Paylaştığınız fotoğraflar sizi tehlikeye atabilir


12 Ekim 2019 Cumartesi 15:01
Paylaştığınız fotoğraflar sizi tehlikeye atabilir

Başlıktan da anlayacağınız gibi dijital ortamda paylaştığımız fotoğraflar bizi tehlikeye atıyor olabilir mi? Konuya dair yapılan birçok yorum bulunsa da bireysel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler de bulunuyor. Örneğin, evinizde çekip paylaştığınız fotoğraflardan gezilen, görülen yerlere veya çalıştığınız ofiste çekilen fotoğraflara kadar sizi tanımayan insanlar paylaştığınız bu fotoğraflara bakıp sizin hakkınızda çıkarım yapabilecek duruma gelebiliyor. Ortaya çıkan yeni bir olaya göre, söz konusu dikkatsizce paylaşılan fotoğraflar bir insanı gerçekten tehlikeye sürükleyebiliyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2019/10/sosyal-medyada-fotograf-paylasmak

Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak tehlikeli mi?

Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak birçok kişi için artık gereklilik, hatta meslek haline getirmiş olanlar da bulunuyor. Ancak Japonya’da yaşanan bir olayda sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraf suç işlenmesine neden oldu. Eylül ayında Tokyo’da yaşayan bir adam ünlü ve hayranı olduğu kadının sosyal medya hesaplarını mercek altına aldı.

Instagram üzerinden paylaştığı fotoğraflardan,  YouTube üzerinden yayınladığı videolara kadar kadının hayatını öğrenen saldırgan, en son ünlü kadının paylaştığı bir selfie fotoğrafından gözüne yansıyan tren manzarasıyla evinin yerini buldu. Oldukça ürkütücü olan bu hikayede, adam söz konusu tren istasyonunu Google Haritalar’dan bulduğunu ve kadının evini tespit ettiğini anlatıyor.

Takıntılı olduğu saptanan adamın kadının evine zorla girdiği ve kadına saldırdığı ortaya çıktı. Salı günü suçlanan zanlının akıbeti hakkında neler yaşanacak bilemiyoruz, ancak sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların nasıl tehlikeli hale gelebileceğini gösteren oldukça önemli bir vaka olduğunu söyleyebiliriz. Zira fütursuzca yapılan paylaşımlar bu şekilde kişinin tehlikeye atılmasına neden olabilir.

Tokyo Metropolitan Üniversitesi’nde profesör olan Shuichiro Hoshi, söz konusu olay ile ilgili sosyal medyanın riskleri hakkında yorumlarda bulundu. Akıllı telefon kameralarının çok gelişmiş olduğunu aktaran Hoshi, kişisel bilgilerin beklenmedik bir şekilde kötü niyetli insanların eline geçebileceğinin altını çiziyor.

Peki sosyal medyada fotoğraf paylaşmak tehlikeli mi? Bunun net bir cevabı olmasa da Shuichiro Hoshi, kişisel bilgilerin korunduğu ve her detayın açıkça verilmediği takdirde tehlikelerin minimuma ineceğini aktarıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Paylaştığınız fotoğraflar sizi tehlikeye atabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Paylaştığınız fotoğraflar sizi tehlikeye atabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paylaştığınız fotoğraflar sizi tehlikeye atabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor