Okunma

İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor


14 Aralık 2015 Pazartesi 12:00
İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor

İçinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle iflasın eşiğine gelen İtalyan tasarım devi Pininfarina, Hintli otomotiv şirketi Mahindra tarafından borç batağından kurtarılıyor. Yeni yıla kadar tamamlanması beklenen anlaşmaya göre Mahindra, Pininfarina’ya 164 milyon dolar yatırım yaparak borçlarını silinmesine yardımcı olurken, işlerin devam etmesi için de gerekli maddi kaynağın ortaya çıkmasını sağlayacak. Satın almanın onaylanması halinde, Mahindra’nın çok daha şık çizgilere sahip modeller üretmesi bekleniyor.

10 yıldır zarar ediyor

Geçirdiği son 11 yılın 10 yılında sürekli zarar yazan Pininfarina, sadece bu yılın ilk yarısında 58 milyon dolar zarar etti. 3 yıl önce şu anki yatırımcı firma Pincar, şirketin yüzde 76’lık hissesine karşılık bankadan borç yapılandırma talebinde bulunmuştu. Pininfarina’nın finansal durumunun bu kadar kötüleşmesine ise otomotiv şirketlerinin artık kendi tasarımcılarını yetiştirmesi ve yeni model dizaynları için Pininfarina gibi dizayn şirketlerine ihtiyaç duymaması gerekçe gösteriliyor.

15-12/14/pininfarina.jpg

Rekabette elini güçlendirecek

Giuseppe Farina tarafından 1930 yılında kurulan ve bugüne kadar bir kaç istisna hariç neredeyse bütün Ferrari modellerinin tasarımını gerçekleştiren Pininfarina, Alfa Romeo, Fiat, Peugeot, Maserati, Hyundai, Chevrolet ve Honda gibi sektörün önemli oyuncuları için araç tasarlamıştı. Tasarım anlamında Pininfarina’nın desteğini arkasına almaya hazırlanan Mahindra, iddialı modellerle anavatanı Hindistan’ın yanı sıra Çin, Avrupa ve ABD pazarında daha güçlü satışlara ulaşmayı hedefliyor. 

:: Pininfraina’nın Hintlilere satılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAslan Batur

Otomobillerle Aşk Yaşayan Adam” olarak bilinen Aslan, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nde otomotiv editörlüğü yaptı. Aslan, motoru olan her araçla yakından ilgilenip, tecrübe ve izlenimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hyundai Matrix tasarımından nasıl bir firma olduğu belli 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Araba tasarımları güzel….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Avrupa'yı Türkiye'den yada Asya ülkelerinden gören bir şey sanıyor! Buralar genelde kırsal ve medeniyetten pek nasiplenmemiş coğrafyalar. Avrupa yeni nesli, tembel bir öğrenci gibi.. Avrupalılar çok fazla alışveriş yapmıyorlar, inanılmaz pintiler; bu yüzden işyerleri ve firmalar büyük bir hızla kapanıyor. O yüzden bu tür satın almaları çok normal karşılı***** olun ki devamı hızla gelecektir.

" İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İtalyan Devi Pininfarina Hintli Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "