Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı


08 Haziran 2020 Pazartesi 10:11
Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Peak Games‘in tam 1.8 milyar dolara Zynga’ya satışı sadece Türk oyun sektörü için değil, aynı zamanda Zynga için de önemliydi. 13 yıllık tarihindeki en büyük satın almayı gerçekleştiren şirketin bundan önceki en büyük satın alması 560 milyon dolar değerindeydi ki bu 1.8 milyarlık Peak Games satışının üçte biri bile değil.

Zynga CEO’su: Peak Games fantastik bir şirket!

Zynga CEO’su Frank Gibeau neden bu denli yüksek değerli bir satışı gerçekleştirdiklerini açıklarken “Peak Games fantastik bir şirket!’ diyerek söze başladı ve Peak Games’e talip olan tek şirketin kendilerinin olmadığını da ifade etti. Aslında iki şirketin yollarının ilk kez 2017 yılında kesiştiğini ve Peak Games’in bir kısmının 100 milyon dolara Zynga tarafından zaten satın alınmış olduğunu da not düşmemiz gerekir.

Zynga ve Peak Games oyunları aynı karede.

Satın alma sonrasında Peak Games ekibine bağımsızlık verileceğini ve çalışmalarını aynen sürdürmelerinin sağlanacağını vurgulayan Gibeau, sadece gerekli olan noktalarda Zynga’nın yardımcı olacağını belirtti. Açıklamaları boyunca Peak Games’i sık sık öven CEO, bu konuda hiç de haksız değil çünkü Zynga’nın günlük aktif kullanıcı sayısı 30 milyonken, Peak Games’in ise sadece iki oyunu günlük 12 milyon kullanıcıya sahip.

Yıllık geliri 600 milyon dolardı

Zynga, daha önce 560 milyon dolara Small Giant Games’in yüzde 88’ini, 250 milyon dolara ise Gram Games’i satın almış ve doğrusu bu satın almalarından epey de karlı çıkmıştı, Gibeau’nun da dediği üzere. Peak Games’in büyüyen potansiyeliyle geçtiğimiz yıl 600 milyon dolara yakın yıllık gelir elde elde ettiğini hesaba kattığımızda, Zynga’nın Peak Games satın almasının parasını yerine koyması belki de iki yılı bile bulmayacak.

1.8 milyar dolarlık bu satış Zynga için önemli olduğu kadar şüphesiz Türkiye için de önemliydi. Bugün binlerce metrekarelik fabrikaları olan ve Türkiye’nin hemen hemen her evinde bir ürünü bulunan çoğu şirketin değeri Peak Games ile yakın bile değil. Şüphesiz bu devasa satın alma bizlere yazılım sektörüne olan yatırımların önemini bir kez daha vurguluyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yani iki yıllık gelire mi satılmış firma!!! iki yılda kendini amorti edecek diyor.. o zaman satma işlemi tam bir ahmaklık olur

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   iyi oku

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında (2005) bana destek verilseydi ben de iyi bir yazılımcı olabilirdim ama hayat şartları… 🙁

" Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Peak Games nasıl satıldı? Zynga açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG