Porsche elektrikli otomobil yatırımlarını artırdı


08 Mart 2021 Pazartesi 14:00
ABONE OL
Porsche elektrikli otomobil yatırımlarını artırdı

Porsche AG, elektrikli hiper arabaları ve batarya güç aktarma sistemleriyle tanınan Hırvat şirketi Rimac Automobili üzerindeki yatırımını artırdı. Porsche tarafından yapılan açıklamada, eldeki hisselerin yüzde 15’ten yüzde 24’e çıkarıldığı ve  elektrikli otomobil piyasası için Rimac’a 70 milyon euro yatırım gerçekleştirildiği belirtildi.

Porsche elektrikli otomobil için üçüncü kez yatırım yaptı

Alman otomobil üreticisi, böylelikle Rimac’a üçüncü yatırımını yapmış oldu. 2018’de başlayan yatırımları 2019’daki yükseltme takip etti. Birkaç ay önce de Hyundai Motor Company ve Kia Motors, Rimac için ortaklaşa 80 milyon euroluk bir yatırım yapmıştı. 2009 yılında Mate Rimac tarafından kurulan firma, en büyük tanınırlığını 2018’deki Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı iki koltuklu C Two elektrikli hiper arabaları ile gerçekleştirdi. Yaklaşık iki bin beygir gücü üreten araçlar, saatte 256 mil azami hıza sahip. 1.85 saniyede 0’dan 100’e çıkabilen aracın son haline Rimac, 2021’de sunmayı planlıyor.

porsche-elektrikli-otomobil-yatirimlarina-devam-ediyor

Bununla birlikte Rimac, hiper araba üretmekten fazlasını da gerçekleştiriyor. Bin kişiye istihdam eden şirket, aynı zamanda yüksek voltaj segmentindeki pil teknolojisine odaklanıyor. Elektrik güç aktarma sistemleri mühendisler tarafından üretilirken, insanlar ve makineler arasında dijital ara yüzler geliştiriliyor.

Porsche AG’nin yönetim kurulu başkan yardımcısı Lutz Meschke yaptığı açıklamalarda, Porsche en çok Rimac’ın bileşen geliştirmesiyle ilgileniyor. Meschke ayrıca Rimac’ın prototip çözümlerinde ve küçük serilerde mükemmel bir şekilde konumlandığını ve yüksek teknoloji segmentindeki diğer üreticiler için birinci katman tedarikçisi olma yolunda ilerlediğini belirtti.

Meschke ayrıca Porsche’nin devam eden yatırımlarına rağmen Rimac üstünde kontrol hissesi olmadığını ve son derece yenilikçi bileşenler geliştirmesi için sipariş verdiğini aktardı.

Kaynak: TechCrunch
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Porsche elektrikli otomobil yatırımlarını artırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Porsche elektrikli otomobil yatırımlarını artırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Porsche elektrikli otomobil yatırımlarını artırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!