Okunma

Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor


23 Nisan 2018 Pazartesi 11:00
Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor

Pokemon oyunu, çıktığı gün itibariyle indirilme rekorları kırarak yeni bir trend haline gelmişti. Büyük ses getiren Pokemon oyunu, bu kez bir bilim projesi olarak karşımıza çıkıyor.

Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor

Pokemon Go, kullanıcıyı harekete geçiren özelliği ile dikkatleri üstüne toplamıştı. Örneğin; oyunda bir su pokemonu yakalamak istiyorsanız, su kenarına gitmeniz işinizi kolaylaştırıyordu. Ayrıca GPS verilerinin de kullanıldığı bu oyun, bilim insanlarına ilham oldu ve araştırma projesi için kullanılmaya başlandı.

Colorada’dan bazı hidrologlar, Stream Tracker isimli bir araştırma proje başlattı. Oyuncuların GPS verilerini kullanan bilim insanları, küçük akarsular ve onları besleyen su yollarının kuruluk ve aktiflik durumu hakkında bilgi topluyor.

Pokemon oyunu

Dünyamızı gözlemleyen uydular, büyük akarsular ve akarsu yolları hakkında bilgi veriyor olsa da, küçük çaptaki su alanlarında yeterli olmuyor. Oyundaki veriler kullanılarak daha küçük su alanlarının kuruluk ve aktiflik durumu hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

Araştırmacılar Colorado, Utah, Ohio ve Arizona’da olmak üzere toplamda 80 tane gönüllü oyuncuyla birlikte çalışıyor. Ancak araştırmalarını genişletebilmek için daha fazla gönüllü kullanıcıyı kabul ettiklerini de belirtiyorlar.

Oyunların bilime katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pokemon oyunu bilime katkı sağlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "