Okunma

Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!


07 Ocak 2017 Cumartesi 05:00
Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!

Son dönemde ülkemizde yaşanan hain terör saldırıları sonrasında, özellikle sosyal medya sitelerinde sahte hesaplar üzerinden terörü destekleyen paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Emniyet tarafından paylaşılan e-posta adreslerine bu paylaşımlar hakkında yoğun şikayetler gelirken, polisin yetkisini artıran yeni bir adım atıldı.

Polis, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir!

Olağanüstü hal kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan 680 nolu KHK‘da;

“Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir.

17-01/07/2-183.jpg

Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir” maddesi yer alıyor.

Yani, internet ortamında bir suç işlediğinizde internet hizmeti aldığınız firma, Emniyet yetkililerine kimlik bilgilerinizi vermek zorunda.

Ayrıca, 680 nolu KHK’da yer alan karar ile birlikte, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen yayın yasağı kararına uymayan medya kuruluşları, 1 gün yayın durdurma ve ihlalin tekrarı halinde lisans iptaline kadar giden cezalar ile karşılacaklar.

:: Yeni KHK ile birlikte polise verilen yetki hakkında ne düşünüyorsunuz?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

62 yorum - “Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyorum… zaten işi çok yoğun olan polis için bir kolaylık olur…öyle sanal ortamda rasgele küfür ertmenin hakaret etmenin dolandırmanında önüne geçilmiş olur…eskiden telefonda rahatsız edilme olayı vardı eski analog sistemler dönemindeki santrallerde bu tespit edilemiyordu..şimdi digital sistemlere geçilince bu sorun ortadan kalktı…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  google apple windows donunuza kadar bütün bilgileri alsın sıkıntı yok devlet yine senin güvenliğin için bazı tedbirler alsın ondan sonra vay sen nasıl bunu yaparsın bu mu vatanseverlik sözüm bu vatanda yaşayıp ecnebiye muhabbet edenlere

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi bunlar bizi izliyor ya. Bunları kim izleyecek/denetleyecek, kontrol altında tutacak??

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru ve gerekli bir karar. ABD ve Avrupa'da da yıllardır uygulanan bir terörle mücadele yöntemi. Her vatansever desteklemeli ve saygı duymalı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yine Chp torlleri dolmuş sıkılmayın polise,askere küfür eden şehite saygısı olmayan hak ettiği cezayı alıcak!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bu polis aktrollere de bakarak gerekli işlemleri yapacak mı? Eğer yapmayacaksa bu polis kimin polisidir?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ülke pakistana döndü be

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sen önce sınırlarını kapatacaksın güvenliğini sağlayacaksın gerisi boş iş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemiz çok kötü bir zamandan geçiyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ( Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak! ) Zaten ulaşıyor phorm ağı ne işe yarıyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan ne devlet ya. Şaka gibi, ucu bucu belli değil, sanki devlet değil orta asya da oba yönetiyor bunlar. Ben bu kanuna ne onay vereceğim ya devlet önce kendine baksın. Turksat tan terörist propagandası yapan ayrılıkçı kanala izin vereceksin adam bir mesaj atmış peşine düşeceksin. Merak eden bakabilir news channel kanalın adı. Bu devlet yönetenler bu mit telefon kulubesinden kendini ihbar eden adamı bile yakalayamaz. Beyin yok çünkü.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  süper teröristler buna üzülecek

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyorum bu kararı. Sosyal medyada terör yandaşlarının paylaşımlarını görüp kahrolma dönemleri bitiyor çok şükür.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Aktroller insanların mezhebine Atatürk'e küfür eder artık. Polis görmezlikten gelir. Aktroller tutuklanana kadar umrumda değil.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan ülkenin hali berbat

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Sorun olmaz, Bütün dünyada böyledir, ülke güvenliği herşeyden değerlidir. Bizim ülkemizdeki cahiller özgür olmanın ne olduğunu yeni öğreniyorlar sıkıntı ondan. Ama onlarda öğrenecekler sadece zaman.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Farketmez. Devlet isterse zaten herkesin kendi kendine bilgilerini vermesi gerekir. Haa çok özel hayatım var orda diyorsanız kız arkadaşlarınıza yazdığınızı da silin bi ahmet :))

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Terör hikaye yandaş olmazsanız içeri atarız demişler ***** youtubeda değil reinada izmirde ankarada oralarda durdurun ileri demokrasi bu anladık zaten onuda.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Terörü sokaklarda durduramayanlar anca sanal ortamlarda uğraşıyolar insanlar öldükten sonrada anca kınarsınız istihabrat yok ülke suriyeli dolmuş bunlar sosyal medya peşinde hala.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  yani artık resmi olarak fişlenebiliriz. eskiden bu mümkün değildi. teşekkürler!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Terör falan hikayet amaç muhalefeti ***** yasakladılar baktılar olmadı şimdi bizden değilseniz karşı yorum video koyarsanız hapse atarız ***** kafa bunlar ne terörü.Terör sosyal medyada değil ülkenin caddelerinde sokaklarında canlı bombaları durdur istihbarat topla sen bırak youtube facebook peşinde koşmayı.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Sözüm bazı düşünemeyen asalaklara Hukuk devletin'de olmayacak bir durum savcı,Hakim Neden Var anayasa neden var Ha bunlara ihtiyaç yoksa kaldırılsın nede olsa 1 kişi karar veriyor yerimize

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şükür benimde içim rahat bu konularda ama bu hükümetin (devlet değil devletle hükümet ayrıdır) ülkeyi kötü yönettiğini de söylemek vatandaşlık hakkım

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Korkacak bir şey yok. Yerimiz ve sözümüz belli. Kaçan gizlenen varsa beraber düşelim peşlerine.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu biz de korkmuyoruz sanki biz adam öldürmüşuz tövbe tövbe yahu mesele suç işlemek falan değil ki polise öyle bir yetkiye verilemez.
  Hakim savcı avukat herneyse alın onları görevden polisleri o görevlere de atayin unutmayın birgün hukuk herkese lazım olacak …

 26. SDN Okuru dedi ki:

  helal be. abd ikide bir milletin bilgilerini isteyince sıkıntı yok biz isteyince omo ozol hoyoto soyogoslok hasihdir ordan

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık yahu memleketin geldiği yere bak bir insan istedi diye herşey yapılır mı yahu
  devlet kendi vatandasindan korkar hale gelmiş. Suriyeliler bizden rahat bu ülkede yaşıyor lar.
  Burda masa başında klavyeçıkık yapanları savunmuyorum ama bu habere sevinenlere üzülüyorum evet sizin düşünme yeteginiz yok bu ülkeyi yöneten sizin yerinize düşünüyor ne de olsa ama bizler sizin gibi sürü masallarına kanmayacagiz.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  sosyal medyadan devlet kurup yikanlar dusunsun bol keseden sallamaya son

 29. SDN Okuru dedi ki:

  bu tarz olaylara karşı çıkan, ya suçludur, yada terörist sempatizanları gibi suçlu sevicilerdir. ben niye korkmuyorum. çünkü ne suçluyum, nede suçlu sevici.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Desenize adamların hoşuna gitmeyecek bir şey paylaşsak yandık. Herkes aynı düşünmeli onlara göre . Sonumuz kötü . Bunu yazdığım için bile başım belaya girebilir. Korku impratorluğuna hoşgeldiniz.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Cebinizde iOS android cihazla parmak izinize kadar herşey alınır şikayet etmezsiniz. Devlet araştırınca ağlarsınız. Çok güzel olmuş başka ülkede yoktur bu kadar devletine karşı bu kadar hakaret eden. Bunlar cezasız kalmamalı. Hatta büyük veri işlemesiyle Türkiye ye gelen giden veri trafiği anlık izlenmeli. Ben rahatsız olmuyorum isterse dinlesinler sonuçta normal bir vatandaşım.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Güzelde karar vermesi gereken hakimler nerde mahkeme kararı nerde hukuksuz olmuş biraz.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  bu gidişle ülkedeki bütün muhalifleri içeri atıcaklar

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Desene muhalefet yapmak da yasaklanacak. Atacaklar içeri. Bunu destekleyenin aklından şüphe ederim

 35. SDN Okuru dedi ki:

  bizden sizden diye küfürbaz-provakatör trolleri kayırma olmazsa yarar olur

 36. SDN Okuru dedi ki:

  yeni bi fisleme yontemi ***** amacina hizmet etmez ***** olmayanlar yandi.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar bizi kimse elestiremez hakkimizda yazamaz diye kararname cikariyor bazi andavallarda seviniyor elestiririm arkadasim benim askerim polisim vatandasim isini bilmezler yuzunden sehit dusecek onunla bununla beraber olup sonra kandirildik diye isin icinden siyrilacak ve son olarak Suriye'lilere vatandaslik verilecegi soylendi o zaman sonuna kadar elestirme hakkim var adam bildigin diktatorluge dogru kosar adim gidiyor bazi andavallarda seviniyor buna.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  zaten ulaşıyordu yasallaştı o kadar

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Allah sonumuzu hayreylesin..vatan haini teröristleri yakalamak için ve susturmak için tek çözüm bu ama fazlasını yaparlarmı diyede korkuyor insan

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Klavye başında atıp tutanlar düşünsün

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Gec kalinmis bir karar

 42. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah bu alınan karar amacına hizmet eder. Amacının dışına değil.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu ya! artık hiç kimse sosyal medyada önüne geldiği gibi terör seviciliği yapamayacak. orada çokça cirit atıyorlardı adiler!

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Sınırlardan geçenlerinde kimlik kontrolü yapılsın teröristler elini kolunu sallayarak gelip kaçıyorlar

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Çok isabetli bir karar. Suç suçtur. Gerçek hayatta da olsa aynıdır; sanal alemde de…

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel uygulama şu reina olayında oh olsun diyenleri de bulsunlar

Yorum yazın

Geri bildirim