Pilot ve uzay insanı yetiştirecek Bursa merkezli tesis


23 Eylül 2020 Çarşamba 14:50
Pilot ve uzay insanı yetiştirecek Bursa merkezli tesis

Bursa pek çok açıdan araçların üretim yeri konumunda. Birkaç ay önce, ilk yerli otomobil TOGG’un fabrika temeli Bursa’da atılmıştı. Şimdi ise Bursa, pilot ve uzay insanı yetiştirecek merkezin açılışına hazırlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından ortaklaşa girişilen çalışma kapsamında, inşa edilen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi 3 Şubat 2021’de tamamlanması ve açılması planlanıyor.

Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi inşası başladı!

Anadolu Ajansı’ndan Elif Özlem Çelikler imzalı haberde, temellerin atıldığı ve binanın inşasında sona gelindiği aktarılıyor. Uzay ve havacılık eğitimlerine yönelik özel olarak tasarlanan ve Bursa’da yer alan  Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin  (GUHEM) inşasında sona geliniyor. Peki neler sunacak?

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen bu projede, 200 milyon liralık bir bütçe söz konusu.

Bursa Gokmen Uzay Havacılık Egitim Merkezi-00

GUHEM, Türkiye’nin uzay teması sunan ilk eğitim merkezi olarak kayıtlara geçiyor. Genç neslin uzay ve havacılık alanındaki merakının artmasına katkı sağlaması için inşa edilen tesisten beklenti büyük. GUHEM, uzay ve havacılıkla ilgili tamamı yerli üretim olan 154 interaktif düzeneği bünyesinde barındırıyor.

Binanın tasarımı zeplin şeklinde ve uzay temasını içerdiğine uygun detaylara yer veriliyor. Bu yılın haziran ayında binanın yapımına başlandı. Söylenene göre “Merkez, yeni pilotlar ve uzay insanları yetiştirecek’’. Binada uzay sergi salonunu da bulunuyor. Burada ise mini tiyatro, uzay istasyonu, uzaydaki objeler, uzayı gözlemleme, uzayı keşfetme, kimya-biyoloji laboratuvarına de yer veriliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Sınavla mı alınacak yoksa parasını verip mi eğitim alıyorsun

" Pilot ve uzay insanı yetiştirecek Bursa merkezli tesis konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pilot ve uzay insanı yetiştirecek Bursa merkezli tesis ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pilot ve uzay insanı yetiştirecek Bursa merkezli tesis ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi