Okunma

Programlanabilir metal geliştirildi!


21 Kasım 2017 Salı 13:00
Programlanabilir metal geliştirildi!

Programlanabilir metal elektromanyetik alanla kontrol edilerek şekil değiştirebiliyor. Programlanabilir sıvı metal elektroniğin geleceği olabilecek potansiyelde.

Programlanabilir metal bilgisayarla kontrol ediliyor

Susinx ve Swansea Üniversitesi’ndeki bilim adamları Terminator 2’dekinde benzer şekilde metal çalışması yaptılar. Programlanabilir sıvı metale elektrik yükleri uygulayarak harfler ve hatta bir kalp gibi 3D şekiller oluşturmayı başardılar. Sıvı metaldeki şekil değişimi uygulanan elektrik alanın kontrol edilmesi ile sağlanıyor. Elektrik alanlar, sıvı metalin hem konumunun hem de şeklinin dinamik olarak manipüle edilmesini bilgisayar üzerinden kontrol edilebiliyor.

Araştırma Uzmanı Yutaka Tokuda yeni malzemenin, basit bir damlacık biçiminden diğer birçok karmaşık geometriye kontrol edilebildiğini söyledi. Dinamik olarak dönüşebilen, programlanabilir sıvı metalin farklı kullanım alanları için kolaylıkla özelleştirilebileceği belirtiliyor.

Porgramlanabilir metal

Sıvı metal gerilim kontrollü yüzey gerilimi, yüksek sıvı-hal iletkenliği ve oda sıcaklığında sıvı-katı faz geçişi özelliklerine sahip. Bilgisayar grafiklerinde, akıllı elektronik cihazlarda, yumuşak robotiklerde ve esnek ekranlarda ve daha birçok farklı alanda kullanılabilir. Aşağıdaki videodan programlanabilir metal hakkında ayrıntıları öğrenebilirisiniz.

Programlanabilir sıvı metal hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Programlanabilir metal geliştirildi!”

 1. Efe dedi ki:

  TEKNOLOJİ TASARIM DERSİ İÇİNDİ SAOL

 2. Terminator dedi ki:

  i’ll be back

 3. Enes dedi ki:

  Çok saçma neyi programlanabilir sadece iletken metali mıknatısla oynatıyolar

 4. Ali dedi ki:

  kimin aklına terminatör 2 filmi geldi?

 5. Kerim dedi ki:

  Ilginc. Kullanim alanlari nereleri olacak merak ediyorum.

 6. HakanK dedi ki:

  civa adam geliyor

 7. Berat dedi ki:

  Transformers, is that you?

" Programlanabilir metal geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Programlanabilir metal geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Programlanabilir metal geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "