Okunma

Facebook’ta 15 yıldır neler değişti?


07 Şubat 2019 Perşembe 18:15

Sosyal medya denilince akla gelen ilk platformlarından biri olan Facebook, bu hafta 15. yaşını kutluyor. Peki, 15 yılda Facebook‘ta neler değişti?

Facebook 15 yaşında!

2004 yılında karşılıklı etkileşim ve iletişim üzerine kurulu sağlıklı arkadaşlıkları temel alarak kurulan ve günümüzde 2,3 milyar insanın her gün arkadaşları ve aileleriyle bağlantıda kalma, dünyada olup bitenleri keşfetmek ve kendileri için önemli olan şeyleri paylaşmak ve ifade etmek için kullandıkları bir platform haline gelen Facebook, bu hafta 15. yaş gününü kutluyor.

15. yaş günü vesilesiyle Facebook, insanların haber kaynağında görebilecekleri kişiselleştirilmiş “Together in Friendship” videoları da yayınladı.

Facebook her geçen gün kar oranını artırıyor

Firma tarafından açıklanan verilere göre, 2 milyardan fazla kişi en ayda en az bir kez söz konusu sosyal medya platformuna bağlandığını aktarıyor.

Bununla beraber, şirkete en büyük kar sağlayan diğer platformlar ise şüphesiz ki WhatsApp ve Instagram olarak karşımıza çıkıyor.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz haftalarda paylaşmış olduğumuz haber ile beraber ile beraber App Annie, WhatsApp‘ın aktif kullanıcı sayısının da söz konusu sosyal platformunu da geride bırakmayı başarmıştı.

Facebook ve WhatsApp

Böylece Facebook‘un elinden popüler sosyal medya platformu unvanını da alan WhatsApp, ayrıca şirkete büyük gelirlerde sağladı.

Bu kısımda aktarılan son mali raporlara göre, sosyal medya platformu bünyesinde bulundurduğu diğer platformlar sayesinde hisselerinde toplamda yüzde 11′lik bir artış sergiledi. Yaşanan bu artış ile beraber 6.2 milyar dolar gelir elde eden şirket ayrıca, 2018 yılında 6.9 milyar dolar da net kar elde etti.

Bununla beraber toplamda 16.9 milyar dolar ciro elde ettiğini açıklayan şirket, ayrıca yaşanan son skandallardan da etkilenmediğini de görmekteyiz.

Her geçen gün artan kullanıcı sayısı!

Her ne kadar son günlerde Instagram ve WhatsApp, Faceobook’un önüme geçmiş olsa da,  açıklanan rakamlara göre popüler medya platformunun 2.3 milyar aylık kullanıcı olduğu duyuruldu.

Günlük olarak 1.52 milyar kullanıcının ziyaret ettiği medya platformuna ağırlık ağırlık olarak Asya ülkelerinden girildiği de görülüyor. Bunun haricinde günlük 240 milyonda fazla kullanıcının da Avrupa‘dan giriş yaptığı belirtiliyor.

Son olarak, sosyal medya platformunun kuruluşundan bu yana yaşadığı önemli gelişmeleri ayrıca hemen yukarıda yer alan kaydırmalı galeriden inceleyebilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook’ta 15 yıldır neler değişti?”

  1. Anonim dedi ki:

    Ve artık sadece yaşlı akrabalarımız kullanıyor

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Hala Facebook kullanan kaldı mı artık ya…

" Facebook’ta 15 yıldır neler değişti? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’ta 15 yıldır neler değişti? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’ta 15 yıldır neler değişti? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "