Okunma

Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem!


05 Ağustos 2018 Pazar 13:00
Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem!

Pillerin geri dönüşümü, hem üretim verimliliğini artırmak hem çevre kirliliğini azaltmak için çok önemli bir süreç. Araştırmacılar, pillerin geri dönüşümü için eski madencilik yöntemlerinden yararlandı.

Madencilik ile pillerin geri dönüşümü

Michigan Technological University kimya bölümü araştırmacıları, 100 yıllık mineral işleme yöntemlerini geliştirerek, 21. Yüzyılın en önemli sorununa çözüm buldular. Eski madencilik tekniklerini kullanan araştırmacılar, pillerin geri dönüşümünü ucuz ve verimli hale getirdi.

Lityum iyon pillerdeki en değerli kısım olan, lityum metal oksit içeren anot ve katot için kaplama ile metal kaplamalar için madencilik endüstrisi teknolojileri kullanıldı. Madencilikteki cevher ayırma yöntemini kullanan araştırmacılar, pillerdeki değerli bileşenleri sorunsuz bir şekilde ayırabildi. Grafit, lityum ve kobalt dahil olmak üzere kritik bileşenleri kurtarmak için ise köpük flotasyon yöntemi kullanıldı.

Bu sayede yeni pil üretiminde tekrar kullanılabilecek bileşenler elde edildi. Araştırmacılar, cevher ayırma ile geri dönüşüm yöntemlerinin en önemli avantajının ucuz ve verimli olduğunu söylüyor.

pillerin geri dönüşümü

Araştırma ekibinin yöneticilerinden Trevyn Payne, kimyasalları serbest bırakmak için saatlerce farklı çözeltiler denediklerini söyledi. Ancak su kullandıklarında yöntemin en verimli şekilde çalıştığını, bu keşfin biraz da şans eseri olduğunu belirtti.

Bu proje, Çevre Koruma Dairesi tarafından 15 bin dolar hibe ile finanse edildi.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Çevre için çok şeyler yapılabilir ama dünya bu konuda samimi değil. Örneğin bir telefonun işlemcisini, RAM’ini, depolama birimini, bataryasını kolayca yükselterek 8 sene kullanabilmek varken 4 sene kullanıp yenisiyle değiştirmek durumundayız. Çoğu telefonun yazılım desteği bile 2 seneden fazla değil. Tüketim üzerine kurulmuş bir dünya sözkonusu. Kullan, at, yenisini al! Bu yaklaşım pek çevreci bir yaklaşım değil…

" Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pillerin geri dönüşümü için yeni yöntem! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "