Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti


26 Aralık 2020 Cumartesi 10:17
Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti

“Dünya dışı varlıklar var mı?” sorusu uzun zamandır insanlığın gündeminde. Henüz buna dair kanıtlar olmasa da ileri teknoloji uzay teleskopları yeni bir keşfe ışık tutabilir. Bu kapsamda gökbilimciler, Güneşe en yakın yıldız sistemi olan Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir sinyal keşfettiler. Bu sinyalin, 1977 yılından bu yana keşfedilen en ciddi sinyal olduğu belirtildi.

Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir sinyal keşfedildi

2019 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, Avustralya’daki Parkes teleskopu tarafından 30 saatlik gözlemler sırasında dar radyo dalgaları huzmesi tespit edildiği anlaşıldı. Bu dalgaların analizi sırasında henüz yer tabanlı bir ekipman (radyo teleskopu gibi) veya uydu tespit edilmedi.

The Guardian’ın haberine göre Güneşten 4.24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri‘den gelen sinyal için çalışmalar devam ederken, ekipte bulunan bir çalışan bu sinyalin 1977’de keşfedilen ilk sinyalden sonra en ciddi sinyal olduğunu belirtti. İlk sinyal, 1977’de Ohio’daki Big Ear Radio Observatory tarafından yapılan bir arama sırasında alınan kısa ömürlü ve dar bantlı bir radyo sinyaliydi.

Proxima Centauri tarafından gelen sinyal, bu sistemin Güneş’e en yakın yıldız sistemi olmasından dolayı önem taşıyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar zayıf olsa da Proxima Centauri, gökbilimciler tarafından yoğun incelemeye alındı. Yıldızın yörüngesinde en az iki gezegenin olduğu biliniyor. Bunlardan birisi gaz devi, diğeri ise Dünya’dan yaklaşık yüzde 17 daha büyük bir gezegen. Proxima b olarak adlandırılan bu gezegenin sıcaklığı, su için uygun olduğundan yaşanabilir bölge kategorisinde yer alıyor.

Ancak bu, Proxima b’de su olduğu anlamına gelmiyor. 2017’de NASA‘daki bilim adamları, Proxima b’nin Dünya benzeri bir atmosfere sahip olması durumunda ana yıldızı tarafından serbest bırakılan yoğun radyasyon ve güneş patlamalarıyla kolayca yok edilebileceğini gösterdi.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Türkiyede yaşayan bir astronot olarak şunu söyleyebilirim ki, diğer dünyalardan gelen insanlar aramızda yaşıyor, yaşam bulunamadı olgusu yaratılıyorki kaos ortamı oluşmasın ama az kaldı Rusya açıklayacak gelenleri!! Sonra ben duymadım bize söylemediler demeyin!!!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Elon musk mi ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Türkiye de yaşayan bir astronotmu. Sen astronot musun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Evrende kesinlikle başka yaşamlar vardır. Evrende tek olduğumuzu düşünmek saçmalık. Biz Samanyolu galaksisi içindeki bir ufak gezegende yaşıyoruz, Samanyolu gibi trilyonlarca galaksi var evrenin içinde. Eskiden Ayda yaşam var mı diye sorarken insanlar, gökyüzüne baktığında onu görüp anlayabildiklerinden, sonra Venüste var mı, Marsta mı, Neptünde, Plütonda var mı Europa (Jupiterin uydusu) da var mı vs diye düşünmeye başladı. Diyelim ki bunların hiçbirinde yok, ama illaki başka galaksilerde yaşam oluşmuştur belki başka bir galaksideki iki gezegende de yaşam vardır ve birbirlerini çoktan bulmuşlardır bile. 100 yıl sonra felan keşfedebiliriz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

We are coming. Are you ready?…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Dünya dışında başka galaxilerde aynı anda yaşam olsa bile milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olduğu için birbirini bulma olasılığı yok. Biz keşfettiğimizde o gezegen çoktan yok olmuş olabilir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

çok şey var bulunan ama kimse açıklamıyor .hemde çoook şey .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

18000 alem Kuranda geçiyor ve halen daha inanmayanlar var.

" Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!