Okunma

Pillars of Eternity II: Deadfire nasıl bir oyun?


17 Haziran 2018 Pazar 11:26

Ne zaman başarılı bir RPG oyununun devam oyunu duyurulsa içimizi bir endişe kaplıyor. Bir yandan saatlerce vakit geçirdiğimiz karakterlerin yeni maceralarını büyük merak içinde beklerken, diğer yandan ünlü serilerin ikinci oyunlarında yaşadıkları başarısızlıkları aklımıza getiriyoruz. Hele ki C-RPG dediğimiz Klasik Rol Yapma Oyunları söz konusu olduğunda hassasiyetimiz çok daha fazla artıyor. Neyse ki Obisidian Entertainment tarafından geliştirilen Pillars of Eternity II: Deadfire böyle bir oyun değil. Her yönüyle ilk oyunun üzerine katan bir yapım var karşımızda.

Pillars of Eternity II: Deadfire oyunculara neler sunuyor?

Deadfire direkt olarak bir devam oyunu ve hikayemiz Watcher of Caed Nua‘da verilen kararları temel alarak başlıyor. İlk oyundaki düzenimizi aktarabildiğimiz yapım, bizlere bu güzel evrende yepyeni kapıları açıyor. Eothas’ın ölümünün sonrasını işleyen Deadfire, bizlere ilk oyundaki kayıt dosyalarımızı, dolayısıyla bir oyun önce verdiğimiz önemi kararları devam oyununa taşıma imkanı veriyor.

Bu seçenek hikayeye kaldığı yerden devam etmek isteyenler için oldukça güzel olsa da, eğer yapımı Complete Edition olarak konsollarda oynamışsanız şimdilik kayıt dosyalarınızı Pillars of Eternity II: Deadfire‘a aktarma imkanınız bulunmuyor.

Yine de hikayenizi taşımadıysanız, Eora’nın nasıl değiştiğini net görmek açısından güzel eklemeler de yapılmış. Karakter oluştururken vereceğiniz kararlar yardımıyla, bazı şeyleri ikinci oyunda düzenleyebiliyorsunuz.

Hazır karakter yaratma ekranından bahsetmişken, buraya bir parantez açmak gerekiyor. Burada yine saatlerce vakit geçirmeniz olası gibi görünüyor. Oldukça derin tasarlanan karakter ekranında, standart fantezi ırkları olan İnsan, Elf, Cücelerin yanı sıra, Godlike, Aumaua ve Orlan gibi Eora dünyasına has ırklar da bizleri karşılıyor.

Seçtiğimiz ırk oyunun devamındaki hem savaş hem de hikaye elementlerine direkt etki ediyor. Özellikler bölümündeyse seçimlerimizi bu karakterin uyumuna göre yapmamız gerekiyor. RPG oyunlarını sevenlerin çok iyi bileceği gibi, Strength, Intellect ve Dexterity savaşlardaki efektifliğimizi belirliyor. Ama aynı zamanda bu yetenekler diğer klasik RPG’lerde olduğu gibi, konuşmalar sırasında açabileceğimiz özel diyalogların da kapısını aralıyor. Zaten bu yüzden karakter ekranı belki de Pillars of Eternity II: Deadfire‘ın en önemli oyun alanı olarak yerini alıyor.

Yeteneklerin oyuna etkisi direkt olarak yaklaşımınızı da belirliyor. Stealth (gizlilik) bölümüne yatıracağınız puanlar, düşmanları yok saymanıza ve onların yanından geçip gidebilmenize olanak sağlayabiliyor. Elbette bu söylediklerimiz inanın çok basit örnekler. Deadfire dünyasında yapabileceğiniz sınırsız karakter build‘i bulunuyor. Bunun üzerine partinizde yaptığınız yetenek seçimleri de eklenince, oyunun yeniden oynanabilirliği inanılmaz artıyor.

Eğer Baldur’s Gate gibi klasik RPG’lere aşinaysanız Deadfire’ın ilerleyiş biçimi de size oldukça tanıdık gelecektir. Dünya haritası belli bölümlerden oluşuyor ve yolculuğunuz sırasında sürekli olarak bu bölgeler arasında gidip geliyorsunuz. Kimi bölgeyi temizlemek ve görevleri tamamlamak birkaç saatinizi alırken, bazı bölgelere tekrar tekrar dönmeniz gerebiliyor.

Metin tarafı inanılmaz zengin bir oyun olan Pillars of Eternity II: Deadfire, önemli sahnelerde ise seslendirme kullanarak sizi atmosferin içine sokuyor. Ana karakterimiz The Watcher üzerine dönen hikaye detaylı ve zengin bir diyalog sistemi ile destekleniyor. Her diyalog için ekstra animasyon ve seslendirme yapılmadığı için, Deadfire’da bulunan birçok konuşma sekansı sadece metin bazlı olarak gerçekleşiyor. Bu yenilikçi oyunları sevenler için elbette önemli bir eksi olarak görünüyor ama işin diğer tarafında günümüzde çıkan RPG’lerin yüzde 90’nından çok daha derin bir diyalog sistemi oyunda barınıyor.

Savaş sistemiyse sizin seçtiğiniz zorluk ayarına göre gerçekten çok ama çok farklılaşıyor. Kolay oyun modlarında yapay zeka partiyi kolayca idare ederken, siz de kendi karakterinize odaklanıyorsunuz. Ama zorluk arttıkça işler karışmaya başlıyor. Düşman sayısının artması üzerine bir zorluk yapısı olan Pillars of Eternity II: Deadfire, sizi bir noktadan sonra makro yönetime zorluyor. Space tuşu en büyük yardımcınız olurken, gerek parti formasyonunun doğru planlanması, gerekse yeteneklerin doğru zamanda kullanılması gidişatınızı etkiliyor.

Sonuç olarak Pillars of Eternity II: Deadfire buraya sayfalarca yazsaksa yeterli olmayacak derinliğe sahip, müthiş bir oyun. En az ilki kadar güzel ve detaylı olan Deadfire, her RPG oyuncusunun en az bir kez denemesi gereken harika bir baş yapıt.


Pillars of Eternity II: Deadfire

77 TRY
Pillars of Eternity II: Deadfire

Artıları

- Gemi mekanikleri seriye yeni bir soluk- Detaylı ve oynanışa direkt etki eden karakter oluşturma ekranı- İlk oyundaki seçimlerimizi yeni oyuna taşıyabilmek

EKSİLERİ

- Bazı oyuncular için tarzı çok eski gelebilir
editörün yorumu

Eğer gerçek bir RPG oyunu nasıl olur diye merak ediyorsanız, Pillars of Eternity II: Deadfire sizi Eora'nın müthiş dünyasına çağırıyor!
Editörün notu : 4/5

yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pillars of Eternity II: Deadfire nasıl bir oyun? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pillars of Eternity II: Deadfire nasıl bir oyun? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pillars of Eternity II: Deadfire nasıl bir oyun? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "