Okunma

Polaroid İçin Saygı Duruşu


08 Şubat 2008 Cuma 22:00
Polaroid İçin Saygı Duruşu
Sevgiliniz veya sevdiklerinizle çekilmiş Polaroid fotoğraflar artık tam anlamıyla anı değeri taşıyor. 20. yüzyılın ikinci yarısının en güzel karelerini yakalayan Polaroid fotoğraf makineleri, tarihin tozlu yaprakları arasındaki yerini almak üzere.

Parklarda ve sahilde "Polaroiiid" diye bağırıp ellerindeki makinelerle sevgililerin veya ailelerin fotoğraflarını çeken amcaları bilirsiniz. İşte o amcaların ellerindeki emektar makinelerin yapıldığı fabrikalar, firma tarafından kapatıldı. Massachusetts, Meksika ve Hollanda’daki fabrikaları kapandı ve 450 kişi işsiz kaldı. Son kapatmalardan sonra Polaroid; Concord’daki merkez binasından ve Boston’da bulunan bir siteden ibaret 150 kişilik bir firma haline geldi. 1978’de dünya genelinde çalıştırdığı 21.000 kişi düşünüldüğünde, özellikle o yılları hatırlayanlar için hüzünlü bir durum olduğunu tahmin etmek zor değil.

İki yıldır üretilmeyen Polaroid çabuk fotoğraf makinelerinin üzerine bir de filmlerin üretimden kaldırılması, muhtemelen Polaroid film çeken o yaşlı amcaları hayli zor durumda bırakacak.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: Polaroid
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Polaroid İçin Saygı Duruşu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Polaroid İçin Saygı Duruşu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Polaroid İçin Saygı Duruşu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "