Sınav yazılımı siyahi öğrencileri algılayamadı


09 Nisan 2021 Cuma 14:41
ABONE OL
Sınav yazılımı siyahi öğrencileri algılayamadı

Öğrencilerin sınavlara girerken hile yapmasını önlemek için tasarlanmış Proctorio isimli yazılımın siyah tenli yüzleri taramada başarısız olduğu keşfedildi. Keşif, meraklı bir öğrenci tarafından gerçekleştirildi. Ancak güvenlik araştırmacıları olayın büyüklüğünü ortaya koydu.

Birçok öğrenci Proctorio yazılımıyla sorun yaşadı

Motherboard tarafından bildirilen rapora göre, sınav izleme yazılımı Proctorio‘nun bir öğrenci tarafından açığı keşfedildi. Buna göre öğrenci, yazılımın yüz algılamayı nasıl yaptığını algılayarak siyah tenli yüzleri tanımlamada daha başarısız olduğunu ortaya koydu. Ayrıca birçok öğrenci, yazılımın yüzlerini algılamakta sorunlar yaşadığını ve bu sebepten dolayı aşırı önlemlere başvurmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Şikayetlerden yola çıkarak yazılımın kullandığı yüz algılama yöntemlerine bakmaya karar veren Akash Satheesan, yüzleri tanımak için kullanılabilen açık kaynaklı bilgisayar görme programı olan OpenCV ile aynı şekilde performans gösterdiğini keşfetti. Satheesan, OpenCV ve makine görme algoritmalarının farklı yüzlerle ne kadar iyi başa çıktığını doğrulamak için bir veri seti kullanarak testler yaptı. Ancak sonuçlar iyi değildi.

 

proctorio-isimli-yazilim-siyahi-ogrencileri-algilayamadi

Yazılım, siyahi yüzleri tanımakta yüzde 50 oranında kusurlu olmanın yanında, herhangi bir etnik kökene ait yüzleri tanımakta da iyi bir performans göstermedi. Satheesan’ın sonuçlarını ve analizlerini bir güvenlik araştırmacısına doğrulatmak için iletişime geçen Motherboard, Proctorio’nun OpenCV’yi lisanslar sayfasında kullandığını onaylandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Proctorio sözcüsü, Satheesan’ın testlerinin, yazılımın yalnızca yüzleri algılamaya çalıştığını, onlarla ilişkili kimlikleri tanımadığını kanıtladığını söyledi. Bunun yanında sözcü, ırksal önyargı suçlamalarına karşı ise yorum yapmadı.

Olay, Proctorio‘nun farklı yüzleri tanımadığı gerekçesiyle ilk suçlanışı değil. Yazılımın daha önce farklı ten rengine sahip öğrencilerle yaşadığı problemler nedeniyle bir üniversite mevcut olan sözleşmesini feshetmek durumunda kalmıştı.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ikspi
ikspi
1 ay önce

Algılama önce insanlardan başlamalı…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Irkçılıktan dolayı olduğunu düşünmüyorum karanlık bir yüzeyde detayların daha zor seçilmesi gayet normal. Yapay zekayı da ırkçı diye linçlemezsin beh

nnn nn
nnn nn
1 ay önce

Siyahi öğrenciler: I am four parallel universes ahead of you
😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Fotoğraf makinaları da siyahi tenli modelleri çekerken kontrast sorunu nedeniyle netleyemez bunda garip bir şey yok.

" Sınav yazılımı siyahi öğrencileri algılayamadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sınav yazılımı siyahi öğrencileri algılayamadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sınav yazılımı siyahi öğrencileri algılayamadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması