Okunma

Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı!


13 Temmuz 2018 Cuma 17:15
Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı!

Uçakta sigara içmenin yasak olduğu herkes tarafından biliniyor. İçenler için ise hapis cezası bir ödül olarak görülüyor. Zira, uçağın acil işin yapmasına neden olunduğunda yüz binlerce liraya ulaşan cezalar ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen, belirli dönemlerde uçakta sigara içmeye çalışan, ama duman dedektörü nedeniyle yakayı ele veren yolcuların haberlerini görüyoruz. Bu kez yaşanan olayda ise pilotun sigara içmesi herkesi şaşırttı.

Pilot elektronik sigara içti, uçak acil inişe geçti!

10 Temmuz gecesi Air China havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, CA106 sefer sayılı uçuşu gerçekleştirmek üzere Hong Kong‘dan Çin’in Dalian şehrine doğru havalandı. Ancak, uçak seyir irtifası olan 35 bin feet‘e ulaştıktan kısa bir süre sonra, hızla alçalmaya başlayarak, 15 bin feet seviyesine indi.

153 yolcu ve 9 mürettabı taşıyan uçağın hızla alçalmasına neden olan kişinin, kokpitte elektronik sigara içen pilot olduğu ortaya çıktı. Elektronik sigara içen pilotun havalandırma sistemini kapattığı ve bir süre sonra oksijen maskelerinin açılmasıyla acil durum prosedürü uygulandığı iddia ediliyor.

Durumun farkedilmesi üzerine tekrar yükselmeye başlayan uçak, 26500 feet seviyesine çıktı ve Pekin’e doğru devam edilerek yolculuk tamamladı. Elektronik sigara içilmesi, havalandırma sisteminin kapatılması ve oksijen maskeleri açılmış bir uçakla yolculuğa devam edilmesi nedeniyle soruşturma başlatıldığı açıklandı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı!”

  1. Anonim dedi ki:

    Sigara içen tüm pilot vs. kokpitde de sigara içmektedir canlarım.

" Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçakta sigara içen pilot ortalığı karıştırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "