PCI Express’te Patent Meselesi


11 Kasım 2007 Pazar 22:00
PCI Express’te Patent Meselesi
AGP konusunda tabii ki şaka yapıyoruz; olsa olsa AGP Pro gibi atlanmış bir standarda geri dönüş yaparız. Fakat daha ciddi bir mesele var ki, teknolojinin gelişiminde patent meselesi oldukça büyük bir engel teşkil ediyor. Özellikle bu tür ürünlerin geliştirildiği ve tasarlandığı Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki patent konuları bütün dünyayı etkileyerek gelişmenin önüne engel çıkartıyor. Son mesele de PCI Express teknolojisiyle ilgili.

Patent İhlâli Nerede?

PCI Express teknolojisi geliştirilirken birçok patentle ilişkilendirilmiş olduğunu belirtilirken paket veri aktarımını içeren 6.009.488 numaralı patentin zamanında alınmaya çalışıldığı; ama sonradan görmezden gelinerek geliştirilme çalışmalarına devam edildiği söyleniyor. İşin o boyutunu bilemiyoruz; ama bugünkü teknolojinin geldiği yerde (tamam belki bu patenet biraz daha fazla parlak fikir içeriyor olabilir; ama) verileri paketler hâline aktarmakla arabanın tekerleğine giden gücü dişlilerle ayarlamak arasında çok büyük farklar yok.

Kimler Mahkemede?

Microlinc LLC firmasının dava konusu ettiği patentten mahkemelik olan firmalar; Intel, AMD, HP, Lenovo, Nvidia, Toshiba, Acer, Apple, Dell, Gateway ve Sony. Diyeceksiniz ki listenin maşallahı var. Kesinlikle. Farkındaysanız, bilfiil teknoloji üretmeyen ama gelişimine katkıda bulunan veya sadece bilgisayar üretip satan firmalar da listede.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http.//shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PCI Express’te Patent Meselesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PCI Express’te Patent Meselesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PCI Express’te Patent Meselesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S
  2. 2 Note 20 serisi geliyor! Canlı yayına hazırlanın Note 20 serisi geliyor! Canlı yayına hazırlanın
  3. 3 Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi
  4. 4 Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme
  5. 5 Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video) Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video)
  6. 6 SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler? SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler?
  7. 7 Kadın gözüyle iPhone SE 2020 Kadın gözüyle iPhone SE 2020
  8. 8 Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video) Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video)
  9. 9 "Uygun fiyatlı" iPhone 8 Plus hala alınır mı?
  10. 10 iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık! iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık!