Okunma

PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü


30 Mart 2012 Cuma 13:30
PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü

Sony’nin yeni nesil el konsolu PS Vita’nın en önemli yeniliklerinden biri de şüphesiz Near özelliği. Near uygulaması sayesinde PS Vita kullanıcıları konumlarını paylaşıyor ve bulundukları konumda bulunan tüm Vita sahiplerini (konumlarını paylaşmış olanları) görebiliyor. Çevredekilerin bıraktığı oyun materyallerini toplayabiliyor, oynadığı oyunları görebiliyor ve arkadaşlık isteği gönderebiliyor. 

Bu özellik, PS Vita’nın mobil konusunda başarılı olmasını sağlasa da birçok Vita kullanıcısı Near ile ilgili sorun yaşıyor. Genel Vita sahiplerinin gördüğü “Could Not Obtain Data For Your Location” hatası yüzünden Near özelliği kullanılamıyor. Sık karşılaşılan bu hatanın çözümü aslında oldukça basit. Çözümü için biraz bekleme süresi uzun olsa da sonunda kesin çözüme ulaşıp evinizden Near’a kolayca katılabilirsiniz.

Sorun nedir?

Öncelikle şunu belirtelim. PS Vita’nın Wi-Fi modelinde bir GPS bulunmuyor. Tamamiyle bağlı bulunduğunuz internet ağının konumunu kullanıyor. Bu sebeple sorun aslında Vita’da değil, bağlı olduğunuz kablosuz internet ağında. 3G modelinde de eğer 3G hattınızla bağlanmazsanı aynı sorun ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü GPS modülü sadece 3G ile bağlanırken çalışıyor.

Sorunla karşılaştığınız Vita’yı akıllı telefonunuzun interneti paylaşarak sorunu çözebilir ya da dışarıda bu şekilde konumunuzu Near’a yükleyebilirsiniz. Ama gelin biz sorunu kökten çözelim ve evden rahatça Near’a bağlanalım.

1. Adım MAC adresi bulma

Öncelikle süreci kısaca anlatayım. PS Vita, Near uygulamasına konum yüklemek için SkyHook ile ortak çalışıyor. Konum bilginizin bulunamamış olması da bağlı bulunduğunuz internetin SkyHook’a kayıtlı olmamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden biz de modemimizi SkyHook’a kaydedeceğiz.

Bunun için öncelikle internetimizin MAC adresini bulmamız gerekiyor. Windows kullanıcıları inSSIDer ile, Mac kullanıcıları ise iStumbler ile modemin MAC adresini öğrenebilirler. Bu iki programdan istediğinizi yükledikten sonra programı çalıştırıyoruz. Kablosuz ağların listelendiği bölümde kendi internetizi bulduktan sonra yanında yazan MAC adresini kopyalamanız gerekiyor. 

2. Adım SkyHook’a kaydetme

Modem ve konumunuzu SkyHook’a kaydetmeniz için öncelikle bu sayfaya girmeniz gerekiyor. Burada haritada bulunan imleci kullanarak evinizi işaretleyin. Doğru işaretlemek oldukça önemli. Modemin bulunduğu konumu işaretledikten sonra altta konumunuz belirecek. Hemen altında bulunan kutuya da modemimizin öğrendiğimiz MAC adresini yazıyoruz.

Yine altında bulunan mail adresimizi ve onaylama kodunu girdikten sonra işlemimiz tamamlanıyor. Göndere bastıktan sonra bize sadece beklemek kalıyor. Benim deneyimde 4-5 gün gibi bir sürede işlem gerçekleşti. Ancak yine de ortalama olarak 1-2 hafta bekleme süreci bulunuyor. Gönderdikten sonra 1-2 hafta içerisinde modeminiz ve konumunuz SkyHook’a eklenecek. Böylece bulunduğunuz konumda artık Near’ın data bilgisi hatasını almayacaksınız.

:: PS Vita’da bu hatayı alıyor muydunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  o kadar makbule geçtiki , çok tesekkur ederim 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya peki bu ismlemi yaptigimizda 3g ile disarda gezerkende duzelmis olacak mi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen deneyeyim inşallah olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sony vitanın ekranını telefonlarında kullansa süper olur…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aaa ben de bu sorunu nasıl çözerim diyordum hızır gibi yetiştiniz valla süpermiş.. Sağol SDN

" PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PS Vita’da Near Lokasyon Hatasının Çözümü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "