Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte olabilir


13 Temmuz 2020 Pazartesi 11:00
Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte olabilir

Pinterest pek çok kişinin ilham aldığı, paylaşımlarını yaptığı ve milyonlarca kişiye ulaştığı yaratıcılık üzerine odaklı bir platform olarak konumlandırılıyor. İnsanlar ev dekorasyonundan, çekeceği fotoğrafa kadar Pinterest’ten ilham alıyor, araştırmalar yapıyor. Bunların yanında bir süredir Pinterest gizlilik politikası noktasında eleştiri oklarının hedefinde yer alıyor.

Pinterest gizlilik politikası diğer ağların aksine fazla eleştiriliyor

Özellikle ABD’deki George Floyd olaylarından sonra popüler sosyal ağlar, gizlilik politikalarında ”ırkçılık ve şiddet” odaklı hassas içeriklerin denetlenmesini sıklaştırdı. Söz konusu ihlâller yapıldığı zamansa kısa sürede reaksiyon alan Instagram’ın, Facebook’un ve Twitter’ın aksine milyonlarca kullanıcıya ulaşan Pinterest’in denetleme mekanizması bu kadar sıkı ve tutarlı değil.

Özellikle arama sonuçlarındaki özelleştirmeye dayanan yeni denetleme sistemiyle dikkat çeken platform, sınırların çok belirsiz olmasıyla eleştiri oklarına hedef oluyor. Platformun arama sonuçlarında küçük yaştaki çocukların cinsel içerekli fotoğraflarını, şiddet içeren komplo teorilerini ve ırkçı içerikleri engellemiyor olmasıyla tepki çekiyor.

 Pinterest-gizlilik-politikasi

OneZero’nun keşfettiği bu açıkta ise Pinterest’in standart site içi arama yaklaşımının sorunlu olduğunu ortaya koyuyor. Hassas veya sakıncalı içerikleri kaldırmak yerine gizleyen Pinterest’in bu politikası pek çok kişiyi de etkiliyor.

Hatta bunun yanında Pinterest gizlilik politikası kararlarını ihlal ettiği gerekçesiyle şikâyet edilen içeriklerin tamamen kaldırılması için istekler bulunsa bile şirket ”arama sonuçlarında bazen bu içeriğin görünebileceğini” söylüyor.

Platform yöneticileri tarafından sıklıkla sosyal bir ağ olmamasıyla, daha çok elle seçilen bir katalog olarak tanımlanan Pinterest’in diğer sosyal medya ağlarından ayrı tutulması gerektiği söyleniyor ancak işler elbette öyle olmuyor. Kötüye kullanım filtresi platforma giriş ile başlıyor. Siteye hesabınız ile giriş yapmadan arama yapamıyorsunuz ancak başka bir hesabın sayfasını ziyaret ederek bunu başarabiliyorsunuz.

Bunun yanında Google aramalarında doğru etiketlere odaklanırsanız, Pinterest’in filtrelerinin başka türlü algılayacağı içeriklere ulaşabiliyorsunuz.

Bunlar ise Pinterest gizlilik politikası tavrına yönelik ilk eleştireler değil. Zira Pinterest’in otomatik tamamlama ve öneri sistemleri kullanıcıları ırkçı ve yanıltıcı içeriklere yönlendirebiliyor olmasıyla bir süredir eleştiriliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!