Okunma

Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor!


02 Eylül 2019 Pazartesi 17:34
Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor!

FaceApp’in ardından şimdi de yeni bir yüz değiştirme uygulaması popüler olmayı başardı. Yapay zeka ile çalışan iOS uygulaması Zao, Ağustos ayında çıkmasının ardından özellike Çin’de epey bir yayıldı. Ancak yeni yüz değiştirme uygulamasının gizlilik sözleşmesinde kullanıcıların aleyhine bazı maddelere yer verdiği ortaya çıktı.

Yüz değiştirme uygulaması Zao, fotoğraflarınızı depoluyor

Yüz değiştirme uygulamasının gizlilik sözleşmesinin araştırılmasından sonra bu sözleşmede, kullanıcıların görsellerine uygulama tarafından el koyulduğu belirtiliyor. Sözleşmenin içeriğinde “Kullanıcıların çektiği fotoğraflar geri alınamaz, kalabilir ve aktarılabilir.” maddesi dikkat çekiyor. Bu madde, kullanıcıların fotoğraflarının depolandığını ve yeri geldiğinde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Uygulama geliştiricisi bu konuda bazı açıklamalarda da bulundu. Yaptığı açıklamada bu maddenin sözleşmede yer almasının sebebini, uygulamayı daha fazla geliştirebilmek olduğunu belirtti. Gizlilik sorunlarını çözeceğini söyleyen şirket, bundan sonra uygulamayı silen kullanıcıların verilerinin de sunucudan silineceğinin altını çizdi.

Bu uygulamadan önce FaceApp uygulamasında da buna benzer bir gizlilik açığı keşfedilmişti. Bu tür uygulamaları kullanmaya başlamadan önce uygulama güvenilirliğini sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Fotoğrafımızı çekmeden nasıl yüz değiştirsin acaba buna verecek bir cevabınızda varmı 😂

  2. Pessimist dedi ki:

    Bu zaten açık açık olan bir şey. A Uygulaması fotoğraflarınıza erişmek istediğinde siz izin verdiğinizde a dan z ye tüm fotolarınızı alabilir. Sadece yüz değiştirme değil diğer tüm izin verdiğiniz uygulamalarda alır.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Aaaa bilmiyorduk

" Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz değiştirme uygulaması fotoğraflarınızı çalıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "