Okunma

Plüton Keşfine Son Anlar!


13 Temmuz 2015 Pazartesi 17:00
Plüton Keşfine Son Anlar!

NASA bundan tam 9 yıl önce Plüton üzerinde araştırma yapılması amacıyla bir uzay aracını, evrenin karanlığına doğru yolcu etmişti. 9 yıl sonra ise geçtiğimiz hafta NASA, gönderdikleri uzay aracının geçtiğimiz hafta içinde yörüngesine başarılı bir şekilde yerleştiğini, ilk görüntülerin ise 14 Temmuz Salı, yani yarın geleceğini müjdeledi.

Önce Ay, ardından Mars ve şimdide sıra Plüton’da!

NASA ve diğer uzay ajanslarının aktardıkları bilgilere göre; yarın gelecek önemli verilen tabiri caiz ise Plüton’u yeniden keşfetmek anlamına gelecek. Zira söz konu bilgiler için 9 yıl beklenmiş olması şöyle dursun, gelen veriler yaklaşık 4,8 milyar km yol kat ettikten sonra dünyaya ulaşmış olacak.

Plüton’un ikinci keşfi!

Temmuz 2015, Plüton için önemli bir tarih haline geliyor. Esasında Plüton isimli gezegenin varlığını ilk kez 1930 yılında ortaya çıkaran Clyde Tombaugh ismiydi. O zamanların teknolojisi ile edinebildiği Plüton hakkındaki bilgileri günümüze kadar taşımış oldu.

15-07/13/news_inside-ilk-pluton-kesfi.jpg

Peki, Plüton’dan gelen verilerde ne var?

Aslında NASA’nın gönderdiği gözlem amaçlı uzay aracı(New Horizons), görevde kaldığı sürece birçok araştırmaya imza atması planlanarak tasarlanan bir araçtı. Ancak ilk gelen veriler elbette ki şimdiye kadar Plüton için elde edilen en detaylı ve net fotoğrafı oluşturacak bilgileri içeriyor.

Plüton’un en detaylı fotoğrafı geliyor!

NASA, yarın elde edece verileri bir fotoğraf haline getirdikten ve ilk incelemesini yaptıktan sonra, elbette ki tüm dünya ile paylaşacaktır.

Plüton hakkında elde edilecek bu ilk detaylı ve net görüntüyü, merakla beklemeye devam ediyor olacağız.

:: NASA’nın bu bağarısı hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

50 yorum - “Plüton Keşfine Son Anlar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ha bu usagim siz neyun kafasinu yaşıyorsunuz he ***** dinle alakası yok bilim toplumu olma ile alakası var bizim Cumhuriyet zihniyeti o kadar geri kafalı bir zihniyetti ki hala bugün neyin yapılacağını değil neyin nasıl yapılamayacağını konuşuyorlar yabancılar yaptığında da kendileri yapmış gibi övünürler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan Periscope ve NASA tv canlı yayını yapılıyor buraya ekleseniz güzel olabilir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Plüton'a ulaşmaya 175.000 km kaldı son 1.5 saat.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne zaman uzay bilimi ile ilgili bir makale görsem altına " din profesörleri " doluşuyor. Yahu tek akıllı sizlerdinizde, hep NASA uzaya mekik gönderiyor değil mi ?! Yorumlarınız bile cahilce, tek taraflı eleştiri dolu. Kur'an 'da herşey açık ve net ise hiçbirşey araştırmasın insanoğlu, CERN 'de deney yapılmasın, NASA ve ESA uzayı araştırmasın, HUBBLE yeni birşeyler keşfetmesin, tıp bilimi ilerlemesin. Hiçbir zaman geniş bir dünya görüşüne sahip olamayacak ve dar çerçeve ile bakmaya devam edeceksiniz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  New Horizons şuan 4 Milyar 772 Milyon km yol aldı. Plüton'la buluşmaya son 5 saat.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Acı gerçek birilerine batmış galiba; "Müslüman toplumdan bir halt *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Plutona karşı bir acıma ile karışık sempatim oluştu yahu. Garibim ben çocukken bile güneş sistemi şemalarında aykırı yörüngesiyle dikkat çekiyordu. sonra gezegen unvanını da elinden aldılar. neymiş, gezegenlerin uyduları bundan daha büyük olabiliyormuş. sonra kendi yörüngesini temizlememişmiş. ondan ötede daha aykırı yörüngelerde daha büyük cisimler keşfedilmişmiş. oort bulutsusu ve kuiper kuşağı içinde bunun gibi her cismi gezegen sayarsak işimiz varmışmış. sonu: yazık oldu pluton efendiye 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Birader kafanmi iyiBak ortadoguya onlar din ile ic ***** arabistana bak seriat var adamlar teknolojide 1 numara ***** bilim dinden önce geliyordu o yüzden teknoloji iyiydi o zamanlara göre mesela fatihin büyük yivli topları Ne zaman yavuz sultan Selim halifeligi aldi,dine daha cok yöneldiler yıkıldılar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hayret,ayaklarının altındaki gezegenin sırları hala çözülememişken. En uzaktaki gezegen ile uğraşıyorlar aç gözlü insanlar. Üstün Teknolojisi ve binlerce buluşları olanıda. Çağdışı sismik karteller soygun düzenleri sekteye uğramasın diye ÖRTBAS etmeye çalışıyorlar EGOİSTCESİNE…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel paylaşım 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ARKADAŞLAR HEPİNİZİN YAZDIKLARINI OKUDUM . SANIRIM BU KONUDA EN GÜZELİNİ MEHMET AKİF SÖYLEMİŞ. HOCAYA SORMUŞLAR BU FRENK İNSANI NASILDIR DİYE HOCANIN CEVABI "DİNLERİ VAR BİZİM İŞİMİZ GİBİ, İŞLERİ VAR BİZİM DİNİMİZ GİBİ" DEMİŞ….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar kavga etmeyi bırakın. Burada arkadaşların yazdıkları yazılar hakkında yorum yapmak yeridir. Öncelikle Dünya üzerinde bilime sahip çıkması gereken ilk insanlar müslümanlar olmalı.

  Peki yaşadığımız dönemde neden tam tersi görülüyor. Çünkü yüzyıllar önce kafir toplumlar müslüman toplumları bilimden elini eteğini çeksin diye elinden geleni yapmışlar biz müslümanlar geri kalalım diye. Başarılıda olmuşlar malesef. Şimid sizler cahil toplumun bireyleri olmak istemiyorsanız bilime yapışın ve çevrenizdekileride uyarın.

  Bilim müslümanın yitirilmiş malıdır.

  Delil:

  Açın Yüce Kitap Kuranı ve görün; Orada Yasin suresinde gezegenlerin yörüngelerinden bahseder.

  Zariyat suresinde Evrenin genişlediğinden bahseder. Daha neler neler var Kuranda. Açında okuyun cahil kalmayın. Okursanız güçlenirsiniz. Doktora yapma arzunuz yeşerir. Müslüman olarak geri kalmayın ey akıl sahipleri…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu din kelimesi neden bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum kardeşim. Adam dinden saptık da battık dedikçe sen din kafası diyorsun bırak herkes yorumunu eleştirisini yapsın katılırsın yahut katılmazsın ayrı mesele ama eleştiriyi dini katma diyerek yorum yapamazsın dini dışlamaktır.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi 1924 ten sonra dinsizdik laiktik gidemedik otomobili ampulu uçagi önce niye biz bulamadik

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Simdi amerikalilar plutona dindar olduklarindan gitti oylemi

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Evren küçülüyor hade bakalım hayırlısı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Hafi bakalim hayirlisi

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Merakla bekliyoruz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  biz dinden ne zaman uzaklaştık o zaman gerilemeye ve diğer toplumların bizi geçmeye başladığı andır

 20. SDN Okuru dedi ki:

  din ne alaka kafayı mı yediniz siz dini karıştırmayın ya

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle şeyleri çok seviyorum hadi bakalım hayırlısı

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar bizden daha "din" kafasında .

 23. SDN Okuru dedi ki:

  merakla beklıyoruz

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Salı günü ayın 14 ü 13 ü değil. Ayrıca o milyon mil değil milyar mil olacak. Hem neden mil arkadaş biz km kullanıyoruz.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  1924 yildir din ie yonetilmeyen hatta laiklik ile yonetilen bir ulkeyiz dinin en aktif yonetildigi donemlerde dunyanin en cagdas ulkediydik ki bunlar ozaman karanlik devirlerini yasiyordu

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Pluton, uzaktan yapılan tahminlerden daha büyük çıkmış. Gezegen kategorisine alınmasında 🙂

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Plüto değil miydi bu gezegenin adı ?

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Buraya "din kafası" yazanların hayatı:
  ofiste laklak, oturduğu yerden ahkam kesme, ev-iş döngüsü.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Ay ortadan ikiye bölündü diyen NASA Kuran bunu 1400 sene önce dedi. Din ve inanç en büyük hakikattir. Açın da kitap okun.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  O din kafası o Platon a gönderen merak. Cahillik yapman VAR duygusu bunları yapan. Değilse kim ne yapsın Platon u

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Çok büyük bir başarı gerçekten. O gezegenlerin 9 yıl sonraki konumunu hesaplamak bile ne kadar zordur yaw.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Aha siz bu "din" kafasindan kurtulmussunuzda ne olmus.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi bakalım hayırlısı

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Gezegen midur değil midur

" Plüton Keşfine Son Anlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plüton Keşfine Son Anlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plüton Keşfine Son Anlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "