Okunma

Plastik sensör geliştirildi!


24 Haziran 2018 Pazar 10:00
Plastik sensör geliştirildi!

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, düşük maliyetli plastik sensör geliştirmeyi başardı. Plastik sensör, kişilerin sağlık durumunu izlemek için kullanılabilecek potansiyele sahip.

Plastik sensör ile sağlık takibi

Yeni nesil sensörler, Cambridge Üniversitesi ve Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) tarafından yönetilen bir ekip tarafından geliştirildi. Yarı iletken plastiklerin kullanıldığı sensör, mevcut sensörlerden çok daha basit bir tasarıma sahip. Üstelik hücresel seviyeye kadar sağlık durumunu izlemeyi mümkün hale getiriyor.

Sensör; ter, gözyaşı, tükürük veya kanda bulunan laktat veya glukoz gibi kritik metabolitlerin miktarını ölçebiliyor. Elde ettiği veriler, teşhis için farklı bir cihaza aktarılabildiğinde sağlık durumunun hızlı, ucuz ve doğru bir şekilde izlenmesini sağlıyor.

Ek olarak sensörler, transistörler gibi daha karmaşık devrelere dahil edildiğinde küçük dalgalanmalara yanıt verebilir. Bu sayede cihazların küçük boyutlarına rağmen, sinyal çoğaltılabilir ve metabolit konsantrasyonundaki küçük değişimler bile takip edilebilir.

Sensör ilk olarak, fitness uygulamalarında ve cerrahi işlemler sonrasında laktat düzeylerini ölçmek için kullanıldı. Bu uygulamalarda başarılı sonuç alan araştırmacılar, sensöre uygun enzimi dahil ederek glukoz veya kolesterol gibi diğer metabolit seviyelerin de ölçülebileceğini belirtiyor.

Bu sensörler, altın veya platin gibi metallerden oluşmadığı için daha düşük bir maliyetle üretilebilir, esnek ve gerilebilir alt tabakalara kolayca takılabilir. Böylece giyilebilir veya implante edilebilir algılama uygulamalarında kullanılabilir.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Plastik sensör geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plastik sensör geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plastik sensör geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "