Okunma

PDF, ISO Standardı Oldu


02 Temmuz 2008 Çarşamba 21:00
PDF, ISO Standardı Oldu
Açılımı Portable Document Format (taşınabilir belge biçimi) olan PDF, Adobe tarafından geliştirilmiş ve şimdiye kadar bir endüstriyel standart kıvamına gelmiş bir belge biçimidir. Bugün basılan dergilerin matbaaya gönderilmesinde kullanılmasından tutun da içeriği şifrelenebilen ve içerisine yazı tiplerinin (font) gömüldüğü belgeler oluşturulmasını sağlayan PDF, esnek bir yapıya sahip. Zaten özelliği görüntülenen ortamdan bağımsız biçimde aynı içeriği her yerde aynı şekilde sunmak olan PDF’nin ISO standardı olması konusunda hiçbir sıkıntı oluşmamış görünüyor.

Nasıl Kabul Edildi?

On sekiz ay önce ISO’ya yapılan başvuru bu hafta kabul edilerek PDF biçiminin ISO 32000-1:2008 adıyla bir standart olması sağlandı. Dayandığı teknolojilerin sıkı patent korumasında olmaması ve ODF‘nin yerini alabilecek bir biçim olmaması sebebiyle özgür yazılım camiası PDF’ye ISO standardı olması yolunda herhangi bir şekilde karşı çıkmadı. Hatta GNU Projesi tamamen özgür olan bir PFD okuyucu yazılımı üretmek için bundan bir süre önce kolları sıvamıştı.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PDF, ISO Standardı Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PDF, ISO Standardı Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PDF, ISO Standardı Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "