Okunma

Pinterest Mercek Altında


26 Şubat 2012 Pazar 15:00
Pinterest Mercek Altında

Sosyal medya ile görselliğin kesiştiği nokta olarak nitelendirebileceğimiz ve son derece basit bir arayüze sahip olmasına rağmen büyük bir hızla yükselişini sürdüren Pinterest, birçok araştırmacının da dikkatini çekiyor. Araştırmalar da gösteriyor ki Pinterest, alışıldık sosyal ağlardan biraz farklı.

Birçok markanın da kullandığı Pinterest’te kullanıcılar ortalama 15.8 dakika geçiriyor. Bu sayı YouTube’da 16.4 iken Facebook’ta 12.1 dakika. Twitter’da ise sadece 3.3 dakika. Bu açıdan bakıldığında Pinterest birçok sosyal mecrayı geride bırakmış gibi görünüyor.

     

Pinterest kullanıcılarının %50’si çocuk sahibi. Bu da Pinterest kullanıcılarının yaş ortalamasının yüksekliğini doğrular nitelikte bir istatistik. Pinterest kullanıcılarının %27.1’lik kısmı 25-34 yaşları arasındayken %22.1’lik bir kısım ise 35-44 yaşları arasında. 45-54 yaş arasındakiler %17.9’luk pay ile üçüncü sırada yer alırken 18-24 yaş arasındaki genç kesim ise sadece %17.3’lük bir paya sahip.

Cinsiyet dağılımına bakıldığında Pinterest, kadınların tekelinde diyebiliriz. Kullanıcıların %68.2’si kadın olan Pinterest’in Facebook sayfasını beğenen kullanıcıların ise %97’sini kadınlar oluşturuyor.

Günlük ortalama 1.36 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen Pinterest’in tekil ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılın Mayıs ayından itibaren %2702 gibi oldukça büyük bir artış gösterdi.

:: Pinterest hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Pinterest Mercek Altında”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    normalde pinterest profil bilgilerinden yukarıdaki bilgilere ulaşmak mümkün değil ama belki facebook hesabı ile bağlananlardan bu bilgiler elde edilmiştir. sonuçta tumblr’dan çok farklı bir uygulama değil ama işte sunum şekli falan bir de moda olursa yürü ya kulum olayı. ama sadece resimle olmaz bu iş sanıyorum ileride geliştirirler…

  2. senininternetin dedi ki:

    ben bu siteye birkaç gün önce girdim herşeyin resmi var anasını.. "aha şu gömleklere bakıyım şu ayakkabılar güzelmiş teknolojik aletler felaketmiş derken bende baya zaman harcadım ama şu üyelik olayını çözemedim..

" Pinterest Mercek Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pinterest Mercek Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pinterest Mercek Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "