Okunma

PC Pazarı Sekteye Uğradı


21 Şubat 2014 Cuma 13:30
PC Pazarı Sekteye Uğradı

IDC’ye göre Türkiye PC pazarı 2013’ün son çeyreğinde yıllık bazda yükleme adetlerinde sert bir düşüş yaşadı. Global BİT pazarı araştırma firmasının son rakamları, ülkeye yapılan toplam PC pazarı yüklemelerinin 2013’ün dördüncü çeyreğinde toplamda 845,433 adetle %21,8 oranında düştüğünü gösterdi.

Masaüstü bilgisayar tarafında teslim edilen çeşitli kamu projeleri ve taşınabilir bilgisayar segmentinde ise birçok üreticinin yaptıkları agresif yüklemelere rağmen toplam kişisel bilgisayar pazarı geçtiğimiz yıla göre ciddi şekilde daraldı.

IDC Türkiye’de kıdemli araştırma analisti olarak çalışan Aslı Kockal “Yılın son çeyreğinde toplam PC pazarı, çeşitli makroekonomik faktörlerden olduğu kadar, tüketici segmentindeki talebin tablet bilgisayarlara kayışından da olumsuz bir şekilde etkilenmeye devam etti” diye konuştu. “Çeşitli kamu sektörü projesi teslimatları masaüstü bilgisayar segmentinde yapılırken, kur dalgalanmaları tüketici talebi üzerinde son derece olumsuz bir etki yarattı.

Ayrıca bazı notebook markalarının da, devam eden yeniden organizasyon süreçleri ve strateji değişikliklerinin bir sonucu olarak yılın son çeyreğinde çok daha az agresif yüklemeler yaptıklarını söylememiz mümkün.”

Yükleme adeti bazında, Lenovo %17,3 pazar payı ile 2013’ün dördüncü çeyreğinde toplam Türkiye PC pazarının lideri oldu ve aynı zamanda piyasanın taşınabilir segmentinde de en büyük payı aldı. Asus ikinci olurken, HP üçüncü olarak onu takip etti.

Grafiği görmek için tıklayınız.

Bu grafik, çevrimiçi haber makalelerinde ve sosyal medyada kamusal olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştır.

:: Tableti mi yoksa PC’yi mi tercih ediyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “PC Pazarı Sekteye Uğradı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  masa üstü bilgisayarın rahatlığını hiç bir yerde bulamam.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi ki masaüstü kullanan var. Core i7’lerin GTX’lerin, Radeon R9’ların, SSD’lerin, Z87 anakrtların, özel klaveye fare ve ses kartlarının, vs gücünü hangi taşınabilir cihaz veriyor?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tableti cok ileri teknoloji sananlar var ya . aslinda su durumda tabletin pek bi numarasi yok . al akilli telefon tablet isini de goruo zaten yetmedi saglam bi dizustu aamaa PC ye laf yok o herturlu hayatimizda olacak i devrim olmadigi surece.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Masaüstü kullanan tabi var. 5 yılda uzay yılına geçmedik daha. Oyuncuların çoğu masaüstü kullanır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de tablet pazarı 200 tl lik tablet denemiycek kadar oyuncaklardann ibaret

 6. SDN Okuru dedi ki:

  masaüstü kullanan var mı hala daha ?

" PC Pazarı Sekteye Uğradı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Pazarı Sekteye Uğradı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Pazarı Sekteye Uğradı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "