Porsche Taycan rakibi Polestar Precept geliyor


25 Şubat 2020 Salı 21:00
Porsche Taycan rakibi Polestar Precept geliyor

Volvo’nun alt markaları arasında yer alan elektrikli otomobil markası Polestar ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Cenevre Otomobil Fuarı 2020’de isminden söz ettirecek yeni Polestar Precept, performans değerlerinden daha çok sürdürülebilirlik ve Android Auto entegrasyonu üzerinde duruyor. Elbette ki bir diğer iddialı olduğu konu da tasarımı.

Konsept otomobil seri üretime geçtiğinde doğrudan Tesla Model S ve Porsche Taycan gibi modellerin rakibi olacak.

Polestar Precept sürdürülebilirlik iddiasında

Öncelikle sürdürülebilirlik konusu ile başlamak gerekirse, firmanın öne çıkardığı nokta geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı. Açıklanan resmi bilgilere göre, aracın iç tasarımında ve koltuklarında, yüzde 80 daha az plastik kullanılıyor.

Polestar Precept

Sadece çevreci bir tutum ile kalmayan bu yaklaşım, otomobilin bahsi geçen bölümlerinin yüzde 50 daha hafif olmasını sağlıyor. Bunu sağlamak için keten temelli malzemeler tercih edilmiş. Plastiklerin ise geri dönüştürülmüş PET malzemenin 3D teknolojisi ile imal edildiğine vurgu yapılıyor.

Sadece panellerdeki ve koltuk arkalarındaki malzemelerin değil, araç halılarının ve koltuk desteklerinin de yine geri dönüştürülmüş malzemelerle bir araya getirildiği ifade ediliyor. Öyle ki araç halıları, geri dönüştürülmüş balık ağlarından meydana getirilmiş.

Polestar Precept

Android Auto entegrasyonuna vurgu yapılıyor

Çevreci yapısı ile birlikte en çok Google’ın Android Auto entegrasyonuna vurgu yapıldığını da söylemek gerekiyor. Yapılan açıklamalara göre Polestar, bütünüyle güncel Android Auto işletim sisteminin çok daha geliştirilmiş halini kullanan ilk üretici olmayı hedefliyor. Bunun temel sebepleri arasında ise otomobili yönetmek için Android’den faydalanmanın yanı sıra, kullanıcılara farklı kullanım alanları sunmak olduğu dile getiriliyor.

Polestar Precept

Bu noktada Google Assistant’ın önemli bir rolü olacağı tahmin edilebilir. Öte yandan açıklanan bilgilere göre üçüncü parti uygulamalarla da hem otomobilin hem de eğlence sisteminin sınırları genişletilmiş olacak.

Bu noktada Polestar Precept, orta panelde 15 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Sürücü tarafında ise 12.5-inç büyüklüğünde bir ekrana daha yer verilmiş. Bu bölümde göz takibi özelliği ve yakınlık sensörü kullanılmış. Böylelikle sürücü ekrana baktığında aydınlatma değişebilecek ve bakılan noktadaki detaylar belirgin olabilecek.

Polestar Precept

Güvenlik önlemi olarak ise sürücünün yoldan daha fazla ekrana baktığı tespit edilirse, daha önceden tanımlanan uyarı sistemlerinin devreye gireceği belirtiliyor. Nitekim eğlence sistemlerinin sürüş güvenliğine olumsuz etkileri minimalize edilmeye çalışılmış.

Her ne kadar şu an için teknik detayları resmi olarak açıklanmış olmasa da firmanın temel odak noktası da sedan yapıdaki bu aracın modern tasarımı ve çevreci yönü oluyor. Kullanıcıların tercih yapma noktasında bu kriterlerin önemli olacağı belirtiliyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Porsche Taycan rakibi Polestar Precept geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Porsche Taycan rakibi Polestar Precept geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Porsche Taycan rakibi Polestar Precept geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!