Perseverance ilk hedefini gerçekleştirdi


06 Mart 2021 Cumartesi 07:06
ABONE OL
Perseverance ilk hedefini gerçekleştirdi

NASA’nın Perseverance gezgini, 18 Şubat’ta Mars yüzeyine inişinden bu yana ilk test sürüşünü tamamladı. Ajansın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Perseverance 4 Mart‘ta, iniş sahasının içinde ve çevresinde 6.5 metre seyahat etti. İlk test sürüşü toplam 33 dakika sürdü.

Perseverance’ın ilk test sürüşü, bir zamanlar antik bir göle ev sahipliği yapan Jezero Krateri‘nde antik mikrobiyal yaşamın işaretlerini aramaya başlamadan önce tamamlaması gereken birçok teknik testten ilki olarak tarihe geçti.

Perseverance ‘ın gelecek hedefi daha uzun mesafeye gitmek

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda mobilite test mühendisi olan Anais Zarifian gerçekleşen test sürüşünü şöyle özetledi;

“Bu, ‘lastikleri tekmelemek’ ve Perseverance ile bir tur atmak için ilk şansımızdı. Gezginin altı tekerlekteki çekiş sistemi mükemmel yanıt verdi. Önümüzdeki iki yıl içinde bilim bizi nereye götürürse götürsün, tahrik sistemimizin iyi olduğuna artık eminiz” dedi.

Ek olarak Ajans Perseverance’ın Twitter hesabından,Direksiyonumun hızlı bir testi ve yuvarlanmaya hazırlanırken işler iyi görünüyor. Ekibim ve ben harekete geçmeye hevesliyiz. Adım adım.” notunu paylaştı.

Perseverance’ın Mars‘a inişinden bu yana yaptığı tek şey test sürüşü değil. 26 Şubat‘ta NASA, Perseverance yazılımını güncelledi ve Mars’a inmesine yardımcı olan programı, gezegeni araştırmasına yardımcı olacak yeni bir programla değiştirdi.

Daha yakın zamanlada ise NASA, gezginin 7 fit uzunluğundaki robotik kolunu ilk kez test etti. Perseverance‘ın görev süreci devam ederken sıradaki planı diğer aksamları kalibre etmek ve onu daha uzun mesafeye göndermek olarak ifade ediliyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

la kac mb bellegi var ki yazılımı guncellediniz 😀

" Perseverance ilk hedefini gerçekleştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Perseverance ilk hedefini gerçekleştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Perseverance ilk hedefini gerçekleştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?