Okunma

PCI Express 3.0 Standartları Açıklandı!


19 Kasım 2010 Cuma 18:45
PCI Express 3.0 Standartları Açıklandı!

PCI Express 3.0 uzun süredir merakla bekleniyordu. PCI Express teknolojisini geliştiren ekip, ilk olarak 2009 yılında PCI Express 3.0’ı yayınlacaklarını açıklamışlardı. Takvim yaprakları 2009 yılının aylarını geçtikçe, ekip de teknolojinin 2010 yılına ertelendiğini açıklamıştı.

2010 yılına geldiğimizde ekip bu sefer “Teknolojinin kusursuza yakın olmasını istiyoruz” diyerek PCI Express 3.0’ı belirsiz bir tarihe ertelediklerini duyurdu. Bugün itibariyle ekip, kesin tarihi belirlemedi belki ama yeni teknolojinin standartlarını belirlediklerini açıkladı.

 

 

Buna göre PCI Special Interest isimli geliştirici grup, yeni PCI Express teknolojisi 3.0’da her veri yolu şeridi için saniyede 1GB veri geçebilecek bir bant genişliği olacağını açıkladı. Bu da toplamda 16GB/s ediyor.

Ayrıca PCI Express 3.0, 8GT/s (saniye başına gigatransfer) destekleyecek. Ne var ki bu yeni teknolojiyi önümüzdeki seneye kadar göremeyeceğiz. PCI Express 3.0 için tahminen 2011‘in son çeyreğini beklememiz gerekecek.

:: PCI Express 3.0 standartlarının donanım dünyasında bir bomba etkisi oluşturacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PCI Express 3.0 Standartları Açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PCI Express 3.0 Standartları Açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PCI Express 3.0 Standartları Açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "