Çin’den teknoloji devlerine baskı


11 Kasım 2020 Çarşamba 12:10
Çin’den teknoloji devlerine baskı

Pekin hükümeti, dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında bulunan Çinli firmaları gücünü kısıtlamayı amaçlayan bir dizi yeni düzenlemeleri getirmeyi önerdi. Söz konusu düzenlemeler, dijital platformların artan etkisinin Pekin hükümetinde tedirginliğe yol açtığına işaret ediyor.

Pekin hükümeti dünyaca ünlü firmalara kısıtlama getiriyor

BBC’den alınan bilgilere göre yeni düzenlemeler Alibaba, Ant Group, JD.com, Tencent gibi teknoloji devlerinin yanı sıra, yemek dağıtım platformu Meituan gibi kuruluşları da etkileyecek gibi duruyor. Gelişme ABD ve AB’nin Çinli teknoloji devlerinin gücünü azaltmaya çalıştığı bir dönemde gelirken, söz konusu firmaların hisselerinde önemli düşüş gözlendi.

Pekin hükümeti teknoloji devlerine düzenleme getiriyor

Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) tarafından hazırlanan 22 sayfalık taslak, teknoloji sektörü için rekabete aykırı davranışın önüne geçilmesine yönelik ilk girişim olacak. Bu sayede şirketlerin hassas tüketici verilerini paylaşmasının önüne geçilecek. Ayrıca daha küçük rakiplerin ortadan kaldırılması için yapılan satış stratejileri engellenmeye çalışılacak. 

Ayrıca düzenleme işletmeleri özel düzeltmelere zorlayan platformları da sıkıştırmış olacak. Öte yandan müşterilerine elde ettiği veriler aracılığıyla farklı algoritmalar sunan şirketleri de mercek altına alacak.

Alibaba ve JD.com, Çin e-ticaret sektörünün yaklaşık 4’te 3’ünü oluşturuyor. Eylül ayında Alibaba, ülkede 881 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu duyurmuştu. Bu da ülkenin yarısından fazlası anlamına geliyor. Ülkedeki baskın ödeme sistemlerinden olan Alipay’i elinde bulunduran Ant ise 1.3 milyar kullanıcıya hitap ediyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’den teknoloji devlerine baskı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den teknoloji devlerine baskı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den teknoloji devlerine baskı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  2. 2 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  3. 3 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  4. 4 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  5. 5 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  6. 6 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  7. 7 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  8. 8 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  9. 9 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  10. 10 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!