Okunma

Perseid Meteor Yağmurları Nedir?


11 Ağustos 2014 Pazartesi 07:54
Perseid Meteor Yağmurları Nedir?

Google önemli günler için hazırladığı ana sayfasına özel logo tasarımları olan doodle‘lar aracılığıyla, teknolojinin yanı sıra bilimin tüm alanlarını internet kullanıcılarına daha eğlenceli biçimde sunuyor. Bunun son örneği ise bugünün doodle’ı Perseid Meteor Yağmurları oldu.

Perseid Meteor Yağmurları Nedir?

Özellikle şehir ışığının bulunmadığı yerlerde çıplak gözle rahatça gözlenebilen meteor yağmurları arasında en bilinenlerinden biri de Perseid meteor yağmurudur. Her yıl Temmuz-Ağustos geçişinde gözlenebilen Perseids’in en yoğun olduğu zaman ise Ağustos’un 12’sini 13’üne bağlayan gecedir.

Dünya’nın Güneş yörüngesinde döndüğü sırada swift-tuttle kuyruklu yıldızının parçalarının içinden geçmesiyle oluşan Perseus Meteor Yağmuru, aynı adlı takımyıldızı bölgesinde gözlemlenebilir. En iyi görüntü ise Ay dolunay halinde olmadığı durumlarda ve bulutsuz bir havada elde edilir.

:: Perseid Meteor Yağmurları’nı bu gece izleyecek misiniz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Perseid Meteor Yağmurları Nedir?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Dün gece tesadüfen izledim bu gece Google sayesinde bilinçli olarak izlicem

" Perseid Meteor Yağmurları Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Perseid Meteor Yağmurları Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Perseid Meteor Yağmurları Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "