PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor


19 Nisan 2021 Pazartesi 00:25
ABONE OL
PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor

PlayStation 5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor. Aslında bu durumu biraz detaylandırmak gerekiyor. PlayStation 4’lerde CMOS piliniz yoksa veya pilin ömrü tükenmişse konsolda yüklü olan dijital oyunları oynayamıyordunuz. Bu durumun yaşanması için internet bağlantınızın olmaması gerekiyor. Aynı durum internet bağlantısı olmayan ve CMOS pili bitmiş PlayStation 5’ler için de geçerli. CMOS pili bir bilgisayar sistemindeki BIOS’un sürekli olarak çalışmasını sağlar. BIOS da bir ROM Bellektir ve işlemciye tüm donanımı tanıtır.

PlayStation 5 Dijital versiyonu bu durumdan daha çok etkileniyor

Konsolunuzun CMOS pili bittiğinde internete bağlı olmasanız bile kutulu oyunları oynayabiliyorsunuz. PlayStation 5 Dijital versiyonunda CMOS pili bittiğinde ve internet bağlantısı olmadığında, konsolda yüklü olan oyunları açamıyorsunuz. Üstelik PlayStation 5 Dijital versiyonunda bir Blu-Ray Disk girişi olmadığı için konsolunuzda kutulu oyunları da çalıştıramıyorsunuz. Does it play ? Twitter hesabı, C-Bomb denilen bu sorunu PlayStation 5’te de keşfetti.

PlayStation 5’te CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdıklarında, konsolun kendisini güvenli modda başlattığını ve veri tabanını yeniden oluşturduğunu belirttiler. C-Bomb, PlayStation 5’in diskli versiyonunu çok fazla etkilemeyebilir ama konsolun dijital versiyonuna sahip olan kullanıcılar için bir sorun oluşturuyor. Does it play ? test aşamasında şu adımları izledi; PlayStation 5’in internet bağlantısını kestik ve CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdık. Konsol güvenli modda başlayıp veri tabanını yeniden oluşturdu.

PlayStation 5 CMOS pili

Bunu tamamladıktan sonra konsol kendisini yeniden başlattı. Konsol açıldıktan sonra yüklü dijital oyunların çalışmadığını keşfettik. PlayStation 5’in diskli versiyonunda PS4 kutulu oyunlarını çalıştırabildik fakat testteki bir oyunda sorunla karşılaştık. Resident Evil 2 sorunsuz bir şekilde çalıştı. Mortal Kombat 11 kurulumun her seferinde yüzde 97‘de çöktü. Spider-Man: Miles Morales sorunsuz bir şekilde çalıştı.

C-Bomb sorunu PlayStation 5‘in diskli versiyonuna sahip kullanıcılar için çok fazla problem oluşturmayacaktır. Çünkü kutulu olarak oyun oynamaya devam edebilecekler. Dijital bir PlayStation 5 sahibi, konsolunu internet olmayan bir yere götürürse ve CMOS pilinin bittiğinin de farkında olmazsa, konsolunda yüklü olan oyunları çalıştıramayacak. CMOS pilleri cihaz kapandıktan sonra devreye girer. Bu pillerin ömrü aşağı yukarı 3 yıldır.

Sony problemi çözemezse PlayStation 5’in dijital versiyonu satışlarının ciddi oranda etkileneceği belirtiliyor.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Ülkemizde ps5 oynayacak olanlara acınır hale gelindi, hale bak.. Oyunlar ateş pahası, internetsiz oyun oyanayamıyorsun, Dualsense problemli, konsolun kendi fiyatından bahsetmiyorum bile

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Kısa süre içinde bitmemesi lazım aslında sadece rtc çalıştırıyor o piller. Çözümü şöyle olabilir;Cihaz sökülür,Pilin olduğu kısım tespit edilir,pilin pcb üzerindeki yolu takip edilir ve en kolay yerden pil voltajı verilerek eski pil çıkarıla bilir. Böyle bir sökmede bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum profesyonel biri yaptığı sürece.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

nasıl söker sök sorun var neyini zorluyosun

yiğit
yiğit
23 gün önce

ps5 teknolojisi, donanımı, yazılımsal özellikleri 2013 de çıkan yenilikçi ps4 kadar olamadı sadece ssd var diye sony bu çöpü çıkardı 4k ya bile zar zor destek veriyor microsoftun yenilikçi adımları umarım sonynin bu oyuncuları düşünmeyen tutumunu yok edip piyasadan siler ya da sony yenilikçi bir şekilde devam edip krallığını sürdürür her şekilde xbox ve pc daha mantıklı bir seçim.

AndoidOyunClub
AndoidOyunClub
22 gün önce

Onuda Cracklerler sıkıntı yok

" PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  2. 2 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  3. 3 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  4. 4 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  5. 5 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  6. 6 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  7. 7 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  8. 8 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!
  9. 9 Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk! Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk!
  10. 10 CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme