Okunma

Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor


13 Şubat 2011 Pazar 10:30
Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor

Donanım firmalarının ürünleri için seçtikleri isimler son kullanıcıların genelde kafasını karıştırır. Hangi modellerin adının ne olduğu, sayıların ve kod adların ne anlama geldiğini bilmek için bu ürünleri yakından takip etmek gerekir.

Bunları yakından takip öğrenseniz bile, bu firmaların ürün isimlerini değiştirme gibi huyları olduğundan, yine kafanız karışabilir.

Değişim Zamanı

Uzun süredir masaüstü işlemci modellerinde Athlon, Phenom ve Sempron isimlerini kullanan AMD’nin yeni nesil Fusion işlemcilerinde bu isimlendirme yönteminden vazgeçeceği iddia ediliyor.

Uzun süredir kullanılan Phenom, Athlon ve Sepmron isimlerine veda edebiliriz

Xbitlabs adlı sitenin iddiasına göre AMD yönetimi yeni işlemcilerde farklı bir isimlendirme kullanacak. Buna göre, öncelikle Phenom, Athlon ve Sempron isimleri ortadan kalkacak.

E, A ve FX

Giriş seviyesi işlemciler E, orta seviyeye gelecek olan Llano kod adlı işlemciler A, üst seviye Bulldozer kod adlı çekirdeklere sahip olan işlemciler ise FX serisine dahil olacak. (AMD E350 Zacate İnceleme)

Model isimleri A, E ve FX harflerinden sonra gelen üç haneli sayılar şeklinde olacak. Aslına bakılacak olursa, bunun ilk örneğini giriş seviyesindeki E350 modeli ile görmüştük. AMD’nin bu yöntemi, yeni çıkacak tüm işlemcilerinde uygulayacağı iddia ediliyor.

:: Mevcut isimler sizce değişmeli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor”

  1. ender1genc dedi ki:

    ama olmaz ki! iyi de! ne yani! şimdi benim phenom II x4 955 be işlemcim demode mi oluyor (

  2. toronaga dedi ki:

    Geçmiyorki bir gün yeni bir işlemci ,yeni bir hafıza kartı çıkmasın sürekli olarak elektronik cihazların yeni sürümleri piyasaya çıkıyor bizim gibi orta direk vatandaşlar dur iyisi çıksın dur yenisi çıksın diye diye hiç bişey sahibi olamıyor.

  3. rtsbora dedi ki:

    iyi fikir bence. hiç bilmeyen kullanıcılar bile harflere bakarak işlemcilerin hangi segmentte olduğunu anlayabilir böylece.

" Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Phenom ve Athlon Tarihe Karışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "