Okunma

Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak!


12 Ağustos 2015 Çarşamba 17:10
Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak!

İnsanları etkileyen ilginç uzay olayları, yüzyıllardır gözlemlenmeye devam ediyor. Her yıl Ağustos aylarında gökyüzünü süsleyen Perseid meteor yağmurları ise bu olaylardan biri. Peki, Perseid meteor yağmurları nedir?

Perseid meteor yağmurları nedir?

Perseid meteor yağmurları, her yıl 17-24 Ağustos tarihleri arasındaki bir haftalık süre içerisinde, yoğun olarak 12-13 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilen göktaşı yağmurlarıdır. 

Adını Perseus takımyıldızı bölgesinde gözlenmesi nedeniyle Perseid meteor yağmuru olarak adlandırılan olay, bu yıl Türkiye’nin bulunduğu kuzey yarım küre üzerinden seyredilebilecek.

12 ve 13 Ağustos geceleri teleskop olmadan izleyebilirsiniz

Bu akşam ve yarın akşam gerçekleşecek Perseid meteor yağmurları, NASA tarafından belirtilene göre, her dakika en az 1 meteor düşmesinin yanı sıra, en yoğun anlarda 1 saat içerisinde 100 meteor düşmesi şeklinde gözlemlenebilir.

Özellikle nemin az olduğu kurak bölgelerde, teleskop olmadan rahatlıkla izlenebilecek Perseid meteor yağmurlarının, daha az yoğunlukta 24 Ağustos tarihine kadar devam edebileceği belirtiliyor.

:: Perseid meteor yağmurlarını izleyecek misiniz?




yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Saat kacta

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Saat kaçta diye sormayın. Akşam ezanından sabah ezanına kadar izleyebilirsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  abi gece istanbul'da seyredilebilsin de gerisi beni bağlamaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Eski takvimlerde periyodik hava değişimleri yazardı, zemheri veya kırlangıç fırtınası gibi. Ülkemizin kuzeyinde bu dönemde havanın kapalı olması yüzünden çok kaçırmışımdır. Yaklaşık 20 yıldır takip ediyorum, havanın bulutsuz olduğu gecelerde enfes seyir zevkleri sunar. Ancak şehir hayatında gökyüzü diye bir şey olmadığı için kafa dengi bir iki arkadaş veya ailemizle biraz dışarı çıkıp içecek ve çerez eşliğinde tadı çıkarılabilir. Denedim, tavsiye ederim. 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nemin az oldugu yerde teleskop olmadan izlenebilirmis. Abi hava sicak degilde nem cok.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Saat kacta

 7. SDN Okuru dedi ki:

  nerde ne zaman onu da diyeydiniz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyenin kuzey yarım küresinde izlenecek arkadaşlar saat filan sormayın :)….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar büyük olursa olsun Adana'ya düşmeden sıcaktan yok olur 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Teleskopla göktaşı yağmuru mu izlenebiliyor sanki.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  saat kaçda ki?

" Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Perseid Meteor Yağmuru Bugün Olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "