Okunma

PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı!


16 Haziran 2016 Perşembe 15:01
PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı!

Futbol meraklılarının çıkışını uzun süredir beklediği yeni PES oyunu PES 2017 resmi olarak duyuruldu. E3 oyun fuarında oynanışla ilgili ilk görüntülerin yer verildiği fragman oldukça başarılı bir yapımın geldiğinin sinyallerini verdi. KONAMI tarafından yapılan tanıtım sonrası ise oyun hakkındaki oynanış değişiklikleri ve yeni özelliklerin detayları paylaşıldı. İşte PES 2017‘nin yeni özellikleri!

PES oyunlarının temelinde yer alan kontrol gerçekçiliği sloganı PES 2017‘de devam ettiriliyor. Keyifli bir maç yapmaktan ödün vermemeye çalışan KONAMI yeni kontrol öğeleri ve yeni özelliklerle futbol tutkunlarını mutlu edecek bir oyun çıkarmayı planlıyor.

Serinin önceki oyunlarından alışık olduğumuz Fox Engine oyun motorunun gelişmiş versiyonu kullanılan PES 2017‘de özellikle ikili mücadele esnasındaki gerçekçilik en üst düzeye çıkarılıyor.  

Oyundaki yeni oyun motorunun kullanılmasıyla birlikte getirilen Real Touch özelliği topun yüksekliği, pasın şiddeti ve futbolcunun doğal yeteneğine bağlı olarak futbolcuların topla buluşma şeklini belirleyecek.

16-06/16/pes2017_od_level_1464764552.png

KONAMI E3 oyun fuarında ayrıca PES 2017‘nin Master League ve my Club modlarını ait ayrıntıları da paylaştı. Kalecilerin elden geçirildiği; ard arda göz alıcı kurtarışlar yapma ve mükemmel pozisyon seçimi yapıldığı yeni oyunda gol atmadaki gerçekçilik top tutma konusuna da yansıtılmış durumda. Daha da çok sayıda ünlü futbolcunun fotoğraf kalitesinde oyuna eklenmesi ve gerçek hayattaki koşu stilleri ve kişisel özelliklerine sahaya yansıtmasıyla futbolcu benzerlikleri de yeni bir seviyeye çıkartıldı. Futbolcuların nefeslerinin soğuk havada buharlaşması, topun çarptığı kale direklerinin titremesi gibi ufak estetik dokunuşlar, yeni aydınlatma ve stadyum efektleri de gerçekçiliği iyice arttıran detaylar arasında.

Oynanış Değişiklikleri

Gerçek Dokunuş 

PES 2017’de ilk temas, futbolcunun özelliklerine ek olarak topun dokunuşu tarafından yönlendirilen gerçek top fizikleri tarafından hesaplanacak. Bu özellik sayesinde farklı futbolcuların farklı top tutuş ve top sürme özellikleri oyuna yansıtılmış olacak. Gerçek dokunuş özelliği sayesinde pası alan oyuncu daha fazla kontrollere sahip olabilecek. Verilen pasa bağlı olarak futbolcunuz tam olarak planlanan hareketi yapabilecek pası dilerseniz tutabilir dilerseniz hemen verebilirsiniz.

16-06/16/pes2017_visual_1464178826.png

Hassas Pas

Gerçek Dokunuş ve gerçek top fiziği sayesinde PES 2017’de pas vermek diğer oyunlara nazaran daha başarılı hale getirildi. Topun hızını ve isabetini belirleyen bir çok faktör oyuna eklenmiş durumda. Futbolcunun yetenekleri ilk adımda ön plandayken, futbolcunun yönü ve açısı da etki eden diğer faktörler arasında.

Gerçekçi Görseller

PES 2017’de görsellere Fox Engine oyun motoru sayesinde önemli yenilikler getirildi. Neredeyse iki katına çıkarılan ışık kaynaklarıyla birlikte taraftar modelleri ve saha dokuları yeniden tasarlanarak gerçeklik hissi arttırıldı. Yapılan bu yeniliklerin dışında futbolcuların kışın aldıkları nefesi, yağmurlu havada ağlara çarpan topun sıçrattığı damlaları, ayak darbeleriyle yerden kalkan saha parçalarını görebiliyor olacağız. Futbolcu modellemelerinden aydınlatmaya, taraftarlardan sahaya ve hatta stadyuma kadar hiçbir detay atlanmayan yeni oyunda en gerçekçi görüntüyü sunmak hedeflenmiş durumda.

16-06/16/pes2017-e3-ai_1465906713.jpg

Doğal Futbolcu Hareketleri

Oyuna gelen tüm yeniliklerin bir araya gelmesiyle birlikte topu saklama, pas verme, gol atma, yere düşme gibi yapılacak olan tüm hareketler yeniden oluşturuldu. Detaylı hareketler sayesinde futbolcu etkileşimleri futbolcuların kişilik özelliklerini ön plana çıkaracak. Fiziksel mücadeleler sırasında vücudun dengesi eklenen 2 yeni parametre ile birlikte daha güçlü biçimde desteklenecek.

Tam Takım Kontrolü

Serinin yeni oyunu PES 2017‘nin en önemli özelliklerinden biri de, takımınızın nasıl oynayacağını kontrol ederken sahip derinlikler. PES 2017‘deki yenilikler sayesinde maç esnasında daha da fazla seçenek sunulacak. Oyuncular takımın hücum ve savunma mantalitesine göre anında yön değiştirebilecek ve anında tepki gösterebilecek. 

16-06/16/pes2017-e3-cornerkickcontrol_1465906725-1466084719.jpg

Korner Atışları

Defansif ve ofansif olarak strateji belirleyebildiğimiz korner atışlarında büyük yenilik yapan KONAMI diğer oyunlara nazaran oldukça başarılı bir iş çıkarmış gibi duruyor. Korner sırasında D-Pad düğmesine bastığımızda oyun stilinize bağlı olarak seçimler yapabileceğiniz seçenekler listesi ile birlikte farklı stratejiler uygulayabiliyoruz. Alan markajı veya adam adama markaj yapabilecek, kale önüne yığılmak veya topu direkt olarak düz bir çizgide göndermek gibi seçenekleri de kullanabileceğiz.

Geliştirilmiş Yapay Zeka

KONAMI‘nin iddiasına göre PES 2017, bu zamana kadar piyasaya çıkmış olan en iyi yapay zekaya sahip futbol oyunu olacak. Strateji planları oluşturabilecek, gelişmiş talimatlarla birlikte oyun planı düzenleyebileceğiz. Takımınızın yıldız oyuncusuna çok pas verdiğiniz de rakip takımın oyuncuları o oyuncu üzerinde markaj kurmaya başlayacak. Sizin yönetiminizin dışında oyuncuların kendi kendilerine belirleyecekleri aksiyonlarla birlikte oynanabilirlik daha da güzel bir hal alacak. 

16-06/16/pes2017-e3-gameplan_1465907212.jpg

Yeni Özellikler

PlayStation 4 İçin Veri Paylaşımı

– Yaratılan takım ve futbolcular USB yoluyla kolaylıkla diğer PlayStation 4‘e aktarılabiliyor.

– Veri paylaşımı çok bölgeli olarak ayarlandı. Avrupalı oyuncular Amerikalı ve Asyalı oyuncularla paylaşım yapabilecek.

myClub Modu

– İhtiyaç duyulan oyuncuyla anlaşma yapacak olan gözcüleri müzayede evinden alınabiliyor. Uzmanlık alanı istediğiniz yıldızı kapsayan doğru gözcü ile anlaşma durumunda, o futbolcuyu yakalama şansı artmış oluyor.

– Geliştirilmiş yapay zeka ile birlikte en iyi temsilciler ya da özel temsilciler yoluyla notu 75‘in altında olan futbolcular ile sözleşme imzalamak daha kolay bir hale getirildi.

myClub‘a başlarken sunulan yeni öğretiler sayesinde yeni başlayan oyunculara tüm detaylar eksiksiz bir şekilde aktarılabiliyor.

– Artık maç analizleri çevrimiçi maçlar için eşleştirilirken rakibin oyun stili ve eğilimleri görülebiliyor.

16-06/16/pes2017-e3-gameplay-gk-no-logo_1465906873.jpg

Master League Modu

– Getirilen yeni özellikle birlikte transfer sisteminde önemli değişiklikler, transfer fonları ve futbolcu maaşları için ayrı bütçeler, 6 aylığına kiralama gibi birçok yeni imkan tanındı.

– Transfer döneminin son gününe zaman öğesi eklendi ve böylelikle aynı gerçek hayatta olduğu gibi futbolculara imza attırmak için son güne kadar bir yarış içerisinde olunacak.

– Takımların teknik direktörleri de transfer sürecinde söz sahibi olacak. Geliştirilen yapay zeka ile birlikte takıma alınacak olan oyuncu için direktörler de yorumda bulunacak.

– Önceki oyundan aşina olduğumuz takım rolü PES 2017‘de 10 rol‘den 22 role çıkarıldı. Yapılan bu değişiklik sayesinde takımdaki oyuncular daha iyi belirlenebiliyor.

– Oyuna futbolcu gelişim sistemi getirildi. Futbolcular yalnızca PES 2016‘daki gibi yetenek kazanmakla kalmayıp aynı zamanda becerilerini de geliştirebilecek. 

– Sezon boyunca gündüz ve gece maçlarının dengesi sağlandı. Gerçek hayatta olduğu gibi maçların başlangıç ve bitiş zamanları göz önünde bulunduruldu.

– Antrenman sistemi geliştirilerek, futbolculara antrenman yoluyla beceri kazandırılabilecek

16-06/16/pes2017-e3-gk_1465906734.jpg

Kalite Geliştirmeleri

Hakemler

Oyundaki hakemlere faulleri belirlemek üzere futbolcu çarpışmalarında daha iyi kararlar alabilmeleri için geliştirilmiş yapay zeka tanımlandı. Yapılan ufak fauller hatırlanacak, oyun içerisinde bu durumlar tekrarlandığı takdirde alınan kararlara etkili olacak.

Stadyumlar

Yeni lisanslardan orjinal tasarımlara kadar yeni birçok stadyum eklendi. Yeni saha çimi oyuna çeşitlilik katarken aynı zamanda oyundaki kalelerin ağlarına kadar seçim imkanı sunulacak.

16-06/16/pes2017-e3-od_level_1465906740.jpg

Canlı Güncellemeler

Tüm çevrimdışı modlara haftalık güncellemeler yayınlanacak. Bu sayede çevrimiçi bağlantıya sahip oyuncular en güncel kadrolara sahip olabilecek. Getirilen bu özellik kış  dönemindeki Avrupa transferleri için de geçerli olacak. 

Sunum

Ana menüden maç öncesi ayarlara, oyun planına kadar birçok detaya bakabildiğimiz yeni menü tasarımı, yeni hud ve yenilenen önemli anlar kamerası PES oyunlarında ilk kez göreceğimiz bir özellik.

Yapılan E3 konferasında sonrası hakkında daha çok detay paylaşılan PES 2017, en büyük rakibi FIFA‘ya karşı yeni özellikler ile gün yüzüne çıkacak. Şu an için çıkış tarihi konusunda net bir bilgi paylaşılmayan PES 2017‘nin 2016 son çeyreğinde PlayStation 4,Xbox One ve PC platformlarına çıkması bekleniyor.

16-06/16/pes2017-e3-referee_1465907163.jpg

:: PES 2017’yi beğendiniz mi?
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2 kisi nasil oynayabileceğiz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşımla yan yana nasil oynayanilirim Bluetooth dan denedik Bi kez oynadik ama nasil yaptik bilmiyoruz :)) yardimlarinizi bekliyoruz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar pes 2017 de oyuncu formu nasıl ayarlaniyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şuan pes 2017 oynuyorum ilk gün bira bocaladım ama 2 ve 3. Günden itibaren çok hoşlandım bence pes17 alınır. AMA GS FB YOK REAL MADRIDIN BILE LISANSI YOK

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Artık Fıfa

 6. SDN Okuru dedi ki:

  FIFA Adamdir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  her sene aynı hikaye 😀 gerçekçi dokunuş vs lsşdasdas

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle oyun motorunu değiştirsinler. Pes 13 ten itibaren her sene oyunun oynanış dinamikleri aynı. Birazcık dikkat ederseniz oyuncunun dönüş şut vs hareketlerinden anlarsınız. Bu konuda fifanın oyun motoru gayet güzel. Sana neredeyse sınırsız serbestlik tanıyor. Aranılan şey de bu zaten.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  2017nin son çeyreğinde oyunun çıkması biraz saçma degilmi sizcede sayın editörler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hacı editör, KONAMI'nin iddiasına göre FIFA 2017, bu zamana kadar piyasaya çıkmış olan en iyi yapay zekaya sahip futbol oyunu olacak… Bence konami böyle bişey dememiştir. Bunun dışında konami eğer saçma sapan isimleri futbolculara takar ise 3lira değeri olmaz gözümde. 15yıldır saçma sapan isimlerle oynatıyor bizi. Lisans zaten berbat.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Konami fifa 17 yazmissiniz pes 17 deilmiydi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şey var gibi dursa da bir oyuna gelen haftalık güncelleme gibi bir şey yeni hiçbir şey yok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Heyecanla bekliyoruz…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka kisminda fifa yazmissiniz pes olacakti sanirim 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  KONAMI'nin iddiasına göre FIFA 2017, bu zamana kadar piyasaya çıkmış olan en iyi yapay zekaya sahip futbol oyunu olacak. Strateji planları oluşturabilecek, gelişmiş talimatlarla birlikte oyun planı düzenleyebileceğiz. Takımınızın yıldız oyuncusuna çok pas verdiğiniz de rakip takımın oyuncuları o oyuncu üzerinde markaj kurmaya başlayacak. Sizin yönetiminizin dışında oyuncuların kendi kendilerine belirleyecekleri aksiyonlarla birlikte oynanabilirlik daha güzel bir hal alacak ?? Fifa 17M??

 16. SDN Okuru dedi ki:

  İlk önce gidip liglerin ve takımların lisansını alın. Sonrada penguen gibi koşan futbolcuların dinamiklerini düzeltin de öyle oyun çıkarın. Nerede PES 2013…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Korhan kardeş pes'in online'daki berbatlığından neden bahsedilmemiş, lag tuş gecikmesi yüzünden online oynamak resmen zulüm.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Lisanstan haber ver, hikaye anlatma Konami

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Baya güzele benziyo umarım 14e benzemez onuda tanıtmadan önce bi ton yenilik yaptık demişlerdi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bu saatten sonra pes in fifa ya yetişmesi mümkün değil… Krallığını 2013 den sonra yitirdi pes … Çok radikal değişikliklere imza atmadığı sürece konami düşüşe devam eder böylede gider…:(

 21. SDN Okuru dedi ki:

  2016'nın son çeyreğinde çıkması bekleniyor olacak herharde 😉

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Fifa 2017 hmmm

" PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PES 2017’nin Yeni Özellikleri Tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "