Pro Evolution Soccer 2010 PC İnceleme


23 Ekim 2009 Cuma 15:00
Pro Evolution Soccer 2010 PC İnceleme

Puan: 10/8.9

Uzak Doğu merkezli bir firma olan Konami’nin geliştirdiği Pro Evolution Soccer serisi, PC platformunda boy göstermeye başladığından bu yana, Kanada’lı EA’nin FIFA’sıyla sıkı bir rekabete girdi. Ne mutlu ki, iki taraf arasında yaşanan bu müsabaka, biz oyunculara yarıyor. Her yıl yenilenen oynanabilirliğe artık görseller de eklendi ve ortaya gayet şık futbol oyunları çıkmaya başladı.


Surat modellemeleri bir hayli başarılı

Şimdilerde futbol sever oyuncular, zincire eklenen en yeni halkalar olan Pro Evolution Soccer 2010 (PES 2010) ve FIFA 10’u konuşuyor. Birkaç hafta önce sahaya çıkan FIFA 10‘un ardından, nihayet rekabetin diğer yüzü de yeşil çimlerde boy gösterdi. PES 2010, bugün yani 23 Ekim itibariyle satışa sunuldu.


Yıldız futbolcular her zamanki gibi gole en yakın isimler

Başlama Vuruşu

Geçmiş yıllardaki “Settings” ekranından farksız bir “Ayarlar” seçeneği bulunan yapımda, ilk etapta menülerin görünüşü dikkat çekiyor. Eskiye nazaran daha şık tasarlanan menülerde, yeni eklenen bir seçenek bulunmuyor. Ancak içeriklerinde farklılıklar mevcut. Örneğin System Settings’in altına Download sekmesi eklenmiş.


Duran topun usta ayakları görev başında

Bilindiği üzere Pro Evolution Soccer 2010 için indirilebilir ek içerik paketi yayınlanacak. Download’un altından, muhtemelen resmi yama ve DLC’ye ulaşılabilecek. Kısaca menülerdeki standart seçenekleri tanıtacak olursak, League – Cup‘dan lig ve kupa organizasyonu kurabilir ya da var olanları oynayabilirsiniz. Edit‘in altında oyuncu ve takım özelliklerini kurcalayıp, değiştirmeniz mümkün.

Menüde Neler Var?

Gallery‘de attığınız golleri görebilir ya da müzik listesi hazırlayabilirsiniz. Training, oyuna alışma devresini müsakalarda geçirmek istemeyenlerin tercih edeceği, anrenman bölümü. Community‘de, internet üzerinden Pro Evolution Soccer 2010 deneyimi yaşadığınız arkadaşlarınız ile grup kurabilirsiniz. Online ise adından da anlaşılacağı üzere, çevirmiçi arenada müsabakalar yapmak için gerekli olan başlık.


Menüler görsel olarak baştan aşağı yenilenmiş

Exhibition‘da ise, kısa yoldan maça girerek, hızlı bir şekilde sahaya çıkıyoruz. Bu menüler genellikle önceki versiyonla hemen hemen aynı olmasına karşın, bazılarında ciddi farklılıklar göze çarpıyor. Örneğin Become A Legend, görsel olarak yenilenmenin yanında, özellikler bakımından da farklılaşmış. Örneğin eski PES’lerde, istediğimiz kramponu görünüşüne göre seçerek oyuna başlıyorduk. Ancak artık seçimlerimizi etkileyecek yeni bir faktör bulunuyor.


Surat modellemeleri gerçeğine benzetilmeye çalışılmış

Become A Legend

Oyunda yer alan her bir kramponun özelliği var. Shot Power (Şutun Sertliği), Shot Accuarcy (Şutun İsabet Etme Değeri), Acceleration (Hızlanma), Top Speed (Hız) ve Swerve (Falso) şeklinde 5 başlıkta toplanan nitelikler sayesinde, tasarladığınız futbolcunuzun değerleri değişiklik gösteriyor. Bilindiği üzere Become A Legend’da, bir futbolcu yaratıp, yalnızca onunla maçlara çıkabiliyoruz. Antrenmanlarda başarılı oldukça özelliklerimiz gelişiyor ve A takıma seçiliyoruz. Oradan da milli takıma kadar serüven devam ediyor…

Kendi sporcumuzu yaratırken karşılaştığımız krampon seçme bölümünde, her birinin kendine özgü özellikleri var. Kimi daha sert şutlar çekmenize yardımcı olurken, bir diğeri hızlı koşturuyor. Ötekisi ise epey kavisli falsolar vermenize yol açıyor. Seçebileceğiniz 24 tip kramponun içinde Nike, Puma, Adidas ve Reebok gibi markalar da yer alıyor. Become A Legend’da, özellikle dikkat etmeniz gereken nokta, Focus Point olmalı. Antrenmanlarda hangi özelliğinizin daha çok gelişeceğini buradan ayarlıyorsunuz.

Şampiyonlar Ligi

İşte oyunun en görkemli özelliklerinden biri Şampiyonlar Ligi. PES’in eski versiyonlarına nazaran çok daha şık bir hale getirilmiş olan UEFA Champions League‘in her bir menüsü ve fonu buram buram Şampiyonlar Ligi kokuyor. Bir tek, takımlar eşleştikten sonra forma seçerken arka planda yer alan siyah zemin çok kötü görünüyor. Maalesef bu problem maç yapılabilecek her organizasyonda mevcut.

Sahaya çıkıldığında biraz mistik gibi görünse de, normal maç atmosferinden çok daha farklı bir görüntü elde edilmiş. Zira parlaklığın yanında, sanki her şey bir rüyaymış gibi hafif bir sis var. Bu da ortamı fantastik bir hale getiriyor(!)

Master League

Pro Evolution Soccer serisinin müdavimlerini belki de en çok oyalayan bölüm Master League’dir. Yeni yapımda bu bölüm en çok geliştirilen kalemler arasında yer alıyor. Öyle ki, daha takım seçtiğiniz andan itibaren, ekrana gelen “Initial Settings” ayarlarında, sezon bitince lige yükselecek takımların hangi ülkeden olacağı ya da kullanılacak para birimi (Artık gerçek para birimleriyle oynuyoruz. İster Euro, ister Yen, Dolar ya da Pound kullanabilirsiniz) gibi seçenekler bu bölümde mevcut.


Gerçek para birimleriyle Master League artık daha gerçekçi

Ayrıca transfer sistemi de buradan ayarlanıyor. İster direkt teklif götürebiliyorsunuz, ister de araya Scout, yani gözlemci sokuyorsunuz. Standart olanı, “Negotiate Directly” olsa da, isterseniz bu seçeneği değiştirebilirsiniz. Bir sonraki aşamada, sponsorluk anlaşmaları ekrana geliyor. Master League artık gerçek para değerleriyle tasarlandığı için buradaki rakamlar daha anlamlı geliyor.

Kariyer Seçenekleri

Master League’deki menüler epey değişmiş. Sağ veya sol ok tuşuna bastığımızda diğer menülere geçiş yaptığımız bu bölümde, FIFA serisinde bulunan özellikler eklenmiş. Örneğin Operating Costs sayesinde, koçunuzu, antrenörünüzü, doktorunuzu, gözlemcinizi, genç takım koçunuzu ve fan kulüp yöneticinizi geliştirebiliyorsunuz. 5 seviye şeklinde hazırlanan bu personeller, sizin takım yönetiminize yardımcı olmak için hazırlanmış.


Bu sistemin bir benzeri yıllardır FIFA’da kullanılıyor

Siz kariyerinizde yol aldıkça ortaya çıkan haberler de, tıpkı bir menajerlik oyunundaymışsınız gibi hissetmenizi sağlıyor. Örneğin ben oynarken, AC Milan‘ın genç forvet oyuncusu Pato‘nun harika çocuk olarak anıldığı yazıyordu. Bir diğer yenilik de Genç Takım özelliği. Burada yetişen oyuncularınızı A takıma davet edebiliyorsunuz.

Özel Antrenman Seçenekleri

Üzerine geldiğiniz futbolcularda “Dossier” adlı bir menü açılıyor. Burada oyundaki kariyeri boyunca kazandığı başarılar listelenmiş. Bu gerçekten menajerlik oyunlarına yaraşır bir yenilik olmuş. Eğer antrenman menüsündeyseniz, futbolculara tıkladığınızda açılan Focus Point Allocation ve Specialist Training‘i göreceksiniz.


Ronaldo, Tuncay’a bakakalmış

Focus Point Allocation, standart antrenmanlar ve maç sonlarında futbolcunun hangi alanda gelişme göstereceğini belirlediğiniz alan. Specialist Training ise, bir futbolcuyu farklı bir mevkiye geçirmek için kullanacağınız seçenek. Örneğin takımınızda sol bek eksiğiniz var. Orta sahada solda oynayan oyuncuya özel antrenman uygularsanız, yakın zamanda o da sol bek haline dönüşebiliyor.

Gerçekçi Suratlar

Özellikle Avrupa’daki kulüplerin fazlalaştığı gözlemlenen yapımda, ülkemizden 4 takım bulunuyor! Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş‘ın PES’de yer almasına artık alışmıştık ki, bu ekiplere şimdi de Sivasspor katıldı.


Sivasspor, oyuna eklenen yeni Türk takımı

Her yıl olduğu gibi yine milli takımlara giden oyuncuların yüzleri birebir benzetilmiş. Roberto Carlos gibi bir zamanlar gitmiş olanlar ise, eski modellemeleriyle oyunda yer alıyor. Konami, yıllardır sadece milli takım futbolcularını modelliyor ve örneğin bir futbolcu sonraki sene milli takıma seçilmezse, onun modellemesini geçen seneki oyundan alarak kullanıyor. Onun yerine geleni ise sıfırdan tasarlıyor. Bu sayede çok sayıda gerçekçi yüz, Pro Evolution Soccer 2010’da bizi bekliyor.


Surat modellemeleri gayet başarılı gözüküyor

Sahaya Çıktık

Uzun bir tanıtımdan sonra nihayet sahaya çıkma vakti geldi. Demosunda da gördüğümüz üzere, çalım ile oynamayı seven kullanıcılar için PES 2010 biraz canınızı sıkacak. Zira en iyi futbolcuyu da alsanız, karşınızda biraz iyi oyuncular varsa, rakibinizi geçmeniz çok zor. Yön tuşlarıyla çalım atmak, demoda neredeyse imkansızken, tam sürümde daha olası bir hal almış. Artık ani dönüşler ile rakibinizden sıyrılma ihtimaliniz var. Ancak PES 2009’da 3-5 kişiyi rahat geçen biri için 2010’da 1-2 futbolcuyu geçmek bile bir hayli zor.

Futbolcu animasyonlarının arttığı gözlemlenen oyunda, bir ağırlık olduğu gözlerden kaçmıyor. Bu da, gerçekçiliği artıran bir başka etmen. Pasların yerini bulma ihtimali, futbolcunun güçlü ayağıyla topa vurması ve duruş pozisyonuyla birebir doğru orantılı. Özellikle topukla verilen paslar, genellikle tam istediğiniz yere değil, yakınlarına düşüyor. Topun fiziğinin bir hayli başarılı olduğu yapımda, ortalar ve şutlar gayet gerçekçi.


Bu top auta gitti

Yıldız Oyuncu Etkisi

Topu ayağına alan yıldız bir oyuncu oldu mu, ceza sahasına daha fazla futbolcu koşuyor. Hemen pası daha kötü bir oyuncuya verdiniz mi, onun kaptırabilme ihtimaline karşılık takım hücuma kalkmak için acele etmiyor. Bu, yapay zeka adına gayet güzel bir özellik. Eski versiyonlarda kanatlara indiğimizde, ceza sahası içine koşacak adam beklerdik. Artık diğer futbolcular bu konuda daha dikkatli. Kısa süre içinde olmaları gereken yerde oluyorlar.

Tabii ki, yapay zeka tamamen güllük gülistanlık değil. Kaleciler anlamsız şekilde açılıyorlar. Önlerinde 4 defans oyuncusu bile olsa, ileriye çıkan file bekçileri görmek söz konusu! Bu gerçekten ciddi bir problem ve kötü goller yemenize sebep olabilir. Konami’nin bu bug’ı bir yama ile düzeltmesi gerekiyor. Bir de hakemler çok fazla tepki göstermiyor. Sanki oyun İtalya ligi baz alınarak tasarlanmış gibi. İkili mücadelelerde çok sertlik olmadıkça hakem düdük çalmıyor. Maç içerisinde tezahüratlarıyla dikkat çeken taraftarlarla da ilgili enteresan bir problem var. Hep bir ağızdan aniden kesilebiliyorlar…


Maçın skoru 6-0 ama 6 gol yiyen kaleci, takımın en iyi iki adamından biri seçildi!

Son Sözler

Başarılı müzikleri ile dikkat çeken yapımın playlist’i, dinleyici yormayan ama çok da gaza getirmeyen parçalardan oluşturulmuş. Kaiser Chiefs‘den The Chemical Brothers‘a kadar birçok grubun yer aldığı Pro Evolution Soccer 2010’da 47 parça mevcut.

Genel olarak bakıldığında, PES 2010’un PC’deki başarısı yadsınamaz. Konsolda FIFA 10’un hakimiyeti sürerken, Pro Evolution Soccer serisi, ilk platformunda (PlayStation) liderliği kaptırmasına karşın PC’de tahtı adeta ele geçirdi. Eğer bilgisayarınızda futbol oyunu oynamak istiyorsanız, PES 2010 ilk tercihiniz olmalı. Shader 2.0 destekli bir ekran kartıyla da oynayabileceğiniz yapım, şüphe yok ki PC’de günümüzün en gerçekçi futbol oyunu. Tek ve ciddi problem, serinin fan’ları için oynanabilirliğin biraz fazla değişmiş olması. Bir de lisans problemleri artık sıkmaya başladı…

Puan: 10/8.9

:: Pro Evolution Soccer 2010 hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşın.
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Ben Oynadım Süper Bir Oyun Playstation 3’le aynı kalitede tabi sistem gereksinimleri yetenlere

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

süper

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

trabzonspor yine yok almayacağım

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

TÃœRKİYEYE NE ZAMAN GELİYO

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Yillardir,Futbol oynarim sonuna kadar fifa cunku hepsini oynadim,fifa da karar kildim, tabi bu benim dusuncem,

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

aykut göker kuzgun saçlarına bayılıyorum

esmeralda

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

güzel inceleme olmuş kurayımmı kurmayımmı diye tereddütte kalmıştım iyi oldu kararımı verdim bi deneyim pes 10’u

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

İyi de oyun bende 19 Ekim’den beri yüklü 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

cok iyi bir ınceleme olmus elerıne saglık

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

şu kale ağlarını bir türlü yapamıyo pes çok abartılı biraz daha gergin olsaydı çok iyi olurudu

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

pes’teki taç atışları çok kötü

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

trabzon hiç bir yede yok

" Pro Evolution Soccer 2010 PC İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pro Evolution Soccer 2010 PC İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pro Evolution Soccer 2010 PC İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!