Okunma

PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor


12 Temmuz 2013 Cuma 05:30
PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor

PC satışlarında son dönemde devam eden düşüş eğilimi sürüyor. Gartner araştırma şirketinin açıkladığı son veriler 2013 yılı 2. çeyreğinde de pazarın daralmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Geride bırakılan çeyrekte elde edilen sonuçlar dünya çapındaki toplam PC satışının yüzde 10.9 azaldığını gösteriyor.

Tüm Üreticilerin Satışları Düştü

Üreticilerin büyük umut bağladığı Windows 8 de beklenen toparlanmayı yaratabilmiş değil. 2012 yılının 2. çeyreğinde 85 milyonun üzerinde olan satışlar 76 milyon seviyesine gerilemiş durumda. Üreticiler bazında da durum farklı değil. Başta Acer ve Asus olmak üzere tüm üreticilerin satışları düşmüş durumda. Buna karşın HP ve Lenovo markaları çok ufak yüzdelerle pazar payı artışı yaşamış görünüyor. 


2012 – 2013 2. Çeyrek. Ürecilerin Satışları ve Pazar Payları (yüzde ile gösterilir)

Nedeni Tabletler

Analistler PC satışlarındaki düşünün en büyük nedenini tabletlerin yaygınlaşmasına bağlıyor. İçerik tüketimi cihazları olarak günümüzde tabletler oldukça popüler. Bu algı yaygınlaştıkça, internet, e-posta, oyun, video, müzik gibi birçok günlük iş için tabletlerin tercih edilme oranı da artıyor. 

ABD Pazarında Kayıp Daha Az

PC satışlarında dünya çapında yaşanan daralma ABD pazarında da etkisini gösteriyor. Buna rağmen ABD‘deki düşüş oranı dünya ölçeğinin oldukça altında. Bu pazarda sadece yüzde 1.9‘luk kayıp söz konusu. Ayrıca Dell ve Lenovo gibi hem satışını hem de pazar payını artıran üreticiler de bulunuyor. İlk üç üretici ise HPDell ve Apple olarak belirlenmiş durumda. Toplam PC satış rakamı ise 15 milyon civarında. Bakalım önümüzdeki günlerde PC satışlarındaki düşüş eğilimi devam edecek mi?

:: İçerik tüketimi amaçlı günlük işleriniz için hangi cihazı daha fazla kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Önce masaüstü toplarım sonra ucuz bi tablet tablet hiçbir zaman pc’yi geçemez!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir ekran kartını konsol fiyatına satıkları sürece daha çok pazar düşer. Tablet , akıllı cep telefonları , konsol ekleyin pazar küçülür.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Düşsunde laptop u bi yeniliyim 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “Yine de tabletler bir masaüstü olamayacak. Onun yaptığı işi en azından şimdilik yapamayacak. Hala benim gibi mouse-klavye tutmadan rahat edemeyen, 23 inçlik ekranı karşısına almadan pc kullanma hazzını duyamayan masaüstü insanlığı ***** Düşüncelerime ortak olmuşsun. Tabletlere ısınamadım.

 5. Tommy Vercetti dedi ki:

  pc açmak için sebep bulamıyorum herşeyi telefondan yapıyorum tabletim var günlerdir onun bile yüzüne bakmıyom

 6. vaio dedi ki:

  Uzun vadede piyasada tutunamayacaklar sanırım.

 7. marancı dedi ki:

  Yeni bir bilgisayar alayım diyorum ama sonra kendi kendime soruyorum alırsam değişecek ne var? Neyi yapamaz haldeyken yapar hale geleceğim? Sırasıyla değişecek birşey yok ve öyle bir şey yok cevapları çıkıyor. Bi ara ultrabook alayım dedim sonra dedim ki gereksiz şimdilik.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “tabletten daha iyi ama parası olmayan tablet alıyor”doğru söze ne denir .

 9. SDN Okuru dedi ki:

  laptop tabletten daha iyi ama parası olmayan tablet alıyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yine de tabletler bir masaüstü olamayacak. Onun yaptığı işi en azından şimdilik yapamayacak. Hala benim gibi mouse-klavye tutmadan rahat edemeyen, 23 inçlik ekranı karşısına almadan pc kullanma hazzını duyamayan masaüstü insanlığı var.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Aslida bakildiginda bilgisayarlarin rahatligi tabletlerde yok. Bilgisayari olanlar aliyor tableti genelde

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iyi iyi dahada dibe düşsün en tabana vursunda masaüstü toplayalım 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şaşırdım

" PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Sektöründeki Düşüş Sürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "