Okunma

Pentagon Güvenlik Açığı Mı Yaşıyor?


19 Haziran 2016 Pazar 10:00
Pentagon Güvenlik Açığı Mı Yaşıyor?

ABD’nin savunma askeri alanındaki tüm işleri kapsamında bulunduran Pentagon, siber saldırılar konusundaki çalışmalarını genişletmeyi planlıyor.

Pentagon’un “Savunma Hack” adlı projesinin başarılı olarak gerçekleşmesinin ardından, bu yönde bir karar aldığı belirtiliyor.

Pentagon savunmasını daha da arttırıyor

Pentagon Savunma Hack Projesi kapsamında “beyaz hackerlara” bir miktar para ödüyor. Söz konusu beyaz hackerlar Pentagon sistemindeki güvenlik açıklarını bularak, kurumu olası mağduriyetlere karşı korumuş oluyor.

Facebook, Twitter, Google’ın sitelerinde açık bulanlara ödül verdikleri “bug bounty” programına benzer olan program, 18 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında kurumun hackerlara 70 bin dolar ödemesine sebep oldu.

Sistem ilk etapta, “defense.gov”, “dodlive.mil”, “dvidshub.net”, “myafn.net”, “dimoc.mil” güvenlik adreslerindeki açıkları buldu.

Yetkililer, etkileri ülke güvenliğini tehdit edebilecek güvenlik açıklarını bulmaya yönelik sistemin gelecek süreçte diğer DoD’s güvenlik programlarında da etkin bir rol üstleneceğini belirtiyorlar.

16-06/19/cyber.jpg

Pentagon’un önümüzdeki aydan itibaren yeni bir ajan, bilgilendirme programı oluşturması bekleniyor.

DoD web sitelerindeki açıkları bulmaya yönelecek sistem konusunda Pentagon, insanları uyararak, sistemin geri tepmesi konusunda endişelere gerek olmadığını dile getirdi.

Pentagon’un söz konusu proje kapsamında çalışacak kişilere çeşitli teşvikler uygulayacağı Engadget’da yer alan haberler arasında.

Pentagon ayrıca, dijital savunma hizmetlerinin bir parçası olması adına, Google’ın Webspam Ekibi’nin Başkanı Matt Cutts’ı işe aldı.

:: Pentagon ve diğer büyük kurum, kuruluşların kendi güvenlik açıklarını tespit edip, bu açıkları kapamaya yönelik oluşturdukları sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pentagon Güvenlik Açığı Mı Yaşıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pentagon Güvenlik Açığı Mı Yaşıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pentagon Güvenlik Açığı Mı Yaşıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "