Okunma

Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi


23 Mart 2016 Çarşamba 13:00
Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi

New Horizons Uzay Mekiği’nin çektiği fotoğrafları NASA uzmanları yorumlamış; gezegende vadi yükseltileri, yüzen buz kütleleri, su bulunduğu şeklindeki görüşlerini bildirmişlerdi.

Şimdiki süreçte ise, The New Horizons Ekibinin, Science Dergisi’nde yayınlanan 5 makalesi, gezegene dair pek çok ayrıntıyı daha ortaya koydu.

Gezegenin bahsedilenlerden çok daha fazla dinamizm ve jeolojik çeşitliliğe sahip olduğu belirtilen araştırmalarda şu ifadelere yer verildi.

The New Horizons Baş Araştırmacısı Alan Stern; gezegenin aktif jeolojiye, farklı kimyasal yüzeye, karmaşık atmosfer yapısına, güneş ile şaşırtıcı etkileşimler ve pek çok uyduya sahip olduğunu ifade etti.

Ortaya atılan 5 başlığın, gezegeni ana hatlarıyla açıkladığını belirten Stern, elde ettikleri veriler ile gezegenin ileri ki süreçte tamamen açıklanması konusunda önemli aşamaları kaydedebileceklerini dile getirdi.

Yeni bulgulara göre, Plüton’un metan, nitrojen, karbondioksit ve yüzen buz kütlelerini şeklinde 4 farklı yüzeye sahip olduğu ifade edildi.

16-03/23/image1-7-1458725774.JPG

Yüzeyinde yer alan uçucu buzlardan dolayı jeolojik çeşitliliğin bulunduğu belirtilen araştırmada, gezegenin 248 yıldır güneşin etrafında eliptik bir yörüngede döndüğü vurgulandı.

Tech Crunch’da yer alan habere göre Güneş etrafındaki yakınlaşıp uzaklaşan hareketleri devam ettikçe, bu yüzey şekillerinin oluşmasını sağlayan döngüye sebebiyet verdiği de araştırmada yer alan bulgulardandı.

16-03/23/pluto-hills-of-water-ice.jpg

Plüton’un fotoğrafları üzerinden açıklanan bulguların gün geçtikçe artacağını söyleyebiliriz. Bakalım bu gizemli gezegen ile ilgili daha nelere tanık olacağız?  

New Horizons Projesi 19 Ocak 2006’da başlatılmış, 9.5 yıl boyunca 4.828.032 kilometre yol gidildikten sonra gezegene ulaşılmıştı.

16-03/23/pluto-and-charon-01.jpg

Plüton’un küçük bir gezegen olduğu bu yüzden gezegen statüsünden kaldırılmasına yönelik tartışmalar günümüzde hala devam ediyor.

:: Plüton’da her geçen gün keşfedilmeye devam eden bulgular hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mangal yapmaya müsait olmadığı açıkça görülüyor. Nasa daha neyini araştırıyor anlamak mümkün değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir nötron yıldızından alınacak olan 1 çay kaşıyğı madde milyarlarca tona eşittir ! (Ek Bilgi)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  plüton çok uzak güneş yok orada arası biraz sıkıntı…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güneşin ışığının bile dünyaya gelmesi 8 dakika sürüyor. Plütona nasıl 16 saniyede varsın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  uzaklık mesafesi yanlış…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Eger ışık hızında giden bir uzay gemisi olsaydı Plütona varması sadece 16 saniye sürecekti.

" Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plüton’un Farklı Yüzeyleri Keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "