Okunma

Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri


22 Şubat 2012 Çarşamba 10:00
Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri

Fotoğrafçılıkla ve doğal olarak fotoğraf makineleri ile ilgileniyorsanız, pozlama değerlerinin ne anlama geldiğini de biliyorsunuzdur.

Bilmeyenler için hemen açıklayalım. Pozlama kabaca dijital fotoğraf makinesinin sensörüne, analog makinelerde ise filmin üzerine ışığın ne kadar süre boyunca düşeceğinin belirlenmesidir.

Eğer pozlamayı uzun süreli yaparsanız ışık dijital makinelerde sensöre, analog makinelerde ise filmin üzerine o kadar daha uzun süre düşecek ve bu da fotoğrafını çektiğiniz nesnenin açık renkli bölgelerinin daha fazla aydınlanması anlamına gelecektir.

Böyle bir durum oluştuğunda detay kaybı oluşacaktır. Tam tersi durumlarda ise bu kez koyu bölgeler daha da gölgelenecek ve az ışığın düşmesi sonucu detay kaybı bu kez koyu bölgelerde meydana gelecektir.

Doğru pozlama ile birlikte fotoğraflarınızda çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tıpkı Tsuneaki Hiramatasu‘nun ateş böcekleri ile ortaya çıkardığı çalışma gibi.

Pozlamanın süresini uzun tutarak ateş böceklerinin fotoğraflarını çeken Hiramatasu‘nun bu çalışmasının oldukça etkileyici olduğunu rahatlıkla söyleyerek sizleri galeri ile baş başa bırakıyorum.

:: Tsuneaki Hiramatsu’nun çalışmalarını nasıl buldunuz?

Tsuneaki HiramatsuyazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Muratcım de hele 5. fotoğrafta ateşböceklerinin ışıklarının tam yuvarlak olmasıyla uzun pozlamanın alakası nedir?
  Sonuçta bu arkadaşlar ışık verirken havada sabit durmuyorlar.
  Nasıl çekilmiş o fotoğraf?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben kaçırmışım bilmiyodum 😀

 3. samedsymn dedi ki:

  harika güzel bir çalışma olmuş fotograf çekmeyi ve bu tarz yaratıcı çalışmaları çok seviyorumm

 4. aliitemel dedi ki:

  Uzun pozlamayı çok severim İlginç görüntüler ortaya çıkmış.

" Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pozlama Nedir? Etkileri ve Ateş Böcekleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "