Okunma

Teknoloji Dünyasına Yön Verdiler


06 Ocak 2011 Perşembe 15:45
Teknoloji Dünyasına Yön Verdiler

Son zamanların en popüler cihazlarının atalarını hiç merak ettiniz mi? iPhone‘dan da önce tablet PC‘lerin olduğunu düşündünüz mü? Tüketicilerin büyük bir şaşkınlıkla kullanmaya devam ettiği bu ürünler aslında fikir olarak o kadar da yeni değiller.

Nerden Geldiler?

 

Geçmişte benzer şekilde piyasaya sürülen ürünler, bazen yanlış zamanda olmanın bazen de kötü satış politikalarının kurbanı olmuş. İşte teknolojisi dünyasına yön veren ürün ve olaylar…

10. Apple Newtoon

Son yılların en popüler cihazlarından biri de Apple’a ait olan iPhone ve iPad adlı ürünler. Bu cihazlar dokunmatik teknoloji ve bilim kurgu vari tasarım sayesinde tüketiciyi tam anlamıyla kalbinden vurdu.

 

Ancak, Apple 90’lı yıllarda aynı dokunmatik ve tablet teknolojisini Newtoon adlı bir üründe kullanmıştı. Dönemin şartları ürünün kısır kullanım alanları ve en önemlisi yanlış pazarlama nedeniyle Newtoon 90’ların iPhone ve iPad’i olamadı.

9. Plaklar

MP3 sayesinde CD‘lerin değerini bile unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz. Ancak bundan 100 yıl önceki insanlar müzik zevklerini nasıl karşılaşıyordu hiç düşündünüz mü?

Uzun süre zenginliğin sembolleri olan plaklar 1980‘lere kadar hüküm sürmeye devam etti. Bugün taşınabilir müzik dosyalarını bile plakların açtığı yola borçluyuz.

8.Kablolar

Kablosuz bağlantı, bluetooth ve optik teknolojilerin hepsini tek bir ürüne borçluyuz. 100 yıl öncesinin insanları için büyük bir gelişme olan bakır kablolar günümüzdeki kablosuz ağ teknolojilerinin de atası oldu.

7. Eski Klavyeler

Oyuncular ve özel iş yapanlara hitap eden fiyatları da gayet uçuk olan klavyelerin eski hallerini hiç düşündünüz mü? Daktilo ile başlayan macera 1970‘lerine sonuna kadar yazarların zorlandığı bir tasarımla devam ediyordu.

O dönemde bir bilgisayar firmasının tasarladığı özel ve rahat klavye tüketicilerin sektöre olan bakışını bile değiştirdi.

6. Palm Pilot

Akıllı telefon çılgınlığının zirvesinde olduğumuz bu zamanlarda hiç bu cihazların tasarımının nereye dayandığını düşünmüş müydünüz?

Palm‘ın bu ürünü Apple’ın Newtoon‘ınana kıyasla büyük bir başarı yakaladı. Avuç için bilgisayar olarak tasarlanan ürün ilerleyen zamanlarda eksikliklerini kapatıp pazar payını büyüttü.

5. İlk Hibrit Araç

Hibrit araçlar bir anda otomobil sektörünü değiştirdi. Bu teknoloji kullanan ve hem benzinle hem de elektrikle çalışan araçlar çevre dostu olduğu için tüketicilerin ilgisini çekiyor.

2003 yılında bu konudaki ilk ürün General Motors tarafından hazırlanmıştı. O zamanlar biraz uçuk gelen EV 1‘in konsepti geleceğe yön vermeye devam ediyor.

4. Süper Sonik Uçuş

Concorde firmasının herkese uygun ucuz kıtalar arası yolculuk projesi bu konuda büyük gelişmeler yaşanmasına neden olmuştu.

 

Super sonik jetlerin gücünü kullanan proje az yakıtla hızlı yolculuk vaadediyordu. Ancak dar gelirli insanların ceplerini çok düşünen firma yatırımını geri alamayınca 2003 krizi sırasında projeyi iptal etti.

3. Dosya Paylaşımı

İnternetin karanlık yüzlerinden biri olsa da dosya paylaşımı her kullanacanın mutlaka faydalandığı özelliklerden biri. Napster ile başlayan çılgınlık kısa süre de benzer programlar ve platformlar da devam etti.

 

Bugün bu işten para kazanan devasa bir kara sektör bulunuyor.

2.Alışveriş Siteleri

İnternet sayesinde ucuza alışveriş yapıp bir de groupon indirimlerinden faydalanıyorsanız buna borçlu olduğunuz cesur siteler var.

Kozmo.com Amerika üzerinde, bir saat içerisinde ulaşım ücreti almadan, oyun, DVD, kahve, kitap gibi ürünleri satan bir iş modeli geliştirmişti. 2001 yılında batan firma bu konuda birçok insanın ufkunu açtı.

1. Google

Bir gün en özel bilgilerinizi bile internet üzerinden bir siteyle paylaşabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Google‘ın açtığı bu yolu şimdi Facebook gibi sosyal ağ firmaları devam ediyor.

 

 

Arama motoru olarak yayın hayatına başlayan Google, beyaz açılış sayfasıyla ilk önce gönülleri fethetti daha sonra ise dünyanın en başarılı sektörünü oluşturdu.

Bugün ücretsiz servisleri sayesinde siteye her türlü bilgimizi emanet ediyoruz.

:: Sizce tarihi değiştiren en büyük icat nedir?


Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknoloji Dünyasına Yön Verdiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Dünyasına Yön Verdiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Dünyasına Yön Verdiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "