Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMule


10 Ağustos 2005 Çarşamba 14:00
Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMuleNedir Bu eMule?

eMule’nin ne olduğunu ve

nasıl bir program olduğunu resmi web sitesindeki metinlerden, yani ilk elden
öğrenelim.

Merkur isimli biri orjinal eDonkey2000 istemcisinden
memnun değildi ve 13 Mayıs 2002 tarihinin şafağında daha iyisini yapabileceğine
inandı. Ve böylece yaptı. Diğer geliştiricileri etrafına topladı ve eMule
Projesi doğdu. Amaçları, eDonkey ‘nin meşhur olmadan önce, tonlarca özellik
eklenmiş ve çok güzel GUI (Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) olan bir istemciyi
kullanılır hale getirmekti. Bu kararın ne etki edeceğini hayal bile
edemezlerdi…

Bugün
ise, eMule dünyadaki en büyük tek ve en sağlam kişiden-kişiye dosya paylaşım
istemcisidir. Açık kod politikası sayesinde her yayımı ile ağın daha randımanlı
çalışmasını sağlayan, projeye katkıda bulunabilen birçok geliştiriciye
teşekkürler.

Emule Kurulumu

1 – Emule kurulum simgesine çift tıklayalım

2 – Dil seçimimizi yapalım ve OK butonuna basarak devam edelim.

3 – Programın tanıtım bilgilerini okuduktan sonra Devam butonuna basarak kurulum
işlemine devam edelim.

4 – Lisans sözleşmesini okuduktan sonra Kabul Ediyorum butonuna basalım.

5 – Kurulacak bileşenleri seçileceği ekrandayız. Varsayılan haliyle bırakalım ve Devam butonuna basalım.

6 – Hedef dizin seçme ekranındayız, varsayılan haliyle bırakıp işlemlerimize devam edelim. Kur butonuna basalım ve kurulum işlemini başlatalım.

7 – Kurulum işlemi başlayacak ve programımızın diskimizde belirttiğimiz konuma kurulacaktır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Kapat butonuna basalım.

Programımız kuruldu, çalıştırmak için Başlat > Programlar > Emule > Emule yönergesini izleyelim ve Emule simgesine bir kere tıklayalım.

Programı ilk çalıştırdığımızda bizi İlk Çalışma Zamanı Sihirbazı karşılayacak ve bizden sihirbaz yardımıyla gerekli ayarları yapmamızı isteyecek.

8 – İleri butonuna basalım ve sihirbaz yardımıyla ayarlarımız yapalım.

9 – Kullanıcı adımızı bu ekrandan belirleyeceğiz. İleri butonuna basarak devam edelim.

10 – TCP ve UDP Internet’e çıkış noktalarıdır. Eğer çok kullanıcılı (4,8,15…) bir modem kullanıyorsanız veya bir ağ üyesiyseniz bu portların açılması gerekmektedir. Modeminizin yönetim panelinden Portforwarding bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Portforwarding işlemi ile Emule’nin Internet’e erişimine izin vereceğiz.

Nasıl Portforward Yapacağım : Modeminizin marka ve modelini kesin olarak biliyorsanız http://www.portforward.com/routers.htm adresinden modeminizle nasıl Portforwarding yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer tek kullanıcılı bir modem kullanıyorsanız bu uyarıları geçin. Ve İleri butonuna basarak devam edin. İndirme ve Gönderme bölümü karşınıza çıkacak bu bölümdeki seçenekleri de varsayılan haliyle bırakın ve İleri butonuna basarak devam edin. Tam iri parça aktarma bölümünü de varsayılan haliyle bırakalım ve yine İleri butonu ile devam edelim.

11 – Sunucu bölümündeki ayarları da varsayılan halleriyle bırakalım ve İleri butonuna basalım. Açılan pencereden de Son butonuna basalım.

12 – İşletim sisteminizi ve aynı anda kaç indirme işlemi yapacağınızı ve bağlantınızın türünü bu bölümden seçebilirsiniz. Size uygun ayarları seçtikten sonra Uygula butonuna basalım.

Kurulum ve ayarlarımızı yaptık şimdi ise programa göz atalım.

Sunucular

Sunucular bölümünden bağlanmak istediğimiz sunucuyu seçeceğiz. En çok dosyanın bulunduğu sunucuya bağlanırsanız listenize eklediğiniz filmleri o oranda daha kısa sürede indirebilirsiniz. Razorback 2.0 adlı sunucu vizyon filmlerini indirmek için en ideal sunucudur.

Sunucuyu seçelim ve çift tıklayalım. Sunucuya bu yöntemle bağlanacağız.

Sunucu durumunu gösteren bölümüm de Yüksek ID yazmalı. Eğer Düşük ID yazıyorsa TCP ve UDP ayarlarını gözden geçirin (çok kullanıcılı modemler için).

eMule’yi kurduk ve gerekli ayarları yaptık. Şimdi ise nasıl film indirileceğini ve gönderim-alım işlemlerinin nasıl yürüdüğüne bir göz atalım.

Aktarımlar

Araç çubuğundan Aktarımlar simgesine tıklayarak indirme listenizi görüntüleyebilirsiniz. İndirme listesine film eklemek için filmlerin paylaşıldığı forumları kullanabilirsiniz. www.turkplanet.net forumunun eMule bölümünde 400 yakın DivX film bulabilirsiniz. Forumdaki filmlerin linklerine tıkladığınız taktirde program otomatik olarak devreye girecek ve filmi indirme listenize ekleyecektir.

İndirme ve Paylaşma İşlemi Sırasında…

İndirme işlemi sırasında dikkat etmemiz gerek birkaç durum bulunmaktadır. Bunlardan ilki indirme önceliğidir. Resimde görüldüğü gibi indirme listenizde onlarca film olabilir. Fakat bunlardan hangisinin kaynak bulunduğu ve yeterli bant genişliği kullanıldığı sürece önce indirilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu işlemi Aktarımlar bölümündeki Öncelik sekmesinden yapabilirsiniz.

İlerleme durumu için ise ilerleme sekmesine bakacağız. Dosyaların indirilme oranları bu bölümde gösterilmektedir.

Hangi dosyaları paylaştığınızı ise Paylaşılanlar bölümünde görebilirsiniz. Dosya indirebilmek için mutlaka dosya paylaşmanız gerekmektedir.


eMule’de Filmleri İndirme İşlemi Bitmeden Önizlemek İçin…

Diğer birçok download yöneticisi veya P2P paylaşım programları indirilen miktarı ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan önizlettirmektedir. Fakat eMule filmin 10.dakikası ile 15. dakikası arasını bir kullanıcıdan, 50. dakika ile 80. dakika arasını başka kullanıcıdan indirdiği için indirdiği parçalarda kararlı bir bütünlük oluşmamaktadır. Böylesi bir bütünlük olmadığı için önizleme işlemi içinde ek bir yazılım kullanmak zorundayız. Bu işlem için VLC Player adlı küçük yazılımı kullanacağız.

Öncelikle İndirme listenizdeki hangi filmi önizlemek istediğinizi belirleyin. Filmi seçin ve sağ tıklayın, sağ tıklama menüsünden Dosya Ayrıntılarını Göster seçeneğine tıklayın.

part.met dosyası yazan bölümdeki sayıyı bir yere not edin. VLC PLayer‘i çalıştırın ve File menüsünden Quick Open File tıklayın. Emulenin indirdiği dosyaları kaydettiği dizini bulun (eğer değiştirilmediyse varsayılan klasör c:/programfiles/emule/incoming) ve 012.part adlı dosyayı çift tıklayın. Dikkat edilmesi gereken durum 012.part.meet dosyasını değil 012.part dosyasını çalıştırmamız gerektiğidir.

Eğer indirme klasörlerini yeri değişmişse öğrenmek için araç çubuğundan Seçenekler butonuna tıklayın.

Dizinler sekmesinde geçici dosyalar yazan bölümdeki klasörü kullanacaksınız. Bu bölümdeki dosyaları önizleyebilirsiniz. Gelen dosyalar da indirilme işlemi bitmiş dosyalardır.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMule”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgiler İÇin Teşekkür ederim İşime Çok Yaradı……

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu nasıl yükleyebilirim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ya ben bu önizlemeyi anlamadım bana yardımcı olabilirmisiniz

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper yüklemek istiyorum.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen bende vista kurulu pc war ama malesef dewamlı düşük id almaktayım modemim aynı eskiden xp kullanıcı iken yüksek id alırken şimdi düşük id olması ve sorunu bulamam bi daha emule kullanamam anlamına gelioyor lutfen yardım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Selamlar bemin Düşük ID problemim var yukarıdakileri okudum ve daha birçok sitedekileri ve fakat biraz teknoloji özürlü olduğumdan başarılı olamadım.
  Kendi başıma bunu halledemiyorum bana adım adım anlatabilecek biri varsa minnettar olacağım.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaslar ebn programi indirdim ama ebnden cod istiyor nasil bulucam kodunu

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  ben 2 yıllık emule kullanıcısıyım yanlız vista kurdum emule artık kullanamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  yaw biri yardım etsin şunun fule nerde ole ki

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  SÃœ***** EĞİTİM İÇİN TEŞEKKÃœ*****

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  bir de ben bakayım şu emulaya sonuçları bildiririm

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Emule program olarak yasal yani siz telif haklarını gözetip kişisel dosyalar yada yasal dosyalar paylaştığınız sürece.
  Merak ettiğimiz dosya adı değişik olduğundan yada tamamen yanlışlıkla telif hakkı olan bir dosya indirdiniz ne olacak bu paylaşım programı ve ip adresleri takip ediliyor mu sonra ağrımaz başımız ağrımasın.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben tüm ayarları yaptım ama hala Düşük ID.
  Ne yapmam lazım.:(

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ya beyler bu emuleyı kurdum ama yanlıs mı kurdum ne masa ustunde gostermıo bılg kapatın ca o da kapanıo ve kayboluo onu tekrar yukelemek sorunda kalıorum bunu nasıl hallederım…..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  millet ben emule u 1 senedir kullanıyorum.. size tavsiye edeceğim server donkey server no:2..
  2048 mb bağlantım var ve nisan ayında ortalama günde 12 saat açık kalan pc ile 158 gb veri indirdim. emule u şiddetle tavsiye ederim.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelecek emule in elinde ya da degil…

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben emuleyi yeni öğreniyorum ve yeni kurdum program hep düşük d de çalışıyr bu sorunu nasıl çözerim yardımcı olabilir misiniz

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyun indirmek istedim ama indiremedim gerçi hiçbi şey indiremedim

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar ben kablo net kullanıyorum. kablo nette yüksek id ile nası bağlanabilirim?? yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Ve teşekkürler EMULE:)

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar film indirmek için en iyi sunucu hangisidir?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamım ya ben ağa bağlıyım nvidia n force networking var needcez

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  eyvallah kardesım zamanını harcayıp emula hakında bızı bılgılendırdıgın ıcın tesekkurler devamının gelmesıyle dıleyımle…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi çok güzel

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  ben yükledim ama peki bunda önizleme varmı indirdiğimiz kadarına bakamıyomuyuz.

  Editör: Programda önizleme olup olmadığından emin değiliz ama indirdiğiniz dosyaları çalıştırmayı deniyebilirsiniz. (Belgelerim klasörüne bakınız)

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  merhaba. Bu emule prog. cok uzun zaman oldu duyalı gercekten cok güzel bir prg. diger programlara göre en guzeli bu cunku bunda mp3 indirken bile tek tek yerine degilde albüm olarak bile indirebiliyoruz. Fakat benim bir sorunum var bu yuksek Id ayarlarını yapamadım yardımcı olursanız cok sevinirim…

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaş şu düşü ID neden yükseşmiyor

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ellerinize sağlık, çok faydalı oldu

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  download

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  adam sonra dediki bu ne? kardeşi de dediki ne olacak maşrapa. ondan sonra beraber çay içtiler. Lastikte kokmuyordu artık. saygılar.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben portforwarding nasıl yapacağım. Verdiğiniz siteye baktım benim modemin modeli oradakiler arasında yok.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Çüper çüper herkese gerçekten yararı dokunacak bu bilgilerin ben bilgisayar dan fazla anlamam ben bilem yaptım:)

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet habire benden dosya indiriyor ama ben bir türlü bir program indiremedim ya. Neden acaba?

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Her seferinde yüksek id olarak girip, yarım saat sonra düşük id olmak nedendir acep? Yardımlarınızı beklerim.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Ãœye olamıyorun tıkladığım halde.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Düşük ID portforwarding yapmadığın için ortaya çıkar. Nasıl yapılacağı da yazının içerisinde var arkadaşım.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  ya ben bu düşük ID nin ne olduğunu anlamadım. yardımcı olacak biri var mı. onu nasıl değiştirebiliriz

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Tesekkurler cok faydalı oldu

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar emule’nin setup ını bir türlü indiremedim bana bi yardımcı olun msnde gönderemezmisiniz.
  [email protected]*****
  şimdiden çok teşekkür ederim

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzun zamandır aktif bir Emule kullanıcısıyım, bilgisayarım 24 saat açık ve başında olmadığım zaman emule açık oluyor. Film indiriyorum ve Emule nadir bulunan filmleri barındırmakta çok başarılı ancak serverlar Avrupa serverları olduğundan ve Avrupalılar dublaj hastası olduğundan dikkat etmek ve preview etmek lazım. Sahte dosya pek olmuyor availibility e göre çekerseniz. Ancak çıkış tarihinden önce çıkan şeylerde tabii ki sahte çıkma ihtimali çok yüksek.

  Preview için VideoLAN isimli bedava yazılımı tavsiye ederim, çoğu şeyi açabiliyor.

  Server olarak da Razorback

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Selamlar,

  Neyin tam sürümünü bulmaya çalışıyorsunuz anlamadım? eMule zaten ücretsiz, hatta özgür bir yazılım. Yazılımı indirmek için [URL=***** tıklayabilirsiniz.

  İyi günler

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir ironi ile sana çözüm bulunabilir sitemiz de yasal olmayan linkleri bulundurmamış olur.

  Napıyosun, hemen söyleyelim.

  Önce demosunu indiriyosun ve sonra da demoyu çalıştırarak full sürümünü arıyorsun.

  Bu tıpkı şeye benzedi, Winzip kurdun ama crack’li değil. Crack dosyasını indirdin. İndirdiğin zip dosyasını demo olan Winzip ile açıyorsun.

  :grin

  Kolay gelsin.

" Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMule konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMule ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paylaşımın Eskimeyen Adı: eMule ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)