Okunma

Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir!


05 Mart 2016 Cumartesi 06:00
Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir!

Bilindiği gibi NASA’nın uzay aracı New Horizons, tabir-i caiz ise Plüton’u yeniden keşfetmiş ve Plüton ile ilgili çok ciddi veriler elde etmişti. Elde edilen bu veriler ile ilgili çalışmalar da devam ederken, Plüton’un gökyüzü hakkında ilginç bir çıkarım elde ortaya atıldı.

Plüton’un gökyüzü bulutlarla kaplı!

16-03/05/news_1-pluton-un-gokyuzu-bulutlu-olabilir.png

Aktarılan bilgilere göre Plüton’un gökyüzü bulut kaplı olabilir. Söz konusu bu çıkarımın kaynağı, 1 Mart tarihinde sunulan Plüton fotoğrafına dayanıyor. Araştırmacılar bu fotoğrafta görünen yüzeyin sis ve bulut olduğunu, öyle ki Plüton yüzeyine gölge yaptığını düşünüyor.

Söz konusu bu sis ve bulut oluşumu ise büyük ihtimalle nitrojen karışımı bir yapıya sahip. Ek olarak henüz bu konu hakkında kesin bir kanıya varılmadığını da söylemek gerek.

Öyle görünüyor ki Plüton ile ilgili New Horizons verileri, çok daha farklı çalışmalara ve soru işaretlerinin giderilmesine vesile olmaya devam edecek.

:: Sizce bu oluşumlar bulut ve sisten ibaret olabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İnanmak veya inanmamak insanların kendi tasarrufundadır.

  Ama "İnsanların, Allah'ın emirlerine uyması bu kadar zorunuza gitmemeli" diye düşünüyorum.

  Teknoloji, insanın sadece dünya hayatını kolaylaştırmak için araçtır.

  Din kuralları ise; dünya ve ahiret huzuru sağlar. (Din kurallarından kasıt; Allah'ın emirleri ve Peygamber A.S. uygulamalarıdır. Sözde hocaların yorumları değil… )

  Rica ederim inanç ve teknolojik gelişmişlik düzeyini birbirine karıştırmayalım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  K-PAX izleyin derim gerçekten harika film dış uzaydan gelen canlıyı yapmışlar bizim dunyamıza bakıor yani kpax gezegenınden gelmiş tavsie ederim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yaradan israfı sevmez bu kadar büyüklüğü sonsuzluğu sadece insan ve hayvanlar için yaratmadığı aşikar…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  milyarlarca galaksi belirlendiği söyleniyor. o galaksilerin içindeki gezegenleri hesaba katarsak Allah hiç birşeyi boşuna yaratmamış.. Bu kadar koskoca kainatta sadece dünyadaki canlılar olduğuna inanmak 😀 biraz ilginç geliyor bana.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bulut iyidir yağmur yadırır….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  burada siyaset yapanın aklına tükürürüm ulan ona göre birbirinizi yiğecenize nasıl faydalı olurum onu düşünün boş kafalar o sizin savunduğunuz siyasetciler paraları götürüyor siz bu siyasetci benim bu benim diye savunun daha adamlar parayı hamuduyla götürüyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut berekettir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler diyeceğine sen niye çabalamıyorsun ? Niye hep başkalarına bakıyorsun ? Hadi onlar sizin teriminizle cahil, peki siz de mi cahilsiniz ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm bunlar kıyamet gelince başka bir gezegene gidip Allah ın gücünden kaçmak için yapılıyor . Ama bilmiyorlar ki ALLAH her şeyden yücedir

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde oksijen çıkarmış

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Onda tartisilacak bir sey yok zaten de.. Amerika da herkes bilim adami mi .. Bu arada sen ne is yapiyorsun kendini anlat bakalim

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bulut varsa hayat ta vardır 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sende eve zıplayarak girersin

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kardes bilim her zaman onlarin elinde olacaktir,gelecek neslimizden de umutlanmayin. Bu kafa yapisiyla her zaman boyle olacaktir

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapıyor bize de sadece bakmak düşüyor. Bizdeki cahiller de eve sağ ayakla mı girilir sol ayakla mı onu tartışıyor anca

" Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plüton’un Gökyüzü Bulutlu Olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "