Okunma

PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü!


10 Temmuz 2014 Perşembe 05:00
PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü!

Gartner araştırma şirketinin dünya çapında PC pazarına yönelik çalışması ilginç sonuçlar ortaya koydu. PC pazarı iki yıllık daralmadan sonra ilk kez büyüdü. 2014 yılı 2. çeyrek verilerine göre pazarda oldukça minimal bir artış yaşandı.

Olumlu sinyaller

2013 yılı 2. çeyreğinde 75.700.902 adet PC nakliyatı gerçekleştirilirken, bu yılın aynı dönemindeki rakam 75.763.725 olarak tahmin edildi. Aradaki küçük artışın oranı ise yüzde 0.1 oldu. Büyüme oranı oldukça küçük kalsa da, uzun süredir daralan pazarda ivmenin tersine dönmesi açısından önemli görülüyor.

Lenovo ve Dell’de büyüme

Markalar bazında bakılacak olursa; Lenovo, HP ve Dell‘in paylaştığı ilk üç sıranın değişmiyor. Bu üçlü arasında en büyük büyüme oranı ise yüzde 15.1 ile Lenovo‘da yaşanmış durumda. Üçüncü sıradaki Dell ise büyüme oranında ikinci sıradaki HP‘yi solluyor. Buna rağmen, Dell‘in ulaştığı rakam bir üst sıraya çıkmasına yetmiyor. Asus ise son çeyrekte büyük artış kaydeden markalardan biri olarak dikkat çekiyor. Bakalım gelecek çeyrekte PC pazarındaki olumlu hava sürecek mi?

:: PC’nin yeniden eskisi kadar popüler olabileceğini düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pc candır gerisi heyecandır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Pc bi yana tablet akilli talefon vs. Gibi cihazlar bir yana hersey bitse bile bizim gibi oyun meraklilari bitmez pc de yuksek donanimla oynanan bir oyunun keyfini hicbir konsol veremez 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi baktılar ki tabletler PC’nin yerini asla tutamaz 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletler yine yükselişe geçecektir bence. Donanımları güçlenip pclerle yarışacak düzeye gelince. Millet napsın pcye tablet alır kendine.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  büyüyebilir bence,insanlar notebookları denedi , ancak pclere göre daha kısa ömürlü daha çok ısınan daha çok sorun cihazlar olduğunu gördü…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sebebi windows xp nin güncellemesini kesmesi 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tabletlerde güzel pratik ancak hiç bir zaman pc nin yerini tutmaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Millet tablet filan çıkınca ilk önce bir saldırdı ama fos çıkınca tekrar pc’ye döndü.

" PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Pazarı 2 Yıl Sonra İlk Kez Büyüdü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "