Okunma

PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor


10 Eylül 2014 Çarşamba 07:30
PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor

Milyar dolarlık bir pazar olarak bilinen oyun sektörü her geçen gün daha da büyümeye devam ederken, oyun geliştiricilerini korsan satışlar haricinde rahatsız eden başka konular da mevcut. Dünyanın en büyük dağıtımcı şirketlerinin baskısı altında en iyiyi ortaya koymaya çalışan geliştiriciler yapılan bir araştırmaya göre indirimli oyun furyası yüzünden oldukça büyük sıkıntıda.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde yapılan bir araştırmaya göre yeni nesil oyuncular herhangi bir oyunu satın almadan önce ürünün indirime gitmesini bekliyor!

NPD Group tarafından yapılan araştırmada, sektör devlerinin en iddialı yapımlarının dahi özellikle de Steam gibi dijital oyun platformlarındaki indirim dönemlerinin kurbanı olduğu belirtiliyor.

Bunun en büyük sebebi ise dijital oyunların ücretlerinin, fiziksel kutulu örnekleri ile çoğu zaman aynı olması ve müşterinin ön sipariş döneminde bu gibi satış stratejilerinden bıkması olarak gösteriliyor.

İndirimler geliştiricileri zora sokuyor

Toplamda 6,255 katılımcı arasında yapılan araştırmada, bu kişilerin yüzde 46‘sının geçtiğimiz sene sadece dijital platformları kullandığı belirtilmiş. Bu kitlenin büyük bir kısmı ise oyunların “yakın zamanda gelmesi muhtemel” indirimlerini beklediği ve ön siparişlerden kaçındığı not düşülmüş.

NPD analisti Liam Callahan‘ın açıklamasına göre PC oyuncuları Steam ve benzeri platformlardaki olası indirim dönemlerini iyi bildiklerinden ön siparişten kaçınıyor, araya birkaç ay koymak pahasına çok beklediği bir ürünü dahi erteleyebiliyor. Bu da özellikle küçük çaptaki bağımsız geliştiriciler için
kabus anlamına geliyor.

:: Steam indirimleri için ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Onlarda adam gibi fiyat ***** 5 150 lira olacakmış sen biraz zor satarsın rockstar ***** sandın herhalde sen ***** indirimleri beklicez ***** gibi fiyat koyun indirim yapmayın o zaman hakettiği fiyatı verelim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar indirime girince oyunu girme fırsatı olmayacak oyunlara da para veriyor. Oyun öylece hesapta duruyor. Oyun firmaları da gereksiz kazanç sağlamış oluyor. Bir de bu açıdan baksak. Konsol zaten hapis gibi sen mahkumsun bu fiyatlardan almaya diye dayatıyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlar hakettikleri fiyata satılıyor diye üzülüyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunları alalım makul fiyattan yapsınlar ve indirim yapmasınlar o zaman. Tabii DLC’leri de unutmayalım. 50 dolar oyuna, 20’şer dolar DLC’lere bir de online servisleri için ayrıca Premium zart zurt paketler satmaya çalışırlarsa tabii ki indirim veya bedava diyeceğim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Indirimde almami istemiyorsa korsan alayim? Uygun mudur…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  7-15-20 tl sat allım bir oyun 59$ vermem 10000tl mas alsam anca veririm o fiyatı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  geliştiricileri neden zora soksun? 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  oyunları aşırı pahalıya satıyorlar bizde indiriyoruz napalım..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tıpkı konsol oyunları gibi port ettikleri yada ilk çıkardıkları oyunları da pc de sabit sistem gereksinimleriyle çıkartmayı akıl ettiklerinde belki para verilebilir fakat o zamana kadar çok kan kaybederler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir oyun için gidip de 150 lira para ver(e)mem. Zaten 2 ay sonra fiyatları yarı parasına iniyor bi kaç istisna hariç. Bu arada Yenisi çıktıktan sonra(hatta bazen yenisi çıkmadan) eskisini bedava dağıttıkları oluyor. BF3 Sniper Elite2 gibi…

 11. rozabay dedi ki:

  Kesinlikle kan kaybediyor. Özellikle Steam üzerindeki indirimler düzene girmezse daha da kan ***** />
  Kýsaca örnek vereyim; Yaz indirimlerinde %50 indirime giren bir oyunu aldýðýnýzda, o oyun %75 yada üzeri indirime girebilir. Bu durumda %25 zarar etmiþ olursunuz. Haliyle insanlar indirime girdiðinde bile daha büyük bir indirim ***** />

  Tabi bu durum Valve in suçu deðil. Ýndirim dönemlerimde Valve firmasý sadece daðýtýmcý firmalara bilgi veriyor. Steam üzerinde kendi oyunlarý hariç, diðer oyunlarýn indirime girip girmeyeceðine yada yüzde kaç indirim olacaðýna karýþmýyor. Bu tamamen oyunun daðýtýmcý firmasýnýn kararý.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında The Sims 4 oyununun fiyatı inse hiç fena olmaz. 170 lira verilmez

" PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Oyun Sektörü İndirimlerden Yakınıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "