Okunma

Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!


07 Ocak 2017 Cumartesi 05:00
Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!

Son dönemde ülkemizde yaşanan hain terör saldırıları sonrasında, özellikle sosyal medya sitelerinde sahte hesaplar üzerinden terörü destekleyen paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Emniyet tarafından paylaşılan e-posta adreslerine bu paylaşımlar hakkında yoğun şikayetler gelirken, polisin yetkisini artıran yeni bir adım atıldı.

Polis, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir!

Olağanüstü hal kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan 680 nolu KHK‘da;

“Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir.

17-01/07/2-183.jpg

Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir” maddesi yer alıyor.

Yani, internet ortamında bir suç işlediğinizde internet hizmeti aldığınız firma, Emniyet yetkililerine kimlik bilgilerinizi vermek zorunda.

Ayrıca, 680 nolu KHK’da yer alan karar ile birlikte, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen yayın yasağı kararına uymayan medya kuruluşları, 1 gün yayın durdurma ve ihlalin tekrarı halinde lisans iptaline kadar giden cezalar ile karşılacaklar.

:: Yeni KHK ile birlikte polise verilen yetki hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

68 yorum - “Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım çocuklarından çıkar. Umarım öksüz kalırlar!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Destekliyorum… zaten işi çok yoğun olan polis için bir kolaylık olur…öyle sanal ortamda rasgele küfür ertmenin hakaret etmenin dolandırmanında önüne geçilmiş olur…eskiden telefonda rahatsız edilme olayı vardı eski analog sistemler dönemindeki santrallerde bu tespit edilemiyordu..şimdi digital sistemlere geçilince bu sorun ortadan kalktı…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu ülkenin polis ve askerine bile güvenemiyorum artık siz neyin kafasini yasiyor sunuz
  resmen devlet içinde çete kurdular şimdi bu çete Kurucular bizim bilgilerimizi hangi akla mantığa dayanarak el koyacak güya bizi takip edecekler bunlar önce o şerefli uniformanin hakkını versin…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  google apple windows donunuza kadar bütün bilgileri alsın sıkıntı yok devlet yine senin güvenliğin için bazı tedbirler alsın ondan sonra vay sen nasıl bunu yaparsın bu mu vatanseverlik sözüm bu vatanda yaşayıp ecnebiye muhabbet edenlere

" Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Polis, artık bilgilerinize doğrudan ulaşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "