Okunma

PC Performansını 3 Adımda Artırın


23 Nisan 2014 Çarşamba 04:00
PC Performansını 3 Adımda Artırın

Karne sezonunun yaklaşmasıyla birlikte, bilgisayar üreticileri de kendi kampanyalarıyla size bilgisayarınızı yenilemek için yeterli nedenleri sunuyor. Ancak şimdilik böylesi bir güncellemeyi düşünmüyorsanız, daha küçük ölçekli bir çalışmayla mevcut bilgisayarınızdan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

Hiçbir bilgisayar, ilk kurulduğu zaman gösterdiği performansı uzun süre koruyamaz. “Windows şişmesi” sendromu olarak bilinen süreçte onlarca program bilgisayar kullanıcısının çeşitli ihtiyaçları için kurulur ve bu zamanla performans eğrisinin aşağı yönelmesine neden olur. Bunu çözmek için periyodik olarak izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

Gereksiz Dosyaları Silin

Oldukça basit, değil mi? CCleaner‘ı indirin, kurun ve kaldırmak istediğiniz gereksiz içerikleri belirleyerek silme işlemine başlayın. Kayıt dosyasındaki gereksiz girdileri de aynı yazılım ile silmeniz mümkün. Elbette bu uygulamayı kullanırken, gereksiz gibi görünen dosyalarla kazara sonsuza kadar vedalaşmadığınızla da emin olmanız gerekiyor.

CCleaner Nasıl Kullanılır?

Videoyu full HD çözünürlükte YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.

Başlangıç Programlarını Düzenleyin

Windows’u ilk kurduğunuzda jet hızıyla açılan bir bilgisayarınız olur genelde. Birkaç ay sonra ise bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda, sistem kendini toparlayana kadar kendinize bir çay koymanız bile mümkün olur. Bu performans düşüşünün en büyük etkenlerinden biri de başlangıç uygulamalarıdır.

İşletim sisteminiz açıldığı anda kendini çalıştıran uygulamalar, bilgisayarı açmanızdan internete girmenize kadar geçen süreyi uzatır da uzatır. Sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullandığınız Steam veya torrent uygulamaları gibi programlar yine CCleaner kullanılarak kolayca kademeli olarak açılır hale getirilebilir.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/ccleaner1290434229.jpg

RAM Ekleyin

“Gerçekten mi, Sherlock?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama gerçekten, özellikle 4 GB gibi birkaç yıl öncesinin standardı olan bellek miktarına sahipseniz, bilgisayarınızın yazılım ayarlarına girişmeden önce çözümü donanımda aramak daha iyi bir çözüm olabilir.

Bilgisayarınızda kullanılan RAM bellek iki katına çıktığında, aynı anda birden fazla uygulama çalıştırdığınızda belirgin bir performans artışı gözlemlersiniz. Çok daha şaşırtıcı bir performans sıçraması mı yaşamak istiyorsunuz? Paraya kıyın ve en az 128 GB’lık bir SSD depolama birimi alıp, Windows’u onun üzerine kurun. İyi uçuşlar!

:: Sizin bu konuda eklemek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?

 
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “PC Performansını 3 Adımda Artırın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ram kısmına katılıyorum, bence yeni nesil pc lerde en az 8 gb ram olmalı ayrıca advanced system care 7 pro yu kurun pc nize güzel bi bakım yapsın veeeeeeeeeeeee kendinizden geçin 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya linux kullanıyorsak 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Mac al bitsin 😀

 4. ByKaMiKaZe dedi ki:

  First installation : 30 Ağustos 2004

  10. yılını kutlayacam yakında p4 makineme kurulu windows xp nin . Aktif olarakta hergün 15-16 saat açık ve kullanıyorum. Geçen senelerde bir 512 ram ekledim o kadar.

 5. LittleMonster dedi ki:

  Gerçekten mi Sherlock ?
  Bu arada evet başlangıç programlarının düzenlenmesini bende tavsiye ediyorum

 6. BLACKPOWERTURBO dedi ki:

  reklamlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  SSD alınsa yeterli

 8. TEGİN dedi ki:

  300 GB’ lık bie HDD var PC’de ve kutusunda açılmamış 128 GB lık bir SSD. HDD’ nin yanına SSD yi monte edip üstüne bir de Ubuntu veya Mint kurdum mu sanırım performans iyileşir. Tabi bunları ben yapmayacağım yaptıracağım. Ne anlarım ben ? DDD

 9. SDN Okuru dedi ki:

  combofix çalıştırın onemli

 10. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi yeni alalım kurtulalım

 11. NGungor96 dedi ki:

  3 adımda bilgisayarı hızlandırın dediniz ama yazdıklarınız özeti yeni bir bilgisayar alın olmuş
  rami iki katına çıkarın, ssd disk alın vs
  bilgisayarın performanısını düzeltmek ayrı, yeni bir bilgisayar almak ayrı

 12. NGungor96 dedi ki:

  3 adımda bilgisayarı hızlandırın dediniz ama yazdıklarınız özeti yeni bir bilgisayar alın olmuş
  rami iki katına çıkarın, ssd disk alın vs
  bilgisayarın performanısını düzeltmek ayrı, yeni bir bilgisayar almak ayrı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Gercekten mi, Sherlock? 😀 😀 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Temizleme programlarını kesinlikle kullanmayın. Sistemi top edip atıyorlar. Dosyalarını düzenleyip gereksizleri silin, sistem defrag kullanın olay tamamdır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ŞAKAMISIN SEN KARDEŞ =)

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yazınız süper olmuş tebrikler 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  wise care 365

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ssd ler ucuzladıda biz almadık sanki.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  PC Performansını Tek Adımda Artırın, Linux Kurun

 20. SDN Okuru dedi ki:

  yararlı teşekkürler.

" PC Performansını 3 Adımda Artırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Performansını 3 Adımda Artırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Performansını 3 Adımda Artırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "