Okunma

PES 2014 İnceleme


07 Ekim 2013 Pazartesi 19:39
PES 2014 İnceleme

PES serisi genel satış rakamları bazında dünya genelinde Fifa serisinin gerisinde kalmış olsa bile, ülkemizde bu seriye karşı ayrı bir sempati bulunuyor.

Seriyi yakından takip edenlerin bildiği üzere Konami, futbol oyunları geliştirme konusunda son derece köklü bir geçmişe sahip. Firma PES serisinin temellerini 1996 yılında atmış, bir süre Winning Eleven (bu isim Japonya’da hala kullanılmakta) ismini kullandıktan sonra serinin adını Pro Evolution Soccer olarak değiştirmişti.

Pro Evolution Soccer yani PES özellikle 2003 ve 2009 yılları arasında Fifa‘nın tahtını bir hayli sallamış fakat sonradan düşüşe geçmişti. Konami‘nin son derece kaliteli işlere imza attığı PES serisi özellikle son yıllarda yaşadığı düşüşle yapımcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

2012 yılı içerisinde piyasaya sürülen PES 2013, satış rakamları baz alındığında Fifa 13‘ün çok gerisinde kalmış, bunun akabinde Konami seride köklü değişikliklere gitme kararı almıştı. Bu köklü değişiklikler için ilk etapta oyun motorunu yenilemeye karar veren Konami, PES 2014‘te bambaşka bir PES deneyimi ile oyun severlerin karşına çıktı. Bakalım PES 2014‘te bizi ne gibi yenilikler bekliyor.

Yeni bir PES deneyimi!

Konami bu sene ki PES oyununda oyun motoru inadından vazgeçerek bizlere yepyeni bir PES deneyimi sunmuş. Yeni nesil konsollar için geliştirilen Metal Gear Solid 5‘te de kullanılan Fox Engine‘ı, PES 2014‘e senkronize etmeye çalışan Konami çalışanları, bunu kısmen de olsa başarmışlar diyebilirim.

PES 2014‘e genel itibari ile bakacak olursak, oyunun görsel yönden Fox Engine‘in de yardımıyla bir hayli geliştiğini söyleyebilirim. İlk etapta, PES 2014‘ün görüntüsü sizlere biraz garip gelebilir. Hatta oyunu tamamen yabancılayabile bilirsiniz. Fakat bir süre oynadıktan sonra bu duruma alışacağınızı size garanti edebilirim.

Az önce de belirttiğim gibi, Konami çalışanları Fox Engine‘i PES 2014‘e adapte etmeyi kısmen başarmışlar. Yani PES 2014, Fox Engine‘in tüm nimetlerinden tam anlamıyla faydalanamıyor. Bu durumda birkaç ufak sıkıntıyı beraberinde getirmiş.

Örneğin, PES 2014‘te yağmurlu hava seçeneği oyundan çıkartılmış. Ayrıca PES 2014‘te maç esnasında sık sık frame düşmeleri yaşanması da oynanışı bir hayli baltalamış. Özellikle kaleye çektiğiniz bir şut sonrası, top kale çizgisini geçerken oyunda bariz donmaların yaşandığını rahatlıkla fark edebiliyorsunuz.

Alışıldık lisans sorunları

PES 2014‘te meydana gelen köklü değişiklikler kendini daha oyunun giriş kısmında belli ediyor. Konami, PES 2014‘te oyun motoru ile birlikte farklı bir menü tasarımına da imza atmış. Oyunun ana menüsünün, Fifa 2014‘e kıyasla çok daha sadece ve anlaşılır olduğunu söyleyebilirim.

Bu ana menüden dilerseniz kendinize yeni bir lig açabilir, dilerseniz arkadaşlarınızla aranızda maçlar yapabilir, dilerseniz de yarattığınız hayali futbolcuyla geleceğin efsanesi olabilirsiniz.

Bu menülerin içeriklerine biraz değinelim. Konami‘de PES serisinin de fanlarının çok iyi bildiği üzere büyük lisans sorunları var. Yani hem lisanslı liglerin sayısı, hem de lisanslı takımların sayısı bir hayli az. Durum böyle olunca, Konami bu sorunu kendi kendine ürettiği hayali liglerle ortadan kaldırmaya çalışmış. Bu serinin fanlarını ne derece tatmin eder bilemiyorum ama açıkça söylemek gerekirse, sallama takım isimleriyle, sallama liglerde oynamak benim pek hoşuma gitmiyor.

Konami, PES 2014‘te lisans konusunda bazı alanlarda ilerleme kaydederken bazı alanlarda ise ne yazık ki gerilemiş. Örnek vermek gerekirse, AFC Şampiyonlar Ligi‘nin oyuna lisanslı bir şekilde dahil edilmiş olması gerçekten güzel bir gelişme. Öte yandan lisanslı stadyum sayısında yaşanan büyük düşüş ise madalyonun diğer tarafını oluşturuyor.

Türkiye’den sadece Galatasaray

Söz lisans konusundan açılmışken, Türkiye Ligi‘ne dolayısıyla Türk takımlarına da değinmek istiyorum. Bilindiği üzere Konami, Türkiye Ligi‘ni oyuna dahil etmese bile, bu seneye kadar Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ve hatta Bursaspor‘a bile oyunda yer veriyordu.

Fakat bu sene yayınlanan PES 2014‘te, Türkiye‘den sadece Galatasaray bulunuyor. İşin garip kısmı ise, Avrupa Ligi‘nin oyunda lisanslı bir şekilde yer alıyor olmasına karşın, Trabzonspor‘un oyunda bulunmaması. PES serisinin Türkiye‘de bu kadar popüler olmasına karşın, oyunda Türkçe dil desteği bulunduğu halde, Türk takımlarının bulunmaması gerçekten enteresan ve anlamsız bir hamle olmuş.

Farklı bir oynanış deneyimi

PES 2014‘te kullanılan Fox Engine ve Havok fizik motoru oyunun oynanış yapısını bir hayli değiştirmiş. Özellikle sıkı bir PES fanıysanız bu değişiklikler sizi bir hayli rahatsız edebilir. Konami, PES 2014‘e uyguladığı yeni oynanış dinamikleriyle, seriyi arcade tarzından simülasyon tarzına doğru kaydırmayı başarmış.

Senelerdir Fifa fanları tarafından arcade tarzında bir oynanış sistemine sahip olması nedeniyle eleştirilen PES serisi, 2014 versiyonu ile yepyeni bir boyuta ulaşmış. PES 2014‘ü serinin diğer oyunlarıyla karşılaştırdığımızda, karşımıza daha gerçekçi bir oyun deneyimi çıkıyor.

İlk dokunuşlar ve top sürüşleri

PES 2014‘te ki gerçekçiliğin en keskin noktası ise hiç şüphesiz topa ilk dokunuşlar ve top sürüşleri. PES 2014‘te herhangi bir oyuncuyla top sürerken, top ayağınıza yapışmıyor. Hızınızla orantılı olarak ayağınızdan açılıyor. Buda size gerçekçi bir top sürüş deneyimi yaşattırıyor.

Konami aynı şekilde topa ilk dokunuşlarda da oynanabilirlik ve gerçekçiliği ön planda tutmuş. Örneğin top ayağınıza ilk geldiğinde, serinin diğer oyunlarında ki gibi rahat bir şekilde top kontrolü yapamıyorsunuz. Topun size geliş şiddeti ne kadar fazla ise topu kontrol etmenizde o oranda zor oluyor.

Oynanış anlamında eleştireceğim belki de tek nokta, oyuncuların şut aksiyonuna girerken yaşadığı gecikmeler. Şöyle ki, kontrol ettiğiniz oyuncu, siz şut atması için tuşa bastıktan 3,4 saniye sonra şutunu çekiyor. Bu zaman dilimi içerisinde de iş işten geçmiş oluyor.

Geniş taktik menüsü

PES serisinin bugüne kadar çıkan oyunlarında daima ön planda tutulan taktik ekranı, PES 2014‘te daha da detaylı bir hale getirilmiş.

Konami maç esnasında yaptığınız taktik değişikliklerinin hemen oyuna etki etmesi olayı üzerinde özellikle durmuş. PES 2014’te taktik ekranından oyuncularınıza çeşitli görevler verebiliyor, aralara koşular yapmasını sağlayabiliyor ve çeşitli duran top organizasyonları planlayabiliyorsunuz.

Ayrıca oyun içerisinde kaleci atışı esnasında, kaleciniz vasıtasıyla verdiğiniz komutlarla oyuncularınızın saha içerisindeki dağılımlarını değiştirebiliyorsunuz.

Bunların haricinde PES 2014‘te serinin diğer oyunlarında da bulunan klasik taktik özellikleri aynen bulunmaya devam ediyor. Yani penaltı atacak oyuncunuzdan tutunda, taç kullanacak oyuncuya kadar saha içerisinde ki bütün rolleri belirleyebiliyorsunuz. PES 2014‘teki taktik olayının genel anlamda çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hep destek tam destek

Konami‘nin PES 2014‘te karşımıza çıkardığı en büyük yeniliklerden biride maç esnasında oyunun gidişatına göre gelişen oyuncuların moral durumu. Örneğin herhangi bir oyuncunuz maç esnasında bir gol atarsa ya da asist yaparsa moral durumu yükseliyor ve oyuncunuz gerçek seviyesinden daha üst düzeyde oynamaya başlıyor.

Konami’nin kullandığı bu moral sistemini 2K Sports tarafından NBA 2K serisinde kullanılan sisteme benzetebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse, oyun içerisinde iyi oynayan oyuncunuz maçın ilerleyen dakikalarında daha iyi oynamaya başlarken, kötü oynayan oyuncunuz ise daha vasat bir görünüm çizmeye başlıyor.

Maçın gidişatına göre değişen oyuncuların moral durumu, karşılaşmanın iç sahada mı yoksa dış sahada mı olduğuna göre de değişiklik gösteriyor. Örneğin iç sahada bir maç oynadığınızda taraftarınızın da desteğiyle oyuncularınızın moral durumu yükselirken, deplasmana gittiğinizde ise oyuncularınızın moral seviyesinde düşmeler oluyor.

Daha önce hiçbir futbol oyununda karşımıza çıkmayan bu sistemi, Konami son derece uyumlu bir şekilde PES 2014‘e adapte etmeyi başarmış.

Genel yorum

Konami, oyun motorunun ilk kullanımından dolayı ortaya çıkan acemilikleri görmezden gelirsek, son derece kaliteli bir futbol oyunu ortaya çıkarmış. Birçok yeniliği PES 2014 çatısı altında oyun severlerin beğenisine sunan Konami çalışanları, serinin seyrini de bir hayli değiştirmişler.

Oyunun grafikleri, Fox Engine‘ın gücüyle bir hayli kaliteli bir formata dönüşmüş. PES 2014 ilk başlarda size biraz garip gelse bile oynadıkça alışacak ve oyunun kalitesinin de farkına varacaksınız. O yüzden birkaç maç yapıp peşin hükümlü davranmayın derim.

Konami, PES 2014‘te gerçekten iyi şeyler yapmaya çalışmış. Fakat oyunda Galatasaray haricinde başka bir Türk takımının bulunmaması, PES serisinin bu kadar sevildiği bir ülkenin takımlarına yer verilmiyor olması bana gerçekten çok absürt geldi.

Grafik: 8

Ses: 8

Oynanış: 7

Genel: 7.5

Artılar: Yeni oyun motoru PES serisini gerçekçiliğe biraz daha yaklaştırmış. Oyuncuların moral, motivasyon olayının oyuna dahil edilmesi isabetli bir karar olmuş.

Eksiler: Lisans olayı başlı başına bir eksiklik. Oyunda çok sık frame düşüklükleri meydana geliyor. Oynanış zaman zaman fazla hantal kalabiliyor. Kaleye çekilen şutlarda oyun adeta donuyor. Kariyer menülerinde ki loading süreci gereğinden fazla uzun.

:: PES 2014’ü beğendiniz mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

75 yorum - “PES 2014 İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pes olayı bitti artık. evde ps3 var açıp pc den fifa 2010 ve pes 6 oynuyorum valla. peki neden pes 6? neden fifa 10? çünkü yeni pes serileri artık eski tadı asla vermiyor… bu yüzden çoğunluk ya eski serileri oynuyor ya da fifa zamanlarına dönü*****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  pes 2014 online oyna kafanı duvarlara pc yi yere vurursun resillik donuyo pas a basıosun adam pas atana kadar rakip topu alıyor…..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Pes 2013 (2014’ten 10 kat daha guzel bir oyun)

  ”Ayrıca serının son oyunu yanı 2014′ yuzler berbart.
  bır kac tanınmıs oyuncu dısında dıgerlerı editten acele ıle yapılmıs gıbı …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  en rezil pes oyunu! top ve oyuncu kontrolleri çok zayıf. şut isabetleri sıfır (ayarları yapılsa bile-temel vs) görsel olarak ***** dışında pes 2013 bence daha iyi! psikoloji bozar bu oyun! bilgisayar kırdırır!!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bizim tablete ve telofona indirilmiyo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Abi fifa da Şampiyonlar Ligi yok siz nee dionuz yaa (hic oynamadım ama bir arkadaşımdan duydum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yanlişlikla pes 2012 yi kes yapiştir yaparken iptal dedim ve dosyalarin bazilari silindi malum silinince pes 2012 calişmadi. E bende pes 2013 ü yukledim ve cok beğendim ancak pes 2014 ü yuklemeyi dusunmuyorum cunku incelemere gore cok fazla değisime uğramış. Ama denemekte fayda var. Okuduğunuz icin tesekkurler. N03

 8. SDN Okuru dedi ki:

  lingini verimisiniz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  pes 13’ü mumla arıyorum valla. keşke silmeseydim..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  pc indirdim çok kötü oyundu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  2005ten 2013e kadar iki oyunuda oynadım. Kendimce iddiamda ikisinide belli senelerde dünya çapında üst düzeyde oynayan kişilerden birisiydim. Fifa 10 ve 11 de online oyunlarımda bilmiyorum belki 3000 filan maç yapmışımdır ve hepsini kazandım yenilmedim diye hatırlıyorum. Fakat pes her zaman bana daha cazip gelmiştir. oyuncu yönlendirmesi, topa vurma tepkisi, şutlarda ve paslarda isabet sayesinde rakibin savunmasını izlemeye daha elverişli halde olmuştur. Hatta bence pes 13te oynayış kolaylığının boku çıktı. topa sahip olan oyuncunun özellikleri ne kadar kötü olursa olsun rakibiniz baskı yaptığında rahatlıkla geçebiliyorsunuz. Şutlar deseniz fevkaladenin fevkinde güzellikte. 30 metrenin altında önünüz boş olduğunda nereden vurursanız vurun gol oluyor. bu yüzden bana hep cazip gelmiştir. Fifayı oynayanlar iyi bilir ki oyunun mesela klavye üzerinde yönler ve qweasdzxc tuşlarında ibaret olmadığını bilirler. Oyunda çalımlar ve vuruşlar için yeteri kadar tuşları ayarlamak lazım ve kombinasyonlara alışmadan görsel açıdan çok düz oyun olduğunu bilirler. Uğraşmayı hiç sevmeyende oyunun düz bir oyun olduğunu söyleyerek zaten pes’e yönelir. Bu sene fifada hiç bir değişiklik neredeyse olmadı. Ben pek motor değişmiş filanda bilmem ama pes bence bu haliyle iyi olmuş. herşeyi geçtim şu oyuncu suratlarını gerçekçi yapsalar iyi olurdu. Umarım ileride dahada zor oynanacak oyunları görürüz. Bu kadar kolay oynanan oyunların bu kadar dandik görsel özellikte olmaları çok kötü. Top toplayıcıları eksikliği ve oyunculara topları atmaları, hakemin ofsayttan veya başka birşeylerden sonra oyunu durdurmasından itibaren topa vurmanın sarı kart verilmesi, serbest vuruşlarda barajın adım adım öne çıkması, kendini yere atma(pes14’te varmı bilmiyorum),oyun hızının sabit olması, 6 saniye kuralının manuelliği, duran toplarda sürenin ilerlemesi ve geç kullanımlarda sarı kart uygulanması gibi şeylerin oyuna eklenmesiyle çok iyi ileride olabilir.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  son derece güzel bir futbol oyunu olmuş. forvete iki tane süper hızlı adam alıp elli kişiyi çalımlayan arkadaşlar bu oyunu beğenmemiş sanırım, veya karşı konulamaz ara paslarıyla yine bu süper futbolcuları gol kralı yapan dostlar, artık bunu yapamıyorlar. fevkalade gerçekçi ve hakikaten komple bir futbol oynatma zevkini yaşatan bir oyun. oyunun yönünü değiştirmek, paslarla ilerlemek, komple bir oyun ortaya koymak oldukça güzel bir deneyim. inceleme de oldukça objektif yapılmış, tebrik ederim. yalnız pes 2011’de bile daha çok oyuncunun yüz hatları ve vücudu bire bir aynıydı, stadyumlar da daha çeşitliydi. bunları da toparlarlarsa bu senemizi daha da şenlendirecek pes14

 13. SDN Okuru dedi ki:

  fifa daki zevkli pas trafiği top un çarpıp önüne düşmesi ceza sahasında yaratıcı goller yapılabiliyor fifada. eğer fifa türkçe olsa herkes fifa oynar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  pes14 pişmanlıktır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ben 2010 dan bu yana oyunu orjinal alıyorum sonuçta fifa türkiyeye önem vermiyor bu bir gerçek bu sene köklü bir değişikliğe gitti konami ilk güncellemeyi yaptım oyunda düzelmeler oldu kasma sorunu yok kasım da ve aralıkta da güncellemeler olacakmış bence hala pes 1 numara fifa 14 ü kötülemiyorum ancak saçma sapan goller oluyor fifada gerçekle alakası olmayan goller konaminin bu sene yaptığı en iyi iş artık iş oyuncudan çok oynatanın parmaklarında bitiyor tamamen parmaklarınızın yeteneği ön plana çıkarmışlar tek kötü yanı ara paslar onuda düzeltirler se bence tek sorun lisans sorunu oda fifa olduğu sürece pes lisans alamıyor belli ülkelerde :(:(:(:(

 16. SDN Okuru dedi ki:

  futbol oyunu almadaki tek amacım. kendi ligimizi oynayabilmemizdi. bu sene konsola pes de almıyorum fifa da.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yillardir pes oyandim ve dusundumki ulan su tv de statlarda izledigimiz futbol acaba ne zaman oyunlara yansir gercek bir futbol kusursuz yuzler garfikler taraftarlar son saniye golundeki ucuk kacik sevinmeler taraftarlarin cildirircasina sevinmeleri pes 2013 de bunlar fazla yok evet ama 2014 ? Bide sunu anlamadim a dostlar okadar oyun yaparsin tanitirsin dunyanin en buyuk markasindan birisin futbol uzerine neden guncellemeye gerek duyarsin hani anlarim futbolcu transferi olur yeni stat kurulur sonradan guncellemeyle eklenir burda oyun eksik kalmis yapan adam hicmi kontrol etmemis 4 gb guncelleme koymus buda sacma geldi bana ben 2013 den vazgecmedim 2014 ne zaman gercek futbolla birebir olur ozaman oynanir yoksa ronaldoyla kaleden kaleye kosmaya devam eden ben ve ben gibi pesciler baki kalir saygilarimla …

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Pes gerçekten çok güzel çıkarmış yenilikler gelmiş ama hala fifa açık ara önde

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bir de oyundan anlamayan insanlar bu oyundan anlamaz yazmışlar 😀
  1- güzel kardeşim bu oyunda kaç takım lisanslı?
  2- yok yama çıkacakmış 4 gb’ta bilmem ne ya çıksa ne olur Aliens : Colonial Marines’e 5 gblık çıktı da ne oldu?
  3- bence siz bize oyun oynamaktan anlamıyorsunuz diyorsunuz ama bence siz fifadaki sağ analog işini tam kıvıramadınız galiba :))
  4- geçin bu oyunu savunmayı rezalet ötesi bu oyun , açar pes 6 oynarım daha iyi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  HERŞEYİ GEÇTİMDE BU OYUNCULARIN TİPLERİ NEDİR BE ARKADAŞ. PES HER OYUNUNDA DAHADA GERİYE GİDİYO GELİŞMESİ GEREKİRKEN…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bilmem farkındamısınız konami oyuna sadece galatasarayı ekledi çünkü fenevbahçe ve 8eşiktaş şike sürecindeydi ve ikisi de ceza aldı bunları oturup düşünmek lazım beyler türk futbolu nereye gidiyor …

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Pesciler 14 görünce 😀 😀 😀 ne yaptılar ***** sıze fifa 2 adımla ceza sahasına giremiyosun. 😀

 23. SDN Okuru dedi ki:

  şu pes elçisi olan kardeş sen pes i hangi platformda oynadın acaba neymiş 4 gb lik güncelleme yapacakmış güldüm vallahi(: iş işten geçtikten sonra güncellemeyi başınaçalsın playstation da oynuyoruz kasıyor pc de sistem iyi olmasına rağmen kasıyor ve hatta gol olunca oyuncularbir anda buhar oluyor ne hikmetse(: sen hangi platformda oynuyorsun oyunu günümüz teknolojisinde bilmediğimiz duymadığımız platform varda bizim mi haberimiz yok ağzım var diye konuşuyosun buralarda daha İngiltere linsansını alamayan adamlardan biz Türk ligi istiyoruz buda kasapa ilaç sormak gibi bişey sanırım bu oyundaki rezaleti herkes gördü adamlar stadları bile yapmıyor artık neymiş oyun motorunu değiştirmiş artık fifa ne akdar kaliteli olduğunu ve oynanabilir ve heyecan açısından kaliteli olduğunu bir kez daha kanıtladı. bizim ülkemizde ve bazı ülkelerde pes gidiyordu genelde ama artık o da bitti şuan oyun satılan teknoloji avm lerinde ve sitelerinde oyun bölümünde en çok satılan oyun fifa 14 adamlar stand üstüne stand açıyor pes in oluduğu standta satılan pes oyunu bir elin parmaklarını geçmez . konamı artık tam bir absürt kabullenin

 24. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıllık pes ciyim böyle dandik bir oyun görmedim. zamanıma acıdım.. FİFA AKAR ALEM BAKAR!

" PES 2014 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PES 2014 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PES 2014 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "