmaları ve özgüvenin üst noktalara çıkması ile oluşan kendine aşırı güvenleri nedeniyle zorlandıklarını belirttiler.

Katılımcılara göre, yeni nesil meslekleri tanıma konusunda bilinçsiz değil ancak oldukça bilinçli olduğunu da söylemek mümkün değil. Anketi cevaplayanlara göre, yeni nesil için hızlı yükselebilme, ücret ve yan haklar ile öğrenme ve gelişim fırsatlarının şirketlerinde kalma/gitme kararı vermelerinde en etkili faktörler olduğunu düşünüyor.

Şirketler işe alımda ise lisans ve yüksek lisans mezunlarını tercih ediyorlar, üniversite ayrımı gözetmezken alan/bölüm ayrımına dikkat ediyorlar. Mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ile işletme, en çok tercih edilecek alanlar olarak ön plana çıkarken yabancı dil ve proje yönetimi ile kalite sistemleri sertifikaları da aranan önemli kriterler olarak görünüyor.

:: Sizce iş dünyasından gençlere önem veriliyor mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Patronlar Gençler Hakkında Neler Düşünüyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Patronlar Gençler Hakkında Neler Düşünüyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Patronlar Gençler Hakkında Neler Düşünüyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!